مقاومت بتن

بسیاری از مردم بتن را ماده ای محکم و بادوام می دانند که درست است. با این حال، وقتی از مقاومت بتن صحبت می کنیم، دقیقاً منظورمان چیست؟ این مقاله مقاومت بتن، اهمیت آن و تأثیر آن بر کیفیت و دوام پروژه های بتنی را شرح می دهد. با ما همراه باشید.

مقاومت بتن چیست؟

مقاومت بتن (Concrete Strength) که از پارامترهای مهم و اصلی جهت ارزیابی کیفیت بتن است این گونه تعریف می شود: توانایی بتن برای تحمل مقاومت فشاری، کششی، خمشی، برشی و غیره. هر چه مقاومت بیشتر باشد، کیفیت بتن بهتر خواهد بود. مقاومت بتن نقش بسیار مهمی در ساخت و ساز انواع بناها دارد. تهیه بتن مقاوم و انتخاب سیمان با کیفیت برای هر پروژه ای ضروری است. به دلیل اینکه بتن بارهای وارد شده بر سازه را تحمل می کند و بدون ایجاد آسیب در ساختمان آن ها را به زمین انتقال می دهد، باید پیش از استفاده به لحاظ کنترل کیفی مورد بررسی قرار بگیرد. بتن مورد استفاده برای هر پروژه باید بتواند نیروهای مختلفی از جمله نیروی فشاری را تحمل نماید. علاوه بر بررسی مقاومت بتن و کیفیت آن مواردی مانند مدول ارتجاعی، ضد آب بودن و نفوذ ناپذیری بتن بررسی شود. لازم است به این نکته توجه داشته باشید که مقاومت بتن با دوام بتن دو مفهوم متفاوت است. انواع مقاومت بتن در ادامه بررسی می شود:

بالا بردن مقاومت بتن

 1. مقاومت فشاری بتن

برای ارزیابی عملکرد مخلوط بتن، مقاومت فشاری رایج‌ترین معیار مقاومت بتن است. این مقاومت ظرفیت بتن را برای تحمل بارهای فشاری ارزیابی می کند. برای ارزیابی مقاومت فشاری بتن، نمونه‌های استوانه‌ای در ماشینی که مخصوص اندازه‌گیری این خاصیت ایجاد شده است، شکسته می‌ شوند. قدرت بر حسب مگا پاسکال (Mpa) یا پوند بر اینچ مربع (psi) اندازه گیری می شود. از آنجا که مخلوط بتن باید الزامات یک کار خاص را برآورده کند، مقاومت فشاری بسیار مهم است. اغلب، مقاومت فشاری به صورت تجربی با اعمال فشار تعیین می شود. مقاومت فشاری بتن از این نظر اهمیت دارد که بتن یک سنگ مصنوعی است که از سیمان، آب، سنگدانه های درشت و ریز و ماسه درشت و ریز تشکیل شده است. هنگامی که آب و سیمان در ابتدا مخلوط می شوند، یک ترکیب پلاستیکی (خمیری) تشکیل شده که ذرات سنگدانه را در بر می گیرد. آب و سیمان تحت یک واکنش شیمیایی به نام هیدراتاسیون قرار می گیرند و بتن معمولاً در عرض دو ساعت از حالت خمیری به حالت جامد تبدیل می شود. بتن با سخت شدن به مقاومت خود ادامه خواهد داد.

مقاومت 28 روزه بر اساس استاندارد، نقطه مرجع برای مقاومت فشاری نهایی بتن است. معیارهای مقاومت اغلب بر اساس آزمایش سیلندرهای بتنی است که 28 روز پس از ساخت تحت فشار خرد می شوند. مقاومت حاصل به عنوان مشخصه بتن یا f’c نامیده می شود. در نظر گرفتن این جنبه از بتن مهم است زیرا معیار اولیه تعیین می کند که بتن چقدر می تواند بارهایی را که بر اندازه آن تأثیر می گذارد تحمل کند. به طور دقیق به شما می گوید که آیا یک ترکیب خاص برای برآورده کردن الزامات یک پروژه خاص مناسب است یا خیر. بتن می تواند به خوبی در برابر بارگذاری فشاری مقاومت کند. به همین دلیل برای ساخت طاق ها، ستون ها، سدها، پی ها و پوشش های تونل مناسب است. معمولاً مقاومت فشاری بتن از 2500 psi (17 مگاپاسکال) تا 4000 psi  (28 مگاپاسکال) و بالاتر در سازه های مسکونی و تجاری متغیر است.

مقاومت فشاری بتن

 1. مقاومت کششی بتن

استحکام کششی توانایی بتن برای مقاومت در برابر کشش یا شکستن تحت تنش است و بر اندازه و فراوانی ترک ‌ها در سازه‌ های بتنی تأثیر می‌گذارد. هنگامی که نیروهای کششی از مقاومت کششی بتن فراتر رود، ترک هایی ایجاد می شود. بتن سنتی در مقایسه با مقاومت فشاری خود، مقاومت کششی نسبتاً کمی دارد. این امر مستلزم آن است که سازه های بتنی در معرض تنش کششی با مصالحی مانند فولاد که دارای مقاومت کششی بالایی هستند، تقویت شوند. آزمایش مستقیم مقاومت کششی بتن دشوار است، بنابراین از روش های غیر مستقیم استفاده می شود. تست های مقاومت خمشی و استحکام کششی شکافی رایج ترین روش های غیر مستقیم هستند. با استفاده از آزمایش های کششی روی استوانه های بتنی، مقاومت کششی شکافتگی بتن تعیین می شود. مطابق با ASTM C496 آزمایش باید انجام شود. اگرچه بتن به ندرت تحت فشار خالص در سازه بارگذاری می شود، تعیین مقاومت کششی برای درک میزان آسیب احتمالی ضروری است. شکستگی و ترک خوردگی زمانی ایجاد می شود که نیروهای کششی از مقاومت کششی فراتر رود. مطالعات نشان می دهد که مقاومت کششی بتن سنتی بین 300 تا 700 psi، یعنی حدود 2 تا 5 مگاپاسکال متغیر است. این بدان معناست که به طور متوسط، کشش به طور متوسط حدود 10٪ از مقاومت فشاری است.

 1. مقاومت خمشی بتن

مقاومت خمشی توانایی بتن را برای مقاومت در برابر خمش ایجاد می کند. این معیار غیرمستقیم استحکام کششی است. به عبارت دیگر، این مقاومت به عنوان توانایی یک دال یا تیر بتنی تقویت نشده برای مقاومت در برابر شکست خمشی تعریف می شود. مقاومت خمشی معمولاً 10 تا 15 درصد مقاومت فشاری بسته به مخلوط بتن است. ASTM C78 و ASTM C293 دو آزمایش استانداردی هستند که برای ارزیابی مقاومت خمشی بتن استفاده می شوند. داده ها بر حسب مدول گسیختگی (MR) بر حسب مگا پاسکال داده شده است. تست مقاومت خمشی نسبت به پخت و آماده سازی بتن بسیار حساس است. این آزمایش باید با استفاده از نمونه مرطوب انجام شود. در نتیجه، هنگام توصیف مقاومت بتن، معمولاً از نتایج آزمایش مقاومت فشاری استفاده می شود زیرا دقیق تر هستند.

اجازه دهید مقاومت خمشی را با این مثال کلاسیک توضیح دهیم. چندین سازه از جمله روسازی ها، دال ها و تیرها و اجزای آن در معرض خمش هستند. یک تیر، ممکن است در مرکز بارگذاری شود و در انتهای آن پشتیبانی شود. الیاف پایینی آن در حالت کشش قرار دارند، در حالی که الیاف بالایی در فشار هستند. اگر این تیر با بتن ساخته شود، در الیاف پایینی دچار شکست کششی می شود زیرا بتن کشش ضعیف تری دارد. با این حال، گنجاندن چند میله فولادی در ناحیه پایینی، بار قابل توجهی را تحمل می کند زیرا فولاد تقویت کننده دارای استحکام کششی بالایی است. در واقع اگر فولاد تقویت کننده در بتن از پیش تنیده شده باشد، تیر همچنان مستحکم خواهد بود.

عوامل موثر بر مقاومت بتن

بتن به طور گسترده ای در دنیای ساخت و ساز استفاده می شود و از مواد مختلفی تشکیل شده است که البته همه آن ها نقش متفاوتی دارند. خواص بتن به طور کلی به اختلاط مواد تشکیل دهنده بتن مانند سیمان، سنگدانه های درشت، سنگدانه های ریز (ماسه) و آب بستگی دارد. سازه ها باید مستحکم و بادوام باشند. مقاومت یک نشانه کلی از کیفیت بتن می دهد. زیرا ارتباط مستقیمی با عملکرد مادام العمر سازه بتنی دارد. پیمانکاران مقاومت بتن را بررسی می کنند چرا که نشان دهنده توانایی سازه در تحمل بارهای مختلف (به عنوان مثال بار مرده، بار زنده، بار زلزله، بار باد و غیره) است. مقاومت بتن را می توان با آزمایش های مختلفی که بر روی آن انجام می شود مانند مقاومت فشاری، مقاومت کششی و مقاومت خمشی اندازه گیری کرد. علاوه بر آزمایشات فوق، عوامل مختلفی نیز وجود دارد که می تواند بر مقاومت بتن تأثیر بگذارد که در ادامه به این عوامل می پردازیم:

 1. نسبت آب به سیمان

نسبت وزن آب به وزن سیمان را نسبت آب به سیمان می گویند. مهمترین عامل برای به دست آوردن مقاومت بتن است. نسبت w/c کمتر منجر به مقاومت بیشتر بتن می شود. معمولاً از نسبت آب به سیمان 0.45 تا 0.60 استفاده می شود. آب بیش از حد منجر به جدا شدن و ایجاد فضای خالی در بتن می گردد. نسبت آب به سیمان با مقاومت بتن نسبت معکوس دارد. زمانی که نسبت w/c افزایش می یابد مقاومت بتن کاهش می یابد و زمانی که نسبت w/c کاهش می یابد مقاومت بتن افزایش می یابد.

عوامل موثر بر مقاومت بتن

 1. تراکم بتن

تراکم بتن چگالی بتن را افزایش می دهد زیرا فرآیندی است که در آن حفره های هوا از بتن تازه قرار داده شده حذف می شود و بتن را فشرده و متراکم می کند. وجود حفره های هوا در بتن مقاومت آن را تا حد زیادی کاهش می دهد .تقریباً 5 درصد از حفره های هوا می تواند مقاومت را 30 تا 40 درصد کاهش دهد. در بتن کاملا متراکم شده، مقاومت بیشتر از بتن کم متراکم است.

 1. مواد تشکیل دهنده بتن

ترکیبات اصلی بتن سیمان، ماسه، سنگدانه و آب است. کیفیت هر ماده بر مقاومت بتن تأثیر می گذارد. بنابراین، همه مواد باید معیارهای استاندارد برای استفاده در بتن را داشته باشند.

الف) نوع و مقدار سیمان

مقدار سیمان به شدت بر مقاومت بتن تأثیر می گذارد. محتوای سیمان بیشتر، تمایل به ترک های انقباضی را در هنگام عمل آوری و سخت شدن بتن افزایش می دهد. انواع سیمان نیز تاثیر زیادی بر خواص بتن سخت شده دارند. طبق استاندارد IS 456 2000، حداقل میزان سیمان مشخص شده از 300 تا 360 کیلوگرم در هر متر مکعب بتن برای شرایط مختلف قرار گرفتن در معرض و برای گریدهای مختلف بتن متغیر است. حداکثر میزان سیمان در بتن نیز به 450 کیلوگرم در هر متر مکعب بتن محدود شده است. عیار سیمان یعنی عیار 33، عیار 43، عیار 53 نیز بر مقاومت بتن تأثیر می گذارد. هر چه درجه بالاتر باشد، استحکام بالاتر به ویژه استحکام اولیه بالا است.

ب) انواع و مقدار سنگدانه

مقاومت بتن به مقاومت سنگدانه ها بستگی دارد. کیفیت پایین سنگدانه باعث کاهش مقاومت بتن می شود. مقدار سنگدانه نیز بر خواص بتن سخت شده تأثیر می گذارد. در محتوای ثابت سیمان، مقدار بیشتر سنگدانه باعث کاهش مقاومت بتن می شود. شکل و درجه بندی سنگدانه تا آنجایی که مقاومت بتن مورد توجه قرار می گیرد، نقش عمده ای دارد. به طور کلی سنگدانه به دو صورت ریز و درشت می باشد. ماسه، شن و سنگ خرد شده همه سنگدانه های درشت در نظر گرفته می شوند. از سوی دیگر، شن و ماسه با منبع طبیعی یا سنگ ریز خرد شده که در آن بیشتر ذرات از یک الک 3/8 اینچی عبور می کنند، سنگدانه ریز معمولی هستند. سنگدانه درشت در ساخت جاده و روسازی در اندازه های مختلف استفاده می شود. به طور معمول، سنگدانه درشت برای افزایش پایداری سطح ساخته شده استفاده می شود. از سوی دیگر، هر زمان که به دنبال دستیابی به سطح صاف تر و فشرده تر هستید، از سنگدانه های ریز استفاده نمایید.

ج) کیفیت آب

کیفیت آب در فرآیند گیرش و سخت شدن بتن نقش بسزایی دارد. آب اسیدی، روغنی، لجنی و آب دریا نباید در مخلوط بتن استفاده شود. ناخالصی های آب تأثیر نامطلوبی بر مقاومت بتن می گذارد. بنابراین همیشه در مخلوط بتن از آب آشامیدنی استفاده می شود. به خصوص آب ناخالص ممکن است منجر به خوردگی، کربناته شدن یا واکنش اسیدی شود، بنابراین عمر بتن را کاهش می دهد.

 1. عمل آوری بتن

عمل آوری بتن برای جلوگیری از انقباض پلاستیک، کنترل دما، توسعه مقاومت و دوام بسیار ضروری است. عمل آوری رطوبت و دمای مطلوب را در عمق و نزدیک سطح پس از قرار دادن و تکمیل بتن برای توسعه مقاومت فراهم می کند. به عبارت دیگر، عمل آوری آب کافی را برای تکمیل فرآیند هیدراتاسیون بدون وقفه در اختیار بتن قرار می دهد که برای توسعه مقاومت مهم است. معمولاً پخت 7 روزه معادل 70 درصد مقاومت فشاری است. دوره پخت بستگی به نوع سیمان و ماهیت کار دارد. رطوبت محیط عمل آوری می تواند بر مقاومت بتن تأثیر بگذارد. در حالت ایده آل، سیمان به رطوبتی در حدود 85 تا 90 درصد نیاز دارد تا بتواند به درستی هیدراته شود و خاصیت ارتجاعی را تضمین کند. به غیر از رطوبت، زمان صرف شده برای عمل آوری نیز تعیین کننده مقاومت بتن به عنوان محصول نهایی خواهد بود. به عنوان یک قاعده کلی، متخصصان اجازه می دهند بتن تا 28 روز عمل کند به این ترتیب، آن ها اطمینان حاصل می کنند که اجزای مخلوط به خوبی به هم چسبیده اند. برای سیمان پرتلند معمولی حدود 7 تا 14 روز است. روش‌های زیادی برای پخت وجود دارد مانند آب ‌پاشی و غوطه ‌وری، اسپری کردن و مه ‌پاشی پوشش‌ های مرطوب اشباع و غیره.

 1. شکل و سایز سنگدانه

سنگدانه های زاویه دار دارای بافت خشن و سنگدانه های گرد دارای بافت صاف هستند. بنابراین، سنگدانه های گرد، مشکل عدم اتصال خمیر سیمان و سنگدانه را ایجاد می کنند. سنگدانه های زاویه دار در بتن اثر به هم پیوستگی بهتری از خود نشان می دهند، اما حاوی مقدار بیشتری حفره می باشند. شکل سنگدانه ها در مورد بتن با مقاومت بالا و کارایی بالا که از نسبت w/c بسیار پایین استفاده می شود اهمیت بیشتری پیدا می کند. در چنین مواردی برای کارایی بهتر، سنگدانه های مکعبی با درجه بندی یکنواخت مورد نیاز است. سنگدانه های سایز بزرگتر استحکام کمتری دارند و بتن را ناهمگن می کند. همچنین هنگامی که تحت فشار قرار می گیرند، بارگذاری را به طور یکنواخت توزیع نمی کند. مشکل ایجاد ریزترک در بتن زمانی رخ می دهد که از سنگدانه های بزرگتر در بتن استفاده شود.  درجه بندی سنگدانه ها توزیع اندازه ذرات سنگدانه ها را تعیین می کند. این مهمترین عامل برای مخلوط بتن است. استفاده از سنگدانه های با دانه بندی خوب استحکام بیشتری به بتن می دهد.

 1. شرایط آب و هوایی

شرایط آب و هوایی نیز به دلایل مختلف بر مقاومت بتن تأثیر می گذارد. در آب و هوای سرد، بتن بیرونی به دلیل تغییر ناگهانی آب و هوا در معرض عمل انجماد و ذوب مکرر قرار گرفته و منجر به تخریب بتن می شود. با تغییر در میزان رطوبت، مواد منبسط و منقبض شده و ترک در بتن ایجاد می گردد.

 1. دما

با درجه معینی از افزایش دما، سرعت فرآیند هیدراتاسیون در بتن افزایش می یابد که به سرعت قدرت می یابد. تغییرات ناگهانی دما باعث ایجاد گرادیان حرارتی می شود که باعث ترک خوردن و پوسته شدن بتن می شود. به طوری که مقاومت نهایی بتن در دمای بسیار بالا کمتر می شود. برای اینکه بتوانید به مقاومت بتن بهینه برسید، اجازه دهید بتن در دمای خیلی زیاد، خشک شود. به عنوان مثال، کارشناسان ساخت و ساز دمایی بین 53.6 درجه فارنهایت تا 71.6 درجه فارنهایت را پیشنهاد می کنند. به این ترتیب، محکم ترین بتن را برای پروژه خود دریافت خواهید کرد.

 1. میزان بارگیری

مقاومت بتن با افزایش سرعت بارگذاری افزایش می یابد زیرا در بارگذاری های بالا زمان کمتری برای خزش وجود دارد. خزش باعث ایجاد تغییر شکل دائمی در سازه در بارگذاری ثابت می شود. به طوری که شکست در مقادیر محدود کرنش به جای تنش رخ می دهد. در بارگذاری سریع، مقاومت بار بهتر از بارگذاری آهسته است.

 1. سن بتن

برخلاف سایر عواملی که در مورد آن بحث کردیم، که بتن را در طول فرآیند تولید قوی یا ضعیف می‌کند، سن یک عامل بلند مدت است که بر مقاومت بتن تأثیر می‌گذارد. اگر از نقطه نظر منطقی صحبت کنیم و فرآیند پخت را در نظر بگیریم، هر چه بتن کهنه تر باشد، استحکام بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال، بتن می تواند پس از 28 روز اولیه، مقاومت خود را دو یا حتی سه برابر کند و در دهه آینده یا حتی 25 سال بعد به استحکام بیشتری ادامه خواهد داد. با افزایش سن بتن، درجه هیدراتاسیون بیشتر می شود. فرآیند هیدراتاسیون واکنش شیمیایی آب و سیمان است. هیدراتاسیون، ژلی را تولید می کند که نقش مهمی در پیوند ذرات اجزای بتن دارد. بنابراین مقاومت بتن با افزایش سن افزایش می یابد. به طور معمول، مقاومت بتن پس از 11 سال دو برابر می شود، مشروط بر اینکه عوامل نامطلوب وجود نداشته باشد.

 

مقاومت بتن برای دوام طولانی مدت و ایمنی سازه های بتنی حیاتی است. عوامل متعددی می توانند بر مقاومت بتن تأثیر بگذارند، از جمله طراحی مخلوط، نسبت آب به سیمان، عمل آوری و شیوه های ساخت. بتن همچنین می تواند در معرض انواع مختلفی از تخریب، از جمله حمله شیمیایی، حمله فیزیکی و عوامل محیطی قرار گیرد. بهبود مقاومت بتن مستلزم ترکیبی از طراحی اختلاط مناسب، شیوه های ساخت و ساز خوب، استفاده از مواد افزودنی، عملیات سطحی و نگهداری منظم است. با اولویت بندی مقاومت بتن در طراحی و ساخت سازه ها، می توانیم از ایمنی، دوام و عملکرد طولانی مدت آنها اطمینان حاصل کنیم. انتخاب یک تکنیک برای اندازه گیری و نظارت بر مقاومت بتن، مدیران پروژه باید ارزیابی کنند که هر تکنیک چگونه بر برنامه عملیاتی آن ها تأثیر می گذارد. در حالی که برخی از فرآیندهای آزمایش بتن را می توان در محل انجام داد، برخی باید در آزمایشگاه انجام شوند. زمان تنها موضوعی نیست که بر تصمیمات مدیران پروژه تأثیر می گذارد. دقت روش آزمایش بسیار مهم است زیرا تأثیر مستقیمی بر کیفیت سازه و مقاومت بتن دارد.

 

عوامل موثر بر مقاومت فشاری طولانی مدت بتن کدامند؟

چه عواملی بر مقاومت بتن تاثیر می گذارد؟ این مورد را با هم بررسی می کنیم. عوامل مختلفی در این راستا تاثیرگذاری خود را بر جای می گذارند که عبارتند از:

 • نسبت آب به سیمان:

نسبت آب به سیمان یکی از عوامل و موارد مهم در افزایش مقاومت بتن می باشد. نسبت آب به سیمان برای انجام واکنش های هیدراتاسیون بسیار مهم است. به این دلیل که واکنش هایی که هیدراتاسیون از خود برجای می گذارد، مقاومت فشاری بتن را بهبود می بخشد.

اگر آب کم باشد، مقدار زیادی منافذ را باقی میگذارد که در این راستا، با گذشت زمان احتمال خزش و انقیاض را افزایش می دهد که تاثیر منفی بسیار بالایی را بر مقاومت فشاری بتن خواهد گذاشت.

 • شرایط عمل آوری:

شرایط عمل آوری در بحث مقاومت افزایش بتن ، نوعی آماده سازی بتن قبل از قراردادن آن در کار است. میزان پخت بتن بر اساس شرایطی که بتن قرار است در آن قرار بگیرد انجام می شود. به این صورت اگر بتنی با کیفیت بالا تولید شده باشد با گذر زمان تحت تاثیر شدید جوی قرار میگیرد. شرایط عمل آوری تراک پذیری بتن را بهبود می بخشد.

 • دما:

دما از دیگر عوامل تاثیرگذار و حیاتی بر روی افزایش مقاومت بتن می باشد. به این صورت که دمای بالا، واکنش هیدراتاسیون را افزایش می دهد و این مورد می تواند منافذی را ایجاد کند که بر افزایش مقاومت بتن تاثیر بالایی بگذارد.

 • شرایط محیطی:

شرایط محیطی برای نگهداری بتن ها یکی از اساسی ترین موارد برای مقاومت بتن است. سازه های بتنی با افزایش سن در معرض شرایط محیطی مانند باران، یخ زدگی، حملات شیمیایی و … می شوند.

با این حال تایل های بتن اکسپوز که تحت پروسه شرایط محیطی خوب و مناسبی قرار می گیرند دچار هیچ گونه تغییری در کیفیت نخواهند شد.

مقاومت بتن اکسپوز

با گذشت زمان میزان افزایش مقاومت بتن به چه صورت است؟

یکسری از فرایندها وجود دارند که باعث افزایش مقاومت بتن می شود. یکی از این فرایندها را می توان هیدراتاسیون معرفی کرد. در صورتی که بتن در شرایط محیطی قرار بگیرد که باعث شود هیدراتاسیون را تسهیل کند، به مراتب استحکام به طور مداوم با افزایش سن بتن به دست می آید.

مهم ترین نکات در بالا بردن مقاومت بتن چیست؟

 • برای افزایش مقاومت بتن، می توان به جای اینکه از آب چاه استفاده کرد، از آب آشامیدنی استفاده کرد.
 • به شرایط نگهداری بعد از اجرا توجه بسیاری داشته باشیم. یکی از عوامل مهم مقاومت بتن، نگهداری بعد از اجرا می باشد.
 • قالب های ساخت بتن را به صورت کامل درزبندی کنیم.
 • سنگدانه های موجود را به صورت شسته شده مصرف کنیم.
 • از سیمان های مرغوب استفاده کنیم.

چگونه هزینه تهیه مصالح بتن را کاهش دهیم؟

گروه ساختمانی نماوان براساس نیازهای شما عزیزان برداشت هایی را در ابتدا خواهد داشت و به صورت حضوری از پروژه شما بازدید خواهد کرد. بعد از مشاوره، ابعاد اصلی متریال بتن در طراحی مدنظر گرفته می شود و هزینه های موردنظر اعلام خواهد شد  و براین اساس، هزینه های تهیه مصالح بتن کاهش می یابد.

عمر سازه های بتنی ارتباط زیادی با مقاومت و دوام آن دارد. اثرات مختلف بر مقاومت بتن با افزایش سن در این بخش توضیح داده شده است.

تغییر مقاومت بتن با گذر زمان

طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده، مقاومت فشاری بتن با افزایش سن افزایش می یابد. بیشتر تحقیقات برای بررسی مقاومت در روز 28 ام بتن انجام میگیرد. اما در واقع، مقاومت در روز 28 در مقایسه با مقاومت بلند مدتی که با گذر زمان می تواند به دست آورد، کمتر است. تغییرات مقاومت بتن با سن را می توان با روش های مختلفی بررسی کرد. محققان دریافتند که استحکام نمونه های بتن نگهداری شده در محیط مرطوب (در دمای 15 درجه سانتی گراد) به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

میزان افزایش مقاومت بتن با گذشت زمان

فرآیند هیدراتاسیون مداوم باعث افزایش مقاومت بتن می شود. اگر شرایط محیطی که بتن در معرض آن قرار می گیرد، هیدراتاسیون را تسهیل کند، استحکام به طور مداوم با افزایش سن بتن به دست می آید. اما این میزان هیدراتاسیون در مراحل اولیه سریع است و بعداً به تأخیر می افتد. بنابراین مقاومت فشاری بدست آمده توسط بتن در روز بیست و هشتم اندازه گیری می شود که پس از آن میزان مقاومت کاهش می یابد. شرایط عمل آوری مناسب نیز به جلوگیری از فرار رطوبت کمک می کند که واکنش های افزایش مقاومت بتن را تسهیل می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *