انتخاب برگه

چرا کفپوش بتن اکسپوز مناسب است؟

در مقاله “مقایسه روش سند بلاست و واتر جت در تولید بتن اکسپوز” به دو شیوه مختلف و مهم در تولید این محصول دکوراتیو که برای پوشش سطوح مختلف ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد، اشاره کردیم. در این بخش می خواهیم به نکاتی اساسی درباره ساختار این محصول اشاره نماییم که باعث شده است روز به روز بر تعداد طرفداران استفاده از آن در بخش های مختلف ساختمانی افزوده گردد. که شامل بخش های زیر است:

  1. پوشش کف سطوح توسط بتن اکسپوز
  2. ساختار بتن اکسپوز در ساخت کفپوش های ساختمانی
  3. نکاتی درباره ماندگاری بتن اکسپوز

پوشش کف سطوح توسط بتن اکسپوز

چنانکه در مقاله “جنبه های زیبایی شناختی بتن اکسپوز” مشاهده نمودیم یکی از کارکردهای مهم این محصول در ساخت نمای ساختمانی است. اما در این بخش کاربرد کفپوشی آن را در بخش های زیر معرفی خواهیم کرد:

چرا کفپوش بتن اکسپوز مناسب است؟

۱.        پوشش کف مسیر عبور ماشین در محوطه بیرونی خانه (deriveway)

۲.       مسیر پیاده رو در اطراف خیابان ها و جاده ها (sidewalk)

۳.      پاسیوها (patio)

۴.       استفاده از بتن اکسپوز در پوشش محوطه اطراف استخر و غیره

پس از آنکه با تنوع به کارگیری این محصول در ساخت کفپوش آشنا شدیم بهتر است به معرفی ساختار آن بپردازیم.

ساختار بتن اکسپوز در ساخت کفپوش های ساختمانی

ساختار این محصول دارای دو لایه زیر است.

۱.        یک پایه بتنی

۲.       یک لایه رویی که نقش دکوراتیو دارد.

شما در اینکه لایه رویی از چه چیزی ساخته شود، انتخاب گسترده ای دارید. این لایه می تواند از مخلوطی از شن، سیمان و المان های تزئینی و دکوراتیو ساخته شود. برخی از این عناصر دکوراتیو عبارتند از:

۱.        سنگ

۲.       سنگریزه های تزئینی در ساخت بتن اکسپوز

۳.      گرانیت

۴.       ماسه

بنابراین در پوشش لایه رویی شما می توانید به جای به کار گرفتن یک لایه بتنی ساده و با روحی سرد، از انتخاب های متنوعی برای زیبایی بخشی به آن استفاده نمایید. نکته دیگری که در رابطه با ساختار بتن اکسپوز باید به آن توجه شود، اندازه قالب ها و همچنین بافت محصول است که در این بخش نیز با توجه به سلیقه و تناسب محیطی می توان از انتخاب های گسترده ای استفاده نمود تا به این ترتیب کفپوش مورد استفاده شما دارای هماهنگی با منظره کلی خانه و یا ساختمان محل کار شما باشد.

یکی دیگر از نکاتی که دست اندرکاران ساخت کفپوش ها به آن اشاره می کنند، آن است که بتن اکسپوز در مقایسه با دیگر محصولات ساخت کفپوش هم قیمت پایین تری دارد و هم نصب آن به عنوان کفپوش ساده تر خواهد بود. به خصوص اگر بخواهیم این محصول را با کفپوش هایی مانند آسفالت و یا کفپوش های آجری مقایسه کنیم، این مزیت ها بیشتر خود را نشان خواهند داد.

نکاتی درباره ماندگاری بتن اکسپوز

یکی از مزایای مهم و قابل توجه این متریال نسبت به دیگر متریال هایی که در پوشش کف سطوح به کار می روند، ماندگاری و طول عمر بالای آن ها است. که این دوام بالا به فاکتورهای زیر وابسته است:

ساختار بتن اکسپوز در ساخت کفپوش های ساختمانی

۱.        اگر بتن اکسپوز به درستی نصب و اجرا شود، باعث خواهد شد که بتواند زیر رفت و آمدهای مختلف به خوبی مقاوم باشد.

۲.       برای پوشش کف سطوح در مکان های تاریخی در قسمت های مختلف جهان از بتن اکسپوز استفاده می شود که دلیل عمده این کار آن است که می تواند نسبت به حجم بالای رفت و آمدی که بر روی آن صورت می گیرد، مقاوم باشد.

۳.      این محصول می تواند چند دهه بدون آنکه نیازمند به مراقب ویژه و یا نظافت خاصی باشد، با حفظ کیفیت اولیه، پابرجا و پایدار باقی بماند. برای آشنا شدن با اینکه چرا این محصول نیاز به مراقب زیادی ندارد، می توانید به مقاله “طراحی بتن اکسپوز به طوری که نیاز به مراقبت ندارد” نیز مراجعه نمایید.

۴.       دلیل دیگر طول عمر بالای این محصول آن است که می تواند در برابر شرایط آب و هوایی وخیم و آسیب زننده مقاومت قابل توجهی داشته باشد. از جمله این شرایط می تواند آب و هوای بسیار سرد و منجمد کننده در زمستان و یا درجه حرارت بالا و در معرض نور مستقیم خورشید بودن در تابستان های گرم و طاقت فرسا باشد.

بنابراین این محصول توانایی تاب آوری دماهای بسیار بالا و یا دماهای بسیار پایین را دارد و همین امر سبب می شود که این درجه حرارت ها که می توانند برای هر محصول پوشاننده سطوح آسیب رسان باشند، نتوانند صدمه ای متوجه بتن اکسپوز نمایند.

برای آنکه بتوانید با انواع مختلف این محصول آشنایی جامع تری به دست آورید و نمونه های متنوع آن را مشاهده نمایید بهتر است به صفحه بتن اکسپوز هنزا مراجعه نمایید. در این صورت می توانید ایده های مختلفی را به دست آورید که برای طراحی و ساخت سطوح ساختمانی خود با استفاده از این متریال برای شما مفید خواهد بود.

یکی از نکاتی که باعث می شود نمای ساختمان و کفپوش های ساختانی شما جلوه زیبایی داشته باشند، بهره مندی از تیم مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای قوی است. ما در هنزا چنین تیمی را در اختیار داریم و شما می توانید طی تماس با کارشناسان هنزا از خدمات بتن اکسپوز ما بهره مند گردید.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *