انتخاب برگه

مزایای استفاده از بتن اکسپوز

مزایای استفاده از بتن اکسپوز

اخذ نمایندگی فروش محصولات هنزا در سراسر کشور

امروزه برای ساختن نمای ساختمانها از مواد مختلفی استفاده میشود؛ اما بتن اکسپوز با داشتن ویژگی مقاومت در برابر رطوبت و حرارت و همچنین قابلیتهای بسیار، جایگاه ویژه خود را در صنعت بتن دارد. در ادامه این مطلب شما را با بتن اکسپوز و کاربردهای آن در ساختمان سازی آشنا میکنیم.

بتن اکسپوز (Expose) چیست؟

بتن اکسپوز که به آن بتن نما نیز گفته میشود، نوعی از پنل های پیش ساخته است که برای نما بخشی به فضای بیرونی یا داخلی ساختمان استفاده میشود. این بتن براساس موارد استفاده میتواند سطحی طرح دار یا صاف و صیقلی داشته باشد. روش استفاده از طریق قالب زنی می باشد. جالب است بدانید که  در ساخت این بتن از موادی استفاده شده که مقاومت آن را در برابر حرارت و جذب آب به حد قابل توجهی ارتقاء بخشیده است و همین مسئله بتن اکسپوز را به یکی از انتخابهای بدیهی معماران تبدیل نموده است. در ساختمان سازی کیفیت مصالح حرف اول را میزند اما اگر بخواهیم حرف دومی را در ساختمان سازی مد نظر قرار دهیم آن زیبایی و قابلیت استفاده است. بتن اکسپوز قطعا این توانایی را دارد که در تمام فصول سال مورد استفاده قرار بگیرد. این پنل های پیش ساخته در اندازه و طراحی های مختلف ساخته میشوند و به سادگی قابلیت حمل و نصب را دارند.

تاریخچه استفاده از بتن اکسپوز در نما

استفاده از این بتن به طور گسترده در ساختمانها اولین بار توسط فردی بنام ارنست لسلی در آمریکا انجام شد. مدتی بعد در سال ۱۸۹۲ یک میلیونر فرانسوی به نام فرانسوا هنبیک نیز کاری مشابه را به انجام رساند. در این روش صفحات بتنی علاوه بر اینکه نیروی باربر ساختمان هستند، نقش کف را نیز دارند. دو سال بعد او اولین پل بتنی مسلح را در سوئیس بنا کرد. موفقیت طرح او موجب شد که خیلی زود استفاده از بتن اکسپوز همه گیر شود.

استفاده از بتن اکسپوز در نمای داخلی

از جمله مکانهایی که بتن اکسپوز در آنها استفاده میشود، نمای ساختمانها و پل ها می باشد. همچنین این بتن در فضای داخلی نیز کاربرد دارد و بسیاری از طرح های مدرن و صنعتی که امروزه در فضا سازی داخلی دیده میشوند با استفاده از این نوع بتن بوده. البته در استفاده از این متریال باید دقت شود و حد و اندازه رعایت گردد.

اصول طراحی و اجرای نمای بتن اکسپوز

کار طراحی با بتن اکسپوز نیز مانند سایر کارهای تخصصی نیازمند رعایت یک سری استاندارد در مراحل قالب بندی، بافت و شیار و … می باشد. به عنوان مثال در صورتی که بتن بر روی یک سطح صاف استفاده میشود، باید بر روی قالبی از مواد رها کننده استفاده گردد تا مانع از چسبیدن بتن به قالب شود. اما باید مراقب بود که این مواد میلگردها را آلوده نکنند.

مزایای استفاده از مواد رها ساز

استفاده از مواد رها ساز در این روش فوایدی دارد که از جمله آنها میتوان به این موارد اشاره کرد:

  1. جدا شدن راحت تر بتن از قالب بدون فشار و سختی
  2. مانع شدن از چسبیدن بتن به قالب که یک دستی و صافی سطح کار را از بین میبرد.
  3. ممانعت از زنگ زدگی قالب ها

اقدامات لازم برای اجرای بتن اکسپوز در نما

برای استفاده از بتن اکسپوز در نمای درونی یا بیرونی ساختمان باید مواردی رعایت گردد:

  1. استفاده از طرح های ترکیبی و مناسب
  2. استفاده از روغن قالب و انتخاب تراکم مناسب
  3. قالبهای مورد استفاده سالم و نو باشند و در اثر استفاده آسیب ندیده باشند، چرا که قالب اسیب دیده منجر به صدمه دیدن سطح کار میشود.
  4. از مهار مناسب برای بستن و کنترل قالب ها استفاده شود.
  5. دقت در نصب درست و مناسب. محکم کردن و بستن صحیح قالب ها نیز مهم است تا در زمان بتن ریزی جا به جا نشوند و نتیجه نهایی یک دست و زیبایی داشته باشند.
  6. درز بندی درست و کامل قالب ها

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *