عموما بتن اکسپوز به بتنی گفته می شود که سطح نمایان نهایی کار صاف و صیقلی باشد. این بدین معناست که بر روی سطح بتنی پوششی دیگر اجرا نخواهد گردید. بنابراین در این نوع بتن ها، کیفیت ظاهری و سطحی بتن از اهمیت بالایی برخوردار است. این امر بویژه در سازه های عمومی و بنا ها و سازه های معماری نقش خود را بیشتر نمایان می نماید.

از این رو بتن اکسپوز پیش ساخته با حفظ ویژگی های مذکور، امکان تولید با سلایق و ایده های طراحان و معماران را دارد. بدین معنی که ساخت قطعات بتنی مسلح با طرح و اندازه مورد نظر در محیط کارخانه امکان پذیر می باشد

مزایای انتخاب بتن اکسپوز هنزا ( PEC ) نسبت به سایرین :

 • پیاده سازی سلایق در طرح و نقش
 • قابلیت اجرا در ابعاد و اندازه های مطابق پروژه
 • سرعت اجرای بالا
 • طول عمر بالا
 • قابلیت نصب با ملات های چسباننده و یا اتصال خشک
 • امکان اجرا در تمام فصول

ویژگی های بتن اکسپوز پیش ساخته

تولید تحت کنترل در محیط صنعتی با رعایت استانداردهای مرتبط از جمله طرح اختلاط، عمل آوری، حذف عوامل فساد بتن و …

مسلح به شبکه های فلزی

بتن اکسپوز
بتن اکسپوز

نمونه کارهای بتن اکسپوز

بتن اکسپوز چیست؟

بتن اکسپوز یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی شناخته شده تا امروز است. بتن اکسپوز با اضافه کردن مواد افزودنی متفاوت در طرح اختلاط بتن بدست می‌آید , و می تواند هم در محوطه‌سازی و هم در نمای ساختمان‌ها به کار رود.‌
یکی از پر استفاده‌ترین انواع بتن‌های اکسپوز، بتن اکسپوز نما است که به وسیله نصب پنل‌های پیش ساخته بتنی به عنوان نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. که به دو روش خشک و دوغابی قابلیت نصب را دارد.

ماده ای به نام بتن اکسپوز یا بتن نما exposed  concreteدر انگلیسی. این ماده در حقیقت پنل های پیش ساخته شده بتنی هستند که با پیشرفت هایی که امروزه صورت گرفته است در ابعاد گسترده و متنوعی کاربرد دارد. همانطور که در مطال پیشین عنوان شد از این ماده در مواردی چون: معماری مدرن، نما سازی های خارجی، دکوراسیون داخلی، پوشش کف، ساخت مبلمان فضای باز، ساخت پله می توان استفاده نمود.

بتن اکسپوز چیست؟ بتن اکسپوز یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی شناخته شده تا امروز است. بتن اکسپوز با اضافه کردن مواد افزودنی متفاوت در طرح اختلاط بتن بدست می‌آید , و می تواند هم در محوطه‌سازی و هم در نمای ساختمان‌ها به کار رود.‌

تاریخچه بتن اکسپوز

اولین بار استفاده از بتن اکسپوز در ساخت ساختمان تجاری Corbusier دیده شد که در دانشگاه هاروارد واقع است که این پروژه توانست توجه مهندسان و طراحان ساختمان را به خود جلب کند و مورد علاقه آنان قرار گیرد. همین امر سبب شد که به تدریج موارد به کارگیری بتن نما بیشتر و بیشتر شود. به طوری که بین سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ با شیب زیادی استفاده از بتن اکسپوز رو به گسترش نهاد. که این مساله باعث رونق فناوری ها و فرآیندهای مربوط به تولید بتن و بتن ریزی گردید.

بتن اکسپوز و انواع آن

درود به همراهان گرامی. در این مقاله در رابطه با خرید بتن اکسپوز و قیمت آن خواهیم پرداخت و همچنین این که بتن اکسپوز چیست و انواع مختلف آن کدامند؟ اطلاعاتی را با شما عزیزان به اشتراک خواهیم گذاشت.

بتن اکسپوز از آن دسته از مصالح ساختمانی ای می باشد که بسیار پر کاربرد در عرصه ساختمان سازی می باشد و از گذشته های بسیار دور تا کنون مورد استفاده تمامی افرادی بوده که مشغول ساخت و ساز بوده اند.

از جمله ویژگی هایی که موجب شده تا در همه ادوار تمامی ساختمان سازان اقدام به خرید بتن اکسپوز نمایند این است که این مصالح ساختمانی بسیار کاربردی می باشد و طول عمر بالایی دارد، همچنین قیمت آن در بین مصالح ساختمانی دیگر بسیار مقرون به صرفه و مناسب می باشد.

علاوه بر تمامی موارد بالا به علت پیشرفت هایی که همه روزه در عرصه تکنولوژی و همچنین ساختمان سازی صورت گرفته است لذا این ماده ساختمانی نیز بهره وری خود را افزایش داده و باعث شده تا بسیاری از معماران و مهندسان و پیمانکاران همچنان به استفاده خود از این متریال ادامه دهند و در معماری خارجی و ساخت انواع نما و همچنین معماری داخلی از آن بهره جویی نمایند.

اما با همه این تفاسیر برویم به سراغ این که اصلا این ماده چیست و دقیقا به چه کار ساختمان سازان می آید؟ با ما همراه باشید.

یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد و در دسترس که از دیرباز در ساخت و ساز از آن استفاده می شود، بتن است.

ویژگی بتن اکسپوز

این متریال دارای ویژگی ها مشخصه های شگفت انگیزی می باشد که خرید بتن اکسپوز  و استفاده مادام آن را توجیه می سازد. اما عموم استفاده آن در سطوح خارجی می باشد و به این ترتیب از آخرین متریالی است که به جهت تزئین روی کار نهایی می آید و با دیگر مواد ترکیب نشده و یا متریال تازه ای روی آن کار نمی شود. البته در نظر داشته باشید که برای نمای پایانی می شود آن را با متریالی چون چوب ترکیب نمود که جلوه بسیار زیبا و خاصی به کار شما می دهد. در نظر داشته باشید که این پنل های بتنی در سایز های استاندارد و سایز های سفارشی قابل طراحی و تولید می باشد.

برخی افراد تصور می کنند که همانند زمان های قدیم تنها می شود با خرید بتن اکسپوز آن را در پنل هایی که سطوح صیقلی و صاف دارند جا کرد در حالی که امروزه دست تولید کنندگان این پنل بسیار باز بوده و می توانند با توجه به طرح مشتریان مختلف، طرح های متفاوتی از این متریال را تولید کنند.

از انواع مختلف این متریال می توان به مواردی چون: بتن اکسپوز هرمی، بتن اکسپوز بلاک، بتن اکسپوز ترای انگل، بتن اکسپوز پریسما و … اشاره نمود.

هیچکدام از مواردی که پیش تر معرفی نمودیم سطح صافی ندارند و برای استفاده در نمای خارجی کار بسیار مناسب و زیبا هستند که با نور پردازی آن ها می توان دکوراسیونی زیبا و منحصر به فرد به محیط بخشید.

اما از ویژگی های بسیار مهمی که موجب می شود ساختمان سازان بیش از پیش ترغیب به خرید بتن اکسپوز

شوند موارد زیر است:

 • مقاومت بالا در شرایط مختلف آب و هوایی مانند رطوبت و سرمای شدید

 • مقرون به صرفه بودن

 • عایق صوتی، حرارتی

 • مقاوم در برابر حریق و آتش سوزی

 • قابل طراحی و تولید در ابعاد سفارشی

 • دوست دار محیط زیست

 • طول عمر بالا، زیرا مواد اولیه بتن اکسپوز همان مواد اولیه بتن است

 • امکان انجام عملیات اجرایی آن در تمام فصول به دلیل مقاومت بالا

 • تولید و قابلیت اجرا در ابعاد و اندازه های متنوع و مختلف بر حسب نیاز

 • افزایش سرعت اجرا و کاهش زمان پروژه نسبت به استفاده از سایر مصالح

 • قابلیت نصب با ملات یا اتصالات خشک

 • قابلیت استفاده در کنار مصالح دیگر و رنگ پذیری سطوح خارجی بتن

بتن اکسپوز را به دو روش اجرا می کنند

بتن از سالیان دور در ساخت ساختمان ها و سازه های عمرانی به عنوان یک مصالح استحکام بخش مود استفاده قرار گرفته است. که از این محصول در بخش های مختلف ساختمانی مانند دیوارها، ستون ها و سقف استفاده می شود. اما اگر از بتن در پوشش نمای یک پروژه ساختمانی استفاده شود به آن بتن اکسپوز یا بتن نما گفته می شود.

البته کاربرد بتن نما صرفا منحصر به نمای دیوار بیرونی ساختمان نیست بلکه می توان از آن در نمای داخلی دیوارهای ساختمانی و همچنین کفپوش ساختمان و کفپوش فضاهای بیرونی محوطه ساختمان استفاده کرد.

البته می توان استفاده بتن اکسپوز را گسترده تر از این موارد دانست. چنانچه امروزه در صنعت سد سازی برای پوشش دیواره های سد می توان از بتن نما استفاده کرد. همچنین در ساخت تونل ها، پل ها، زیرگذرها و امثال آن می بینیم که بسیاری طراحان و سازندگان سطح آن ها را با بتن اکسپوز می پوشانند.

بتن اکسپوز به دلیل سطح یکپارچه، رنگ خاص و حس سردی که القا می کند بسیار مورد توجه کسانی قرار گرفته که به دنبال فضاهایی یکدست، مینیمال و مدرن برای طراحی داخلی ساختمان خود می باشند. البته باید توجه کرد که نمی توان کارکرد بتن نما را به این منظور محدود کرد.

 بتن اکسپوز از پیش ساخته شده

این دسته از بتن اکسپوز به بتنی گفته می شود که با توجه به درخواست مشتری و بر اساس نقشه ساختمانی آن و سایز و ابعاد نما و همچنین طرحی که طراح نما در نظر گرفته است، در کارخانه پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز در طرح، شکل و رنگ مورد نظر تولید می شود. سپس این محصول را به محل پروژه یا همان ساختمان منتقل می کنند و با روش مناسب آن را در جای خود نصب می کنند.

پیش تر در رابطه با روش های مختلف نصب پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز صحبت کردیم و گفتیم که نصب این محصول معمولا به روش های مختلف صورت می گیرد که عبارتند از: نصب به وسیله چسباندن پنل به دیوار با چسب مخصوص. نصب به وسیله استفاده از ملات سیمانی و همچنین نصب مکانیکی که توسط قرار دادن پنل ها در ریل های فلزی مخصوص و محکم کردن آن ها با پیچ و مهره های طراحی شده برای این منظور دارد.

اجرای بتن اکسپوز در محل

در این روش به جای آنکه در کارخانه پنل های بتن اکسپوز طراحی شود، در محل پروژه مورد نظر سطحی که قرار است یتن اکسپوز بر روی آن نصب شود، قالب بندی می شود و درون قالب ها بتن ریزی می شود و سپس اجازه می دهند که بتن درون قالب ها خشک شده، سپس قالب را جدا کرده و در محل دیگری قالب بندی انجام شده و دوباره بتن ریزی می شود.

به همین ترتیب تمام سطحی که لازم است با بتن اکسپوز پوشانده شود، مورد اجرا قرار می گیرد. فقط باید در نظر داشته باشید که در این روش، قالب بندی به ترتیب از پاسسن ترین سطح نما آغاز شده و به تدریج به سمت سطوح بالایی پیش می رویم تا اینکه تمام سطح نما با بتن اکسپوز پوشانده می شود.

معمولا از روش بتن ریزی در محل برای پروژه های بسیار بزرگ که طرحی تقریبا یکدست و یکپارچه دارند و نیازی به تهیه پنل های پیش ساخته ندارد، استفاده می شود. همچنین سرعت اجرای این روش برای نصب بتن اکسپوز بالاتر است.

کارخانه های فعال در زمینه پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز علاوه بر اینکه بر اساس درخواست و سلیقه مشتری می توانند پنل مورد نظر را طراحی و تولید کنند، معمولا برخی طرح های پرکاربرد این محصول را از پیش یه صورت پنل های بتن اکسپوز تولید می کنند که مشتریان می توانند از میان طرح های تولیدی آن کارخانه بتن اکسپوز مورد نظر خود را برای ساختمانشان انتخاب کنند.

انواع بتن نما

در این قسمت لازم است که در رابطه با انواع مختلفی که این محصول دارد صحبت کنیم. بتن نما ها یا همان بتن اکسپوز ها در دو نوع کلی پیش ساخته و قابل اجرا در محل ساخته و طراحی می شوند که هر سازنده با توجه به نیاز خود می تواند هر مدل را سفارش دهد.

اما می بایستی توضیحاتی در رابطه با این دو مدل بدهیم تا بهتر تفهیم شود.

بتن اکسپوز قابل اجرا در محل پروژه

با خرید بتن اکسپوز که در محل پروژه قابلیت اجرا دارند در حقیقت می توانید این بتن ها را در ابعاد بسیار بزرگی در اختیار داشته باشید و عموما از این نوع بتن ها در اجرای پروژه های کاری بزرگ استفاده می شود و همانطور که از نامش پیداست از ساخت تا اجرا و قالب بندی در محل پروژه ساختمانی قابلیت پی ریزی دارد.

دلایل استفاده از بتن اکسپوز برای نماسازی خارجی

از دلایلی که می توان در خرید بتن اکسپوز برای استفاده نمودن در نماهای خارجی عنوان نمود این است که این بتن ها دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی می باشند و در شرایط جوی ای چون رطوبت و گرما بسیار سازگار هستند.

موارد استفاده از بتن اکسپوز

از موارد استفاده از بتن اکسپوز ها می توان عناوین زیر را در نظر گرفت:

 • نمای خارجی با بیرونی انواع ساختمان ها

 • ساخت استخر و حوض های آب

 • ساخت پلکان

 • کفپوش ساختمان

 • دیوار ها ی داخلی خانه و انواع دکوراسیون داخلی

 • محوطه های شهری مانند پارک و معابر شهری

 • دیوار ها و نماسازی های شهری

امیدواریم که با خرید بتن اکسپوز بتوانید هم بهترین و زیباترین طرح ها در دکوراسیون داخلی پیاده سازی نمایید و هم بتوانید در نمای خارجی ساختمان نیز، شیک ترین طرح ها را داشته باشید. اگر این مقاله برای شما مفید بوده است آن را برای دوستان سازنده و یا معمار و مهندس خود بفرستید.

بتن اکسپوز پیش ساخته:

بتن های پیش ساخته به بتن های اکسپوزی گفته می شود که طبق روال همیشگی خود در اندازه ها و سایزهای استانداردی در کارخانه ها بتن سازی تولید و به دست مشتری سپرده می شود. هر چند ممکن است به سفارش و خرید بتن اکسپوز برخی از مشتریان این ابعاد تغییر نمایند و سفارشی سازی شده شوند.

شرکت هنزا امکان ساخت بتن اکسپوز پیش ساخته متناسب با سلایق و ایده‌های طراحان و معماران را دارد. بدین معنی که ساخت قطعات بتنی مسلح با طرح و اندازه مورد نظر در محیط کارخانه امکان پذیر است.
پنل های بتن اکسپوز پیش ساخته برای نماکاری‌های داخلی و خارجی ساختمان به کارمی‌رود. این پنل ها را می توان در ابعاد مختلف تولید نمود و در تمام فصول سال مورد استفاده قرار داد. به دلیل عدم استفاده از سایر مصالح بر روی این نوع بتن، زیبایی و کیفیت سطح آن اهمیت فوق العاده‌ای دارد به نحوی که وجود زدگی و برآمدگی در سطح بتن از زیبایی ظاهری آن می‌کاهد. پنل هایی که برای نمای خارجی ساختمان به کار می‌رود، باید از مقاومت لازم در برابر شرایط متغیر آب و هوایی برخوردار باشند و مانع از ورود آب به لایه‌های زیرین سازه شوند. اما در نمای داخلی زیبایی اهمیت بالاتری دارد زیرا سطح کار باید یکپارچه و بدون زدگی بوده تا قابلیت رنگ‌آمیزی و انجام کارهای مربوط به دکوراسیون داخلی را داشته باشد.

موارد استفاده از بتن اکسپوز:

استفاده از پنل های بتن اکسپوز در هر شرایطی امکان‌پذیر است در زیر قصد داریم مواردی را نام می‌بریم که در آن شرایط بهترین گزینه انتخاب پنل بتن اکسپوز است.

 1. زمانی که دنبال یک متریال با استحکام بالا برای محوطه‌سازی ویلا و پارکینگ هستیم و یا متریالی با تحمل بار ترافیکی مثل محوطه کارخانه، که محل عبور ماشین الات سنگین است داشته باشند.
 2. اگر دنبال طرحی خاص با شکل‌های مختلف و یا دارای قوس در نمای ساختمان باشید که امکان ساخت این طرح‌ها با سنگ طبیعی هم فراهم نباشد حتماً از این پنل به روش نصب خشک استفاده کنید.
 3. اگر دنبال طراحی مدرن و زیبا هستید می‌توانید با استفاده از ترکیب چمن مصنوعی و پنل های بتن اکسپوز به آن برسید.
 4. اگر دنبال طول عمر بالا خصوصاً در مناطق سردسیری هستید یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها استفاده از پنل بتنی است.

استفاده از بتن اکسپوز در فضاهای ورزشی:

استفاده از پنل بتنی در فضای ورزشی می‌تواند دو ویژگی مهم داشته باشد:

 1. با توجه به امکان آسیب رسیدن به دیوارها در مکان‌های ورزشی، بتن اکسپوز با مقاومت خوبی که دارد بهترین گزینه است.
 2. با ایجاد ترکیب رنگ‌های هیجان انگیز، فضایی مدرن و زیبا را به ارمغان می‌آورد.

مزیت‌های بتن اکسپوز نسبت سنگ:

 1. چند ویژگی عمده وجود دارد که بتن اکسپوز نسبت به سنگ برتری پیدا می‌کند.
  بتن اکسپوز به دلیل ماهیت وجودی بتن، قابلیت انطباق با نماهای دیگر را دارد. همچنین می‌تواند هارمونی بین بتن اکسپوز و دیگر مصالح مانند چوب و آجر را برقرار کند که همچین ویژگی در سنگ دیده نمی‌شود.
  زمان نصب بتن اکسپوز سریعتر از سنگ است.
 2. اول به خاطر آماده بودن اندازه‌های پنل ، دوم به‌دلیل وجود اسکوپ آماده در پنل های بتن اکسپوز نیازی به اسکوپ کردن مانند سنگ نیست.
 3.  شرایط آب و هوایی نیز تأثیرگذار است و در صورت تغییرات جوی به دلیل جذب رطوبت سنگ‌هایی چون تراورتن که دارای تخلخل است موجب ترک خوردن و شکست می‌شود. درصورتی‌که همچین مشکلاتی برای بتن اکسپوز به‌وجود نمی‌آید.

نکات مربوط به اجرای بتن اکسپوز:

همانطور که مطالب بالا اشاره شد بتن اکسپوز قابلیت انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارد و در کاربری های مختلف حتی در مجموعه‌های صنعتی قابل استفاده است.
در این پروژه نیز از ترکیب پنل های بتنی و سنگ و شیشه استفاده شده است که علاوه بر مقاومت و استحکام بالا در برابر هوای سرد، از نظر معماری فضایی دلپذیر و مدرن برای کارکنان مجموعه فراهم می‌سازد.
طراح باید، هنگام استفاده از این متریال دقت لازم را به خرج دهد تا در درجه اول، این متریال را در جای درست مورداستفاده قرار دهد، چرا که استفاده‌ی نادرست از این نوع بتن سبب ایجاد سطحی نامناسب و مانند سطوح پرداخت‌نشده خواهد شد و در مرحله‌ی دوم سردی برخواسته از بتن، فضا را خشن و سرد نکند. برای جلوگیری از این امر این بتن باید در ترکیب با سایر متریال های گرم به کار رود.

 • روش نصب خشک بتن اکسپوز:

در این روش که که روشی مکانیکی است، بر روی دیواری که قصد داریم پنل ها و قطعات بتن اکسپوز را نصب کنیم نبشی هایی قرار داده و سطح دیوار مربوطه را زیرسازی فلزی می‌کنیم.
سپس با استفاده از ابزاری که به قسمت پشت پنل بتن اکسپوز نصب می‌کنیم، میتوان بتن اکسپوز را به دیوار مربوطه و نبشی ها و زیرسازی فلزی که آماده کرده‌ایم پیچ کرد.
در این روش که کاملاً مکانیکی است و از دوغاب یا هیچ چسبی استفاده نمی‌شود، نیاز به منتظر بودن برای خشک شدن ملات نیست و این شیوه نصب پنل بتن اکسپوز کاملاً تمیز است و کثیفی هایی که ممکن است دوغاب یا چسب به همراه داشته باشد را به همراه ندارد. ولی باید از محکم بودن اتصال و پیچ‌ها اطمینان حاصل کنیم.

 • مزایای نصب خشک بتن اکسپوز:

استحکام و مقاومت بسیار بالا
سرعت اجرای بالا
عدم افزایش زیاد وزن سازه در اثر نماسازی راحتی تعمیر و بازسازی نمای ساختمان.

 • روش نصب دوغابی بتن اکسپوز :

برای نصب به روش دوغابی یا تر، ابتدا باید پنل ها را به دیوار متصل کرده تا بتوانیم در فضای پشت آن دوغاب بریزیم تا آن را محکم کند. برای این کار به دو شکل میتوان عمل کرد.

در پشت پنل بتن اکسپوز شکاف‌هایی ایجاد کنیم تا از طریق این شکاف‌ها بتوانیم آن‌ها را به دیوار متصل کنیم.

 1. در پشت آن‌ها مفتول‌هایی قرار داده و این مفتول‌ها را به اسکوپ هایی بر روی دیوار متصل کرده و محکم نماییم.
 2. از مزایای این روش میتوان به ارزان بودن و نصب سریعتر نسبت به روش خشک اشاره کرد.

اما اگر پروژه ای که قصد داریم از بتن نما برای پوشش سطح با نمای آن استفاده کنیم دارای سطحی گسترده و وسیع باشد، به جای به کار گیری پنل های پیش ساخته، در محل قالب بندی های لازم صورت گرفته و بتن ریزی می شود که به این ترتیب بتن اکسپوز را برای این پروژه های عمرانی اجرا می کنند.

البته لازم است توجه شود که در این شیوه پس از آنکه بتن اکسپوز در محل خشک شد، قالب ها را از سطح جدا می کنیم. اما در این نوشته قصد داریم به این مساله بپردازیم که بتن نما از چه موادی تولید می شود و آیا تفاوتی میان مواد اولیه تولیدی بتن نما با بتن اولیه وجد دارد یا نه. یعنی آیا تفاوت بتن اکسپوز با بتن معمولی فقط مربوط به محل استفاده آن ها می باشد یا اینکه در مراحل ساخت نیز دارای تفاوت هایی با هم می باشند.

جواب این است که مواد اصلی سازنده بتن اکسپوز همان مواد سازنده بتن معمولی است که عبارتند از سیمان، آب و سنگدانه ها که همان ریزدانه های شن و ماسه می باشند که با نسبت مشخصی با هم ترکیب می شوند. اما علاوه بر نسبت مواد اولیه که می تواند بین بتن معمولی و بتن نما متفاوت باشد، در ترکیب بتن نما برخی مواد افزودنی استفاده می شود که معمولا در ترکیب بتن معمولی این مواد افزودنی اضافه نمی شود. که این مواد افودنی عبارتند از:

مواد پر کننده بتن اکسپوز:

این مواد پر کننده باعث می شود که تراکم ذرات در بتن نما بیشتر شود. به این ترتیب چگالی بتن اکسپوز نسبت به بتن معمولی بیشتر می شود و همین امر موجب چسبندگی بیشتر بین ذرات بتن اکسپوز می شود. دلیل این امر نیز این می باشد که بتن اکسپوز به دلیل آنکه در نمای ساختمان یا سازه ها به کار گرفته می شود باید بتواند در برای نفوذ مواد خارجی مانند رطوبت یا ذرات دیگر از خود مقاومت نشان دهد.

چرا که در صورت نفوذ آب، رطوبت یا سایر مواد خارجی به بتن اکسپوز به راحتی می تواند ترکیب آن از هم پاشیده شود و دچار شکست شود.

مواد فوق روان کننده بتن اکسپوز:

کارکرد مواد فوق روان کننده این است که یک سطح صاف و صیقلی به بتن اکسپوز می بخشد که باعث می شود جلوه خاصی پیدا کند و نمایی که دارای پوشش بتن اکسپوز است دارای زیبایی و جلوه گری باشد. به خصوص اگر از بتن اکسپوز در نمای داخلی استفاده شود لازم است که به زیبایی سطح آن اهمیت خاصی بدهیم. چرا که بتن در حالت عادی دارای سطحی زمخت و همراه با ترک می باشد.

بنابراین افزودن مواد پر کننده و فوق روان کننده باعث می شود که بتن اکسپوز بتواند قابلیت مقاومت و زیبایی خود را حفظ کند. به این جهت می توانید به صفحه بتن اکسپوز هنزا مراجعه نمایید و نمونه پنل های تولیدی هنزا را مشاهده کنید. همچنین برای ثیت سفارش خود می توانید به کارشناسان و متخصصان هنزا مراجعه نمایید.

بتن اکسپوز چگونه تهیه می شود؟

 بتن اکسپوز که به بتنی گفته می شود که در نمای کار قرار گرفته و در واقع سطح پایانی کار می باشد و چیزی روی آن پوشش داده نمی شود، اخیرا به دلیل رنگ و جلوه خاصی که می تواند به چهره بیرونی یا داخلی ساختمان ها ببخشد مورد توجه قرار گرفته است. به خصوص که تلفیقی از نمایی سردف یکپارچه و مدرن است.

اما یکی از مسائلی که بسیار اهمیت دارد روش ساخت و تولید بتن اکسپوز است که هر چه قدر این مرحله با دقت بیشتر و رعایت استانداردها و نکات لازم انجام شود، بتن نمای تولید شده دارای کیفیت بالاتری است و هم از لحاظ ظاهر و هم از لحاظ کیفیت و پایداری می تواند برای سازندگان ساختمان قابل اطمینان تر باشد. به روش ساخت و تولید بتن اکسپوز اصطلاحا طرح اختلاط بتن اکسپوز گفته می شود.

برای آنکه با شیوه تولید بتن نما آشنا شویم، قدم اول این است که ببینیم بتن اکسپوز از چه مواد و ترکیبی ساخته می شود. همانطور که پیش از این نیز در سلسله مقالات کارشناسان هنزا خاطرنشان کرده ایم، بتن اکسپوز ترکیبی است از مواد مختلفی که شامل سیمان، سنگدانه ها ی شن و ماسه، آب و افزودنی ها و روان کننده می شوند.

همانطور که می بینید مواد ترکیبی بتن نما همان موادی است که در ساخت بتن نیز مورد استفاده قرار می گکیرد. اما از آن جایی که بتن اکسپوز در نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، و باید از لحاظ زیبایی، یکنواختی و همچنین دوام و طول عمر ویژگی های بهتری داشته باشد. از طرفی بتن اکسپوز در معرض باد و باران و آفتاب و شرایط مختلف آب و هوایی قرار دارد که به همین جهت لازم است مقاومت کافی نسبت به شرایط مختلف بیرونی را داشته باشد. و همین امر طرح اختلاط بتن نما را متفاوت از طرح اختلاط بتن معمولی می کند.

برای آنکه بتن نما بتواند استحکام لازم را داشته باشد، بعد از آنکه آن را قالب گیری می کنند به وسیله ویبراتور حجم بتن را مورد لرزش قرار می دهند که این کار باعث می شود حباب های بین سطح بتن اکسپوز از میان آن خارج شده و تراکم آن افزایش یابد.

به علاوه مواد روان کننده و پرکننده که به بتن اکسپوز اضافه می شود باعث می شود استحکام آن بهتر شود ولی باید مراقب باشید که زمان اختلاط محدود و کمتر از ده دقیقه باشد چرا که در صورت بیشتر شدن زمان، موجب می شود که دانه های ماسه و سیمان بلغزند و از هم جدا شده و یکنواختی بتن اکسپوز به هم بخورد.

درزگیری قالب ها و بهره مندی از روغن مناسب جهت قالب های بتن اکسپوز نیز از مسائل مهم در طرح اختلاط بتن نما می باشد که برای آشنایی بیشتر با آن می توانید با کارشناسان ما در هنزا تماس بگیرید. همچنین نمونه های پایانی پروژه هایی که از بتن نما در آن ها استفاده شده است را می توانید در صفحه بتن اکسپوز هنزا مشاهده نمایید.

نمایش بیشتر نمایش کمتر

پروژه های بتن اکسپوز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *