انتخاب برگه

بتن اکسپوز

بتن اکسپوز

بتن اکسپوز چیست؟

عموما بتن اکسپوز به بتنی گفته می شود که سطح نمایان نهایی کار صاف و صیقلی باشد. این بدین معناست که بر روی سطح بتنی پوششی دیگر اجرا نخواهد گردید. بنابراین در این نوع بتن ها، کیفیت ظاهری و سطحی بتن از اهمیت بالایی برخوردار است. این امر بویژه در سازه های عمومی و بنا ها و سازه های معماری نقش خود را بیشتر نمایان می نماید.

از اینرو بتن اکسپوز پیش ساخته با حفظ ویژگی های مذکور، امکان تولید با سلایق و ایده های طراحان و معماران را دارد. بدین معنی که ساخت قطعات بتنی مسلح با طرح و اندازه مورد نظر در محیط کارخانه امکان پذیر می باشد

مزایای انتخاب بتن اکسپوز هنزا ( PEC ) نسبت به سایرین :

پیاده سازی سلایق در طرح و نقش

قابلیت اجرا در ابعاد و اندازه های مطابق پروژه

سرعت اجرای بالا

طول عمر بالا

قابلیت نصب با ملات های چسباننده و یا اتصال خشک

امکان اجرا در تمام فصول

ویژگی های بتن اکسپوز پیش ساخته:

تولید تحت کنترل در محیط صنعتی با رعایت استانداردهای مرتبط از جمله طرح اختلاط، عمل آوری، حذف عوامل فساد بتن و …

مسلح به شبکه های فلزی

بتن اکسپوز چیست؟

بتن اکسپوز یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی شناخته شده تا امروز است. بتن اکسپوز با اضافه کردن مواد افزودنی متفاوت در طرح اختلاط بتن بدست می‌آید , و می تواند هم در محوطه‌سازی و هم در نمای ساختمان‌ها به کار رود.‌
یکی از پر استفاده‌ترین انواع بتن‌های اکسپوز، بتن اکسپوز نما است که به وسیله نصب پنل‌های پیش ساخته بتنی به عنوان نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. که به دو روش خشک و دوغابی قابلیت نصب را دارد.

تولید کننده بتن اکسپوز

 

تاریخچه بتن اکسپوز

اولین بار استفاده از بتن اکسپوز در ساخت ساختمان تجاری Corbusier دیده شد که در دانشگاه هاروارد واقع است که این پروژه توانست توجه مهندسان و طراحان ساختمان را به خود جلب کند و مورد علاقه آنان قرار گیرد. همین امر سبب شد که به تدریج موارد به کارگیری بتن نما بیشتر و بیشتر شود. به طوری که بین سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ با شیب زیادی استفاده از بتن اکسپوز رو به گسترش نهاد. که این مساله باعث رونق فناوری ها و فرآیندهای مربوط به تولید بتن و بتن ریزی گردید.

 

پنل بتن اکسپوز نما

 

 

 

 

 

بتن اکسپوز و انواع آن

درود به همراهان گرامی. در این مقاله در رابطه با خرید بتن اکسپوز و قیمت آن خواهیم پرداخت و همچنین این که بتن اکسپوز چیست و انواع مختلف آن کدامند؟ اطلاعاتی را با شما عزیزان به اشتراک خواهیم گذاشت.

بتن اکسپوز از آن دسته از مصالح ساختمانی ای می باشد که بسیار پر کاربرد در عرصه ساختمان سازی می باشد و از گذشته های بسیار دور تا کنون مورد استفاده تمامی افرادی بوده که مشغول ساخت و ساز بوده اند.

از جمله ویژگی هایی که موجب شده تا در همه ادوار تمامی ساختمان سازان اقدام به خرید بتن اکسپوز نمایند این است که این مصالح ساختمانی بسیار کاربردی می باشد و طول عمر بالایی دارد، همچنین قیمت آن در بین مصالح ساختمانی دیگر بسیار مقرون به صرفه و مناسب می باشد.

علاوه بر تمامی موارد بالا به علت پیشرفت هایی که همه روزه در عرصه تکنولوژی و همچنین ساختمان سازی صورت گرفته است لذا این ماده ساختمانی نیز بهره وری خود را افزایش داده و باعث شده تا بسیاری از معماران و مهندسان و پیمانکاران همچنان به استفاده خود از این متریال ادامه دهند و در معماری خارجی و ساخت انواع نما و همچنین معماری داخلی از آن بهره جویی نمایند.

اما با همه این تفاسیر برویم به سراغ این که اصلا این ماده چیست و دقیقا به چه کار ساختمان سازان می آید؟ با ما همراه باشید.

یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد و در دسترس که از دیرباز در ساخت و ساز از آن استفاده می شود، بتن است.

بتن اکسپوز چیست؟

ماده ای به نام بتن اکسپوز یا بتن نما exposed  concreteدر انگلیسی. این ماده در حقیقت پنل های پیش ساخته شده بتنی هستند که با پیشرفت هایی که امروزه صورت گرفته است در ابعاد گسترده و متنوعی کاربرد دارد. همانطور که در مطال پیشین عنوان شد از این ماده در مواردی چون: معماری مدرن، نما سازی های خارجی، دکوراسیون داخلی، پوشش کف، ساخت مبلمان فضای باز، ساخت پله می توان استفاده نمود.

ویژگی های بتن اکسپوز

این متریال دارای ویژگی ها مشخصه های شگفت انگیزی می باشد که خرید بتن اکسپوز  و استفاده مادام آن را توجیه می سازد. اما عموم استفاده آن در سطوح خارجی می باشد و به این ترتیب از آخرین متریالی است که به جهت تزئین روی کار نهایی می آید و با دیگر مواد ترکیب نشده و یا متریال تازه ای روی آن کار نمی شود. البته در نظر داشته باشید که برای نمای پایانی می شود آن را با متریالی چون چوب ترکیب نمود که جلوه بسیار زیبا و خاصی به کار شما می دهد. در نظر داشته باشید که این پنل های بتنی در سایز های استاندارد و سایز های سفارشی قابل طراحی و تولید می باشد.

برخی افراد تصور می کنند که همانند زمان های قدیم تنها می شود با خرید بتن اکسپوز آن را در پنل هایی که سطوح صیقلی و صاف دارند جا کرد در حالی که امروزه دست تولید کنندگان این پنل بسیار باز بوده و می توانند با توجه به طرح مشتریان مختلف، طرح های متفاوتی از این متریال را تولید کنند.

از انواع مختلف این متریال می توان به مواردی چون: بتن اکسپوز هرمی، بتن اکسپوز بلاک، بتن اکسپوز ترای انگل، بتن اکسپوز پریسما و … اشاره نمود.

هیچکدام از مواردی که پیش تر معرفی نمودیم سطح صافی ندارند و برای استفاده در نمای خارجی کار بسیار مناسب و زیبا هستند که با نور پردازی آن ها می توان دکوراسیونی زیبا و منحصر به فرد به محیط بخشید.

اما از ویژگی های بسیار مهمی که موجب می شود ساختمان سازان بیش از پیش ترغیب به خرید بتن اکسپوز

شوند موارد زیر است:

 • مقاومت بالا در شرایط مختلف آب و هوایی مانند رطوبت و سرمای شدید
 • مقرون به صرفه بودن
 • عایق صوتی، حرارتی
 • مقاوم در برابر حریق و آتش سوزی
 • قابل طراحی و تولید در ابعاد سفارشی
 • دوست دار محیط زیست
 • طول عمر بالا، زیرا مواد اولیه بتن اکسپوز همان مواد اولیه بتن است
 • امکان انجام عملیات اجرایی آن در تمام فصول به دلیل مقاومت بالا
 • تولید و قابلیت اجرا در ابعاد و اندازه های متنوع و مختلف بر حسب نیاز
 • افزایش سرعت اجرا و کاهش زمان پروژه نسبت به استفاده از سایر مصالح
 • قابلیت نصب با ملات یا اتصالات خشک
 • قابلیت استفاده در کنار مصالح دیگر و رنگ پذیری سطوح خارجی بتن

انواع بتن نما

در این قسمت لازم است که در رابطه با انواع مختلفی که این محصول دارد صحبت کنیم. بتن نما ها یا همان بتن اکسپوز ها در دو نوع کلی پیش ساخته و قابل اجرا در محل ساخته و طراحی می شوند که هر سازنده با توجه به نیاز خود می تواند هر مدل را سفارش دهد.

اما می بایستی توضیحاتی در رابطه با این دو مدل بدهیم تا بهتر تفهیم شود.

بتن پیش ساخته

بتن های پیش ساخته به بتن های اکسپوزی گفته می شود که طبق روال همیشگی خود در اندازه ها و سایزهای استانداردی در کارخانه ها بتن سازی تولید و به دست مشتری سپرده می شود. هر چند ممکن است به سفارش و خرید بتن اکسپوز برخی از مشتریان این ابعاد تغییر نمایند و سفارشی سازی شده شوند.

در نظر داشته باشید که استفاده از بتن پیش ساخته مناسب پروژه های کوچک و متوسط است.

بتن قابل اجرا در محل پروژه

با خرید بتن اکسپوز که در محل پروژه قابلیت اجرا دارند در حقیقت می توانید این بتن ها را در ابعاد بسیار بزرگی در اختیار داشته باشید و عموما از این نوع بتن ها در اجرای پروژه های کاری بزرگ استفاده می شود و همانطور که از نامش پیداست از ساخت تا اجرا و قالب بندی در محل پروژه ساختمانی قابلیت پی ریزی دارد.

دلایل استفاده از بتن اکسپوز برای نماسازی خارجی

از دلایلی که می توان در خرید بتن اکسپوز برای استفاده نمودن در نماهای خارجی عنوان نمود این است که این بتن ها دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی می باشند و در شرایط جوی ای چون رطوبت و گرما بسیار سازگار هستند.

موارد استفاده از بتن اکسپوز

از موارد استفاده از بتن اکسپوز ها می توان عناوین زیر را در نظر گرفت:

 • نمای خارجی با بیرونی انواع ساختمان ها
 • ساخت استخر و حوض های آب
 • ساخت پلکان
 • کفپوش ساختمان
 • دیوار ها ی داخلی خانه و انواع دکوراسیون داخلی
 • محوطه های شهری مانند پارک و معابر شهری
 • دیوار ها و نماسازی های شهری

امیدواریم که با خرید بتن اکسپوز بتوانید هم بهترین و زیباترین طرح ها در دکوراسیون داخلی پیاده سازی نمایید و هم بتوانید در نمای خارجی ساختمان نیز، شیک ترین طرح ها را داشته باشید. اگر این مقاله برای شما مفید بوده است آن را برای دوستان سازنده و یا معمار و مهندس خود بفرستید.

بتن اکسپوز پیش ساخته:

شرکت هنزا امکان ساخت بتن اکسپوز پیش ساخته متناسب با سلایق و ایده‌های طراحان و معماران را دارد. بدین معنی که ساخت قطعات بتنی مسلح با طرح و اندازه مورد نظر در محیط کارخانه امکان پذیر است.
پنل های بتن اکسپوز پیش ساخته برای نماکاری‌های داخلی و خارجی ساختمان به کارمی‌رود. این پنل ها را می توان در ابعاد مختلف تولید نمود و در تمام فصول سال مورد استفاده قرار داد. به دلیل عدم استفاده از سایر مصالح بر روی این نوع بتن، زیبایی و کیفیت سطح آن اهمیت فوق العاده‌ای دارد به نحوی که وجود زدگی و برآمدگی در سطح بتن از زیبایی ظاهری آن می‌کاهد. پنل هایی که برای نمای خارجی ساختمان به کار می‌رود، باید از مقاومت لازم در برابر شرایط متغیر آب و هوایی برخوردار باشند و مانع از ورود آب به لایه‌های زیرین سازه شوند. اما در نمای داخلی زیبایی اهمیت بالاتری دارد زیرا سطح کار باید یکپارچه و بدون زدگی بوده تا قابلیت رنگ‌آمیزی و انجام کارهای مربوط به دکوراسیون داخلی را داشته باشد.

موارد استفاده از بتن اکسپوز:

استفاده از پنل های بتن اکسپوز در هر شرایطی امکان‌پذیر است در زیر قصد داریم مواردی را نام می‌بریم که در آن شرایط بهترین گزینه انتخاب پنل بتن اکسپوز است.

۱-زمانی که دنبال یک متریال با استحکام بالا برای محوطه‌سازی ویلا و پارکینگ هستیم و یا متریالی با تحمل بار ترافیکی مثل محوطه کارخانه، که محل عبور ماشین الات سنگین است داشته باشند.

۲-اگر دنبال طرحی خاص با شکل‌های مختلف و یا دارای قوس در نمای ساختمان باشید که امکان ساخت این طرح‌ها با سنگ طبیعی هم فراهم نباشد حتماً از این پنل به روش نصب خشک استفاده کنید.

۳- اگر دنبال طراحی مدرن و زیبا هستید می‌توانید با استفاده از ترکیب چمن مصنوعی و پنل های بتن اکسپوز به آن برسید.

۴-اگر دنبال طول عمر بالا خصوصاً در مناطق سردسیری هستید یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها استفاده از پنل بتنی است.

 

بتن اکسپوز پیش ساخته

 

 

 

استفاده از بتن اکسپوز در فضاهای ورزشی:

استفاده از پنل بتنی در فضای ورزشی می‌تواند دو ویژگی مهم داشته باشد:

۱-با توجه به امکان آسیب رسیدن به دیوارها در مکان‌های ورزشی، بتن اکسپوز با مقاومت خوبی که دارد بهترین گزینه است.
۲-با ایجاد ترکیب رنگ‌های هیجان انگیز، فضایی مدرن و زیبا را به ارمغان می‌آورد.

مزیت‌های بتن اکسپوز نسبت سنگ:

چند ویژگی عمده وجود دارد که بتن اکسپوز نسبت به سنگ برتری پیدا می‌کند.
۱- بتن اکسپوز به دلیل ماهیت وجودی بتن، قابلیت انطباق با نماهای دیگر را دارد. همچنین می‌تواند هارمونی بین بتن اکسپوز و دیگر مصالح مانند چوب و آجر را برقرار کند که همچین ویژگی در سنگ دیده نمی‌شود.
۲- زمان نصب بتن اکسپوز سریعتر از سنگ است.
اول به خاطر آماده بودن اندازه‌های پنل ، دوم به‌دلیل وجود اسکوپ آماده در پنل های بتن اکسپوز نیازی به اسکوپ کردن مانند سنگ نیست.

۳- شرایط آب و هوایی نیز تأثیرگذار است و در صورت تغییرات جوی به دلیل جذب رطوبت سنگ‌هایی چون تراورتن که دارای تخلخل است موجب ترک خوردن و شکست می‌شود. درصورتی‌که همچین مشکلاتی برای بتن اکسپوز به‌وجود نمی‌آید.

نکات مربوط به اجرای بتن اکسپوز:

همانطور که مطالب بالا اشاره شد بتن اکسپوز قابلیت انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارد و در کاربری های مختلف حتی در مجموعه‌های صنعتی قابل استفاده است.
در این پروژه نیز از ترکیب پنل های بتنی و سنگ و شیشه استفاده شده است که علاوه بر مقاومت و استحکام بالا در برابر هوای سرد، از نظر معماری فضایی دلپذیر و مدرن برای کارکنان مجموعه فراهم می‌سازد.
طراح باید، هنگام استفاده از این متریال دقت لازم را به خرج دهد تا در درجه اول، این متریال را در جای درست مورداستفاده قرار دهد، چرا که استفاده‌ی نادرست از این نوع بتن سبب ایجاد سطحی نامناسب و مانند سطوح پرداخت‌نشده خواهد شد و در مرحله‌ی دوم سردی برخواسته از بتن، فضا را خشن و سرد نکند. برای جلوگیری از این امر این بتن باید در ترکیب با سایر متریال های گرم به کار رود.

 

بتن اکسپوز نما

 

 

پله پیش ساخته بتنی هنزا

 

روش نصب خشک:

در این روش که که روشی مکانیکی است، بر روی دیواری که قصد داریم پنل ها و قطعات بتن اکسپوز را نصب کنیم نبشی هایی قرار داده و سطح دیوار مربوطه را زیرسازی فلزی می‌کنیم.
سپس با استفاده از ابزاری که به قسمت پشت پنل بتن اکسپوز نصب می‌کنیم، میتوان بتن اکسپوز را به دیوار مربوطه و نبشی ها و زیرسازی فلزی که آماده کرده‌ایم پیچ کرد.
در این روش که کاملاً مکانیکی است و از دوغاب یا هیچ چسبی استفاده نمی‌شود، نیاز به منتظر بودن برای خشک شدن ملات نیست و این شیوه نصب پنل بتن اکسپوز کاملاً تمیز است و کثیفی هایی که ممکن است دوغاب یا چسب به همراه داشته باشد را به همراه ندارد. ولی باید از محکم بودن اتصال و پیچ‌ها اطمینان حاصل کنیم.

مزایای نصب خشک:

استحکام و مقاومت بسیار بالا
سرعت اجرای بالا
عدم افزایش زیاد وزن سازه در اثر نماسازی راحتی تعمیر و بازسازی نمای ساختمان.

روش نصب دوغابی:

برای نصب به روش دوغابی یا تر، ابتدا باید پنل ها را به دیوار متصل کرده تا بتوانیم در فضای پشت آن دوغاب بریزیم تا آن را محکم کند. برای این کار به دو شکل میتوان عمل کرد.
۱- در پشت پنل بتن اکسپوز شکاف‌هایی ایجاد کنیم تا از طریق این شکاف‌ها بتوانیم آن‌ها را به دیوار متصل کنیم.
۲- در پشت آن‌ها مفتول‌هایی قرار داده و این مفتول‌ها را به اسکوپ هایی بر روی دیوار متصل کرده و محکم نماییم.
از مزایای این روش میتوان به ارزان بودن و نصب سریعتر نسبت به روش خشک اشاره کرد.

بتن اکسپوز پیش‌ساخته – کف‌پوش (سنگ‌فرش)

امروزه دامنه کارآیی بتن اکسپوز، گسترش پیداکرده و تنها منحصر به این نیست که در دیوارهای داخلی ساختمان و یا در نمای بیرونی ساختمان مورداستفاده قرار گیرد، بلکه در کف‌سازی محوطه‌ها نیز از این محصول استفاده می‌شود.
به عنوان مثال می‌بینیم که در محوطه‌سازی حیاط‌ها، لند اسکیپ، اطراف استخرها، فضای سبز داخل ساختمان و مفروش کردن فضای سبز بام‌ها، و یا فضاهای شهری از بتن، به عنوان کفپوش و یا سنگ فرش بتنی استفاده می‌شود و یا از پنل‌های بتن اکسپوز برای مسیرهای پیاده‌رو نیز استفاده می‌گردد. البته این کاربرد جزو سبک‌های طراحی مدرن است که در دوره معاصر این سبک از طراحی، بسیار رایج شده است.

پنل HRC56 (۵۰X۶۰ CM)

 

عنوان مشخصه واحد
ابعاد ۶۰*۵۰ سانتی متر
ضخامت ۳ سانتی متر
شبکه فلزی ندارد
وزن پنل ۲۳ کیلوگرم
وزن در متر مربع ۷۷ کیلوگرم
تعداد در متر مربع ۳.۳۳ عدد
ادوات نصب شن + سیم اسکوپ + قابلیت نصب پلیت

پنل HRC46 (۴۰*۶۰ CM) / صیقل ، بادبر

 

عنوان مشخصه واحد
ابعاد ۴۰*۶۰ سانتی متر
ضخامت ۲ سانتی متر
شبکه فلزی ندارد
وزن پنل ۷ کیلوگرم
وزن در متر مربع ۲۹ کیلوگرم
تعداد در متر مربع ۴.۲ عدد
ادوات نصب شن
بتن اکسپوز کلاس B | نما ۱۰۰x۴۰ cm
بتن اکسپوز کلاس B | نما ۱۲۰x۴۰ cm

پنل HRC66 (۶۰*۶۰ CM) / ساده ، بافت دار

 

عنوان مشخصه واحد
ابعاد ۶۰*۶۰ سانتی متر
ضخامت ۳ سانتی متر
شبکه فلزی ندارد
وزن پنل ۱۸ کیلوگرم
وزن در متر مربع ۵۰ کیلوگرم
تعداد در متر مربع ۲.۷ عدد
ادوات نصب شن