[box] قدم اول در ساخت قالب مشخص کردن طرح نهایی است. یعنی ما باید بدانیم مبلمان بتنی را می خواهیم به چه شکلی و در چه ابعادی تهیه نماییم. پس از مشخص شدن طول و عرض و ارتفاع محصول، نوبت به برش زدن ورقه ها می رسد. طبق طرح باید انها را برش داده و سپس به یکدیگر متصل نماییم تا قالب نهایی آماده گردد.[/box]

به طور روزانه بر کارکرد مبلمان بتنی افزوده می شود و این محصول جنبه ها و ابعاد تازه ای را به صنایع ساخت و ساز و همچنین مبلمان وارد می کند. به طور نمونه می توانید به مقاله “کاربرد مبلمان بتنی در محیط های عمومی” مراجعه کرده و گسترده کاربری این محصول را در ساخت مبلمان شهری مشاهده نمایید.

به علاوه در ساخت تک محصولات فانتزی و داخلی نیز می توان روی مبلمان بتنی حساب کرد. یکی از نمونه های بسیار زیبا و چشمگیر این محصول را در نوشته “تاقچه سیمانی هال (CEMENT HALL CONSOLE) با مبلمان بتنی” معرفی نمودیم.

ساخت مبلمان بتنی با قالب های چوبی

چگونگی ساخت مبلمان بتنی

این محصول را مانند سایر سازه های بتنی به دو شیوه می توان ساخت:

  1. استفاده از قالب های دقیق و با ظرافت و بتن ریزی در آن ها
  2. استفاده از چاپگرهای سه بعدی

هر کدام از این شیوه ها دارای مزیت ها و خصوصیات مختص به خود است. ما در این نوشته قصد داریم نکاتی را در رابطه با شیوه اول بازگو نماییم. برای این کار لازم است که ابتدا به مناسبت شکل و طرحی که مد نظر داریم، قالب متناسب را بسازیم. مرحله قالب سازی برای ساخت مبلمان بتنی یکی از مراحل بسیار حساسی است که باید نهایت دقت را در آن به کار ببندیم.

چگونگی ساخت مبلمان بتنی

متریال مورد استفاده در قالب گیری مبلمان بتنی

برای این منظور می توان از مواد مختلفی کمک گرفت. اما پیشنهاد می شود که از ورقه های ام دی اف (MDF) یا لترون برای این منظور استفاده نمایید. علت انتخاب لترون یا ام دی اف در ساخت ورق دو چیز است:

  1. این محصولات دارای سطحی کاملا یکدست و یکنواخت و بدون ناهمواری و شکاف هستند که می تواند تضمین کننده زیبایی و کیفیت سطحی مبلمان بتنی ساخته شده باشد.
  2. سطح ام دی اف و بترون کاملا لغزنده است و این ویژگی کمک می کند که پس از آنکه محصول کاملا خشک شد و قصد جدا سازی آن را از قالب داشتیم، به سطح قالب نچسبیده باشد و به راحتی جدا شود و در این مرحله آسیبی به سازه ساخته شده وارد نگردد.

قدم اول در ساخت قالب مشخص کردن طرح نهایی است. یعنی ما باید بدانیم مبلمان بتنی را می خواهیم به چه شکلی و در چه ابعادی تهیه نماییم. پس از مشخص شدن طول و عرض و ارتفاع محصول، نوبت به برش زدن ورقه ها می رسد. طبق طرح باید انها را برش داده و سپس به یکدیگر متصل نماییم تا قالب نهایی آماده گردد. هنگام چسباندن ورقه ها به یکدیگر باید مراقبت نماییم که اتصال قوی و محکم و کاملا آب بندی باشد. برای این منظور بهتر است از چسب آکواریوم در اتصال آن ها استفاده نماییم.

متریال مورد استفاده در قالب گیری مبلمان بتنی

در صورت رعایت نکات استاندارد در ساخت قالب ها می توانیم از هر قالب چندین مرتبه در ساخت مبلمان بتنی بهره ببریم به طوری که رطوبت به درون آن نفوذ نکرده و بتواند محصول نهایی را از لحاط کیفیت سطحی و زیبایی ظاهری در بالاترین استانداردها تولید نماید.

راهکارهای دیگر برای تقویت مبلمان بتنی

علاوه بر بهره بردن از اجزا و مواد اولیه با کیفیت در ساخت مبلمان بتنی لازم است به این نکته نیز دقت داشته باشیم که می توان در کمک برخی متریال ها برای تقویت این محصول نیز استفاده نمود. از جمله آن ها میلگردهای فولادی هستند که برای تقویت و تسلیح بتن ها معمولی در ساخت سازه ها نیز به کار گرفته می شوند.

در ساخت مبلمان بتنی می توان از میلگردهای در اندازه 16 و 8 استفاده کرد که:

  1. میلگردهای 16 مناسب برای استفاده در عرض سازه می باشند.
  2. میلگردهای 8 برای به کار گیری در عرض سازه برش داده می شوند.

این میلگردها را می توان درون قالب ها با سیم های مفتول به یکدیگر محکم کرد. پس از تنظیم قالب نوبی به ریختن سیمان و دیگر اجزای اختلاط درون آن می رسد که این کار نیز باید با دقت انجام پذیرد. سپس باید مدتی صبر کنیم تا ملات سیمان خشک شود و مبلمان بتنی اماده گردد. بهتر است برای این کار مدت زمانی در حدود سه الی چهار روز را در نظر بگیرید.

هر چقدر که فرآیند خشک شدن و آب از دست دادن در ساخت مبلمان بتنی طولانی تر و ملایم تر باشد، سبب می شوند که روند یکنواخت تری طی گردد و به این ترتیب از ترک برداشتن محصول جلوگیری می شود. پس از گذشتن مدت زمان مربوطه، قالب ام دی اف یا لیترون را به آرامی و بدون اینکه آسیبی به مبلمان بتنی وارد شود، از آن جدا می کنیم. برای بهبود کیفیت محصول پیشنهاد می شود که مدت چند روز و طی فواصل زمانی مشخص، بر روی آن آب پاشیده شود.

برای اطلاع بیشتر با نحوه ساختن قالب های چوبی جهت ساخت و پرداخت مبلمان بتنی به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه “ساخت قالب های بتنی از چوب” مراجعه نمایید. به این ترتیب میتوان به زیباترین وشکیل ترین نمونه های این محصول دست یافت که برخی از آن ها را می توانید در صفحه مبلمان بتنی هنزا مشاهده نمایید. به علاوه در صورت درخواست این محصول می توانید جهت سفارش با کارشناسان ما در هنزا تماس حاصل نمایید. [button link=”https://henza.net/%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b3-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%a7/”] ارتباط با ما[/button]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *