به همان ترتیب که در نوشته “جی اف آر سی / جی آر سی در تولید پیشخوان” بیان گردید، یکی از مزیت های عمده GFRC / GRC قابلیت استفاده های متنوع آن است. در این نوشته خواهیم دید که معماران و طراحان نه تنها در ساخت بخش های مختلف ساختمانی بلکه برای ساخت سازه های دیگر نیز از مزیت های این محصول خود را بی بهره نمی گذارند. به همین جهت می توان این متریال را یک مصالح ساختمانی چند منظوره نامید. این نوشته شامل بخش های زیر است:

  1. انواع جلوه های کاربرد GFRC / GRC
  2. استفاده از GFRC / GRC در سازه های صخره شکل

انواع جلوه های کاربرد جی اف آر سی / جی آر سی

در به کار گیری GFRC / GRC شما می توانید نماهای متفاوتی را انتخاب کنید. پوشش رویی این متریال می تواند یکی از انواع زیر باشد:

آشنایی با جی اف آر سی / جی آر سی و مزایای آن

1.        توزیع سنگدانه ها روی سطح جی اف آر سی / جی آر سی

2.       جاگذاری المان های تزئینی در ساختار GFRC / GRC

توزیع سنگدانه ها می تواند ظاهری خاص و زینتی را به محصول بتن الیافی ببخشد که این امکان را به شما می دهد که حرکتی روان داشته باشید. همچنین استفاده از عناصر دکوراتیو مانند شیشه، صدف، نورپردازی ها و غیره می تواند منظره ای خاص و منحصر به فرد برای نمای سازه شما به وجود آورد. شما می توانید به نمونه های بارز و دیدنی این ابتکارها در صفحه جی اف آر سی / جی آر سی هنزا دسترسی داشته باشید.

استفاده از جی اف آر سی / جی آر سی در سازه های صخره شکل

یکی از سازه هایی که به صورت تزئینی در محیط های تفریحی و گردشی مورد استفاده قرار می گیرد، سازه هایی هستند که دارای نمای سنگ و صخره می باشند. اینجا یکی دیگر از موارد کاربرد GFRC / GRC ها است که همانطور که در مقدمه اشاره شد، خارج از فضای ساختمانی است. در ساخت این محصول که نمونه آن را در تصویر مشاهده می نمایید، کافی است که از پنل های جی اف آر سی / جی آر سی استفاده شود که توسط اسپری کردن بر روی قالب هایی با شکل و اندازه از پیش تعیین شده، به وجود آمده است.

استفاده از جی اف آر سی / جی آر سی در سازه های صخره شکل

در ساخت این محصول که یکی از موارد کاربرد آن استفاده به عنوان دیوارهای صخره نوردی است، موارد زیر مورد ملاحظه قرار می گیرد:

1.        پوشش اولیه ای که برای ساخت جی اف آر سی / جی آر سی اسپری می شود، فاقد الیاف شیشه ای است. همانطور که می دانید الیاف شیشه یا فایبرگلاس از عناصر کلیدی ساخت این محصول است که می توانید اطلاعات بیشتر در این رابطه را در مقاله “الیاف شیشه ای، یک مولفه اساسی در ساخت GFRC / GRC” دنبال کنید.

2.       در ساخت این محصول از تفنگ های خرد کن (chop gun) استفاده می شود که کارکرد آن خرد کردن الیاف شیشه و مخلوط کردن آن با مخلوط سیمان و آب و ریزدانه ها به هنگام اسپری کردن بر روی قالب است.

3.      تفنگ خرد کن در دو مرحله عمل می کند. در مرحله اول الیاف شیشه را برش داده و با مخلوط اولیه بتن آمیخته می کند و در قالب مورد نظر اسپری می کند. اما هنگامی که ضخامت محصول به سه چهارم اینچ رسید، دیگر الیاف شیشه را وارد مخلوط نمی کند و روکش نهایی را بدون الیاف اسپری می کند.

برای تهیه این محصول و استفاده از آن در سازه های مختلف ساختان و غیر ساختمانی خود می توانید با کارشناسان و متخصصان ما در هنزا ارتباط برقرار نمایید.

[button link=”https://henza.net/%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b3-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%a7/”] تماس با ما[/button]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *