درود به همراهان گرامی سایت هنزا. در این مقاله کوشیدیم تا در رابطه با اکسپوز در معماری و اکسپوز در پزشکی اطلاعات درجه اولی را با شما علاقه مندان در میان بگذاریم. اگر پزشک هستید و یا سودای آن را در سر دارید و یا مشغول خواندن رشته معماری می باشید این مقاله برای شما عزیزان نگاشته شده است. یا ما تا انتها همراهی نمایید.

اکسپوز در معماری به چه معناست؟

برای فهم این مقاله بایستی ابتدا به مقاله بتن اکسپوز چیست مراجعه نمایید. در چند سال اخیر استفاده از سبک طراحی صنعتی متداول شده است. ویژگی سبک صنعتی وجود سقف ها و طراحی اکسپوز با پلان های باز است که باعث منحصر بفرد شدن فضا می ‌شود.

طراحی مدرن اکسپوز و به طور کلی اکسپوز در معماری به این صورت است که تمام تاسیساتی که در فضا به کار رفته است شامل انواع کانال هوای تهویه مطبوع، لوله گاز، لوله آب، سیستم نورپردازی و روشنایی، لوله کشی آتش نشانی، لوله کشی فاضلاب، رادیاتورها، لوله مسی، لوله کشی داکت اسپلیت و… قابل مشاهده است و پنهان نمی‌ شوند.

همه ما به ندیدن این تاسیسات عادت کرده ‌ایم و زمانی که این نوع طراحی را می ‌بینیم برایمان از جذابیت بالایی برخوردار است و یک طرح و ایده متفاوت در دکوراسیون داخلی به نظر می‌ آید.

یکی از موارد اکسپوز در معماری و یا اجزای طراحی مدرن اکسپوز سقف اکسپوز است که در اینجا به ویژگی‌ های آن اشاره می‌ کنیم:

ویژگی ‌های سقف اکسپوز

  1. نمایان بودن (اکسپوز بودن) متریال و دکور فضا
  2. استفاده از دو عنصر فلز و بتن
  3. استفاده از لوله و کانال ‌های اکسپوز در طراحی داخلی
  4. استفاده از رنگ ‌های خنثی (سیاه و سفید و خاکستری)

کاربرد بتن در معماری

طراحی داخلی مدرن

با توجه به کاربردیهای اکسپوز در معماری  و با استفاده از سبک معماری اکسپوز می ‌توان خلاقیت بیشتری در زمینه نورپردازی‌ های سفارشی داشت که خود جذابیتی خاص را ایجاد می‌ کند. تاسیسات برقی را می ‌توان به عنوان المان‌ های تزیینی استفاده کرد.

هزینه کمتر

نصب و اجرای سقف کاذب هزینه ‌های بسیار بالایی دارد به خصوص این هزینه ‌های زمانی که متراژ فضا زیاد باشد بسیار سنگین است اما زمانی که از سقف اکسپوز استفاده شود تاسیسات به همان گونه‌ ای که هستند نمایش داده می ‌شوند که باعث کم شدن هزینه ‌ها خصوصا در مکان‌ های بزرگ مثل بیمارستان ‌ها و فضاهای اداری بسیار بزرگ می ‌شود.

به وجود آمدن فضای اضافی

به وجود آمدن فضای اضافی با استفاده از طراحی اکسپوز و استفاده از اکسپوز در معماری به این معناست که سقف اکسپوز باعث می ‌شود فضا بزرگتر به نظر برسد برعکس سقف سنتی که اغلب باعث می‌ شود اتاق کوچکتر از آن چه که واقعا است نشان داده شود.

خنک تر شدن هوا

این مزیت برای جاهایی که آب و هوا گرم است می ‌تواند بسیار مفید باشد. سقف اکسپوز باعث می ‌شود فضای اضافی برای بالا آمدن هوای گرم به وجود بیاید که خود باعث خنکی هوای اتاق می ‌شود.

دسترسی راحت به قسمت‌ های کانال اسپیرال

دسترسی آسان به تمام قسمت ‌های کانال اسپیرال یکی دیگر از مزایای اکسپوز در معماری است که آن را جالب توجه کرده است. در صورتی که نیاز باشد قطعه‌ ای به بخشی از تاسیسات اضافه شود مانند قبل نیاز نیست قسمتی از دیوار یا سقف تخریب شود تا بتوان آن قطعه را اضافه نمود. به این ترتیب به راحتی و با سرعت بالا می ‌توان این کار را انجام داد.

سرعت بالای انجام

سرعت بالای انجام این نوع طراحی نسبت به طراحی ‌های دیگر دیگر از آن جهت است که دیگر نیازی نیست زمانی را صرف اجرای سقف کاذب و یا پنهان کردن تاسیسات کرد به این ترتیب هم سرعت انجام بالا می‌ رود و هم در زمان صرفه جویی می ‌شود.

همچنین فضای مفید در اثر استفاده از سقف کاذب اشغال نمی ‌شود و ارتفاع ساختمان کاهش پیدا نمی‌ کند.

به تمام این موارد کارایی بالا و زیبایی شناسی  اکسپوز در معماری را هم باید اضافه نمود.

اما همه مواردی که اشاره کردیم دلایل خوبیست که اثبات می ‌کند طراحی مدرن اکسپوز و استفاده از سقف اکسپوز گزینه مناسبی برای طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی است.

البته باید در کنار همه این مزایا این را هم در نظر داشته باشید که اجرای سقف اکسپوز چندان کار آسانی نیست و نیاز به تبحر دارد.

برخلاف سقف ‌های سنتی که منظره ‌ای زیبا را نشان می ‌دهند در فضاهای با سبک صنعتی تاسیسات قدیمی اغلب کثیف هستند و نیاز است که تمیز شوند و برای اینکه ظاهر زیباتری داشته باشند تغییرات زیادی لازم است.

کاربری های طراحی مدرن اکسپوز

کاربرد سقف های اکسپوز بیشتر در فضاهای اداری رایج شده است و ظاهر جدیدی را به فضای کاری می‌ بخشد. این طراحی همچنین در فضاهای بزرگ مثل بیمارستان ‌ها، فضاهای مسکونی، رستوران ‌ها، کافه ‌ها استفاده می‌ شود.

استاندارد بودن ابعاد کابینت آشپزخانه نیز در دکوراسیون داخلی موثر است که در مقاله دیگری به این موضوع پرداخته ایم.

استفاده از این نوع طراحی‌ها و به طور کلی اکسپوز در معماری در کشور ما هم به تدریج گسترده ‌تر شده است و بیشتر در سیستم‌ های سرمایش و گرمایش خصوصا در رستوران‌ ها و کافه‌ ها استفاده می ‌شود.

جذابیت و مقرون به صرفه بودن سقف اکسپوز نباید باعث شود که بدون تحقیق آن را برای هر فضایی انتخاب کنید چرا که برای هر فضایی مناسب و کاربردی نیست و نیاز است زیرساخت ‌هایی از قبل آماده شود.

در صورتی که قبل از ساخت برنامه‌ ریزی ‌های لازم به درستی انجام نشود نتیجه کار نه تنها مطلوب نباشد بلکه عملکرد درستی هم نداشته باشد.

بسیار مهم است که کارفرما، معمار و پیمانکار با هم همکاری لازم را داشته باشند و پیش بینی های لازم را کرده باشند تا تمام موارد طبق برنامه ریزی پیش رود.

اما در کنار تمام مزایایی که برای سقف اکسپوز گفتیم باید بدانید برای استفاده از این سقف مسئله آکوستیک را هم باید در نظر بگیرید. در واقع برای سطوح سخت سقف های اکسپوز و کف ‌پوش های بتنی و دیواره های شیشه ‌ای که به طور معمول با آن‌ها همراه است، یک محفظه اکو ایجاد می‌ کنند که لازم است برای آن چاره ‌ای اندیشید.

اگر در استفاده از سقف اکسپوز برای فضای اداری خود جدی هستید حتما باید در سایر مکان ‌ها از محصولاتی با خصوصیت جذب صدا استفاده کنید.

اکسپوز در پزشکی چه کاربردهایی دارد؟

یکی دیگر از هزاران کاربرد اکسپوز در پزشکی است. نمایان کردن دندان یا همان اکسپوز دندان، به روشی گفته می شود که در آن دندان های نهفته موجود در لثه ها از طریق روش هایی مانند درمان ارتودنسی اصلاح می شوند.

در عمل اکسپوز دندان، فضای خالی میان دندان ها با هدایت رشد و جا به جایی دندان نهفته پر می شود و علاوه بر اصلاح نحوه چینش دندان ها در دهان، از جا به جایی دندان های دیگر به دلیل وجود فضای خالی در بین آنها و ایجاد به هم ریختگی دندانی جلوگیری می نماید.

قبل از توصیف نحوه اکسپوز دندان، توضیحات مختصری در مورد نهفتگی دندان و علت های آن ارائه می کنیم و سپس در مورد نحوه نمایان کردن دندان ها صحبت خواهیم کرد.

نهفتگی دندان چیست و اکسپوز دندان چه تاثیری بر آن دارد؟

در صنعت اکسپوز در پزشکی ، نهفتگی دندان به حالتی گفته می شود که دندان در اثر وجود عوامل مختلف از جمله عدم وجود فضای کافی برای رشد و قرار گیری در محل خود، رشد نکرده و در داخل بافت لثه باقی می ماند. یکی از شایع ترین این حالت ها، نهفتگی دندان عقل می باشد.

عوامل مختلفی می توانند باعث ایجاد نهفتگی دندانی شوند. از عوامل ژنتیکی تا کشیدن زود هنگام دندان های شیری و به هم ریختگی دندانی حاصل از آن، همه از جمله این موارد هستند. برای درمان نهفتگی دندان، بهترین و موثرترین کار، انجام عمل نمایان کردن دندان یا اکسپوز دندان می باشد.

در این عمل، دندان نهفته و رشد نکرده که در داخل فضای لثه ای فرد می باشد، از طریق جراحی جزئی و با استفاده از روش های ارتودنسی، اکسپوز یا نمایان می شود.

کاربرد اکسپوز در پزشکی

اکسپوز دندان چگونه انجام می شود و چه کاربردی دارد؟

برای اکسپوز در پزشکی و نمایان کردن دندان، متخصص ارتودنسی از روش ارتودنسی استفاده می کند. اگر فضای کافی برای قرار گیری دندان در محل خود وجود نداشته باشد، ابتدا این فضا با ارتودنسی فراهم می شود.

سپس با استفاده از یک عمل جراحی جزئی و سرپایی، بافت لثه که بر روی دندان قرار دارد برداشته می شود تا بدنه دندان قابل رویت شود. پس از برداشت بافت لثه، از روش های ارتودنسی برای جا به جایی و افزایش سرعت رشد دندان استفاده می شود. در این حالت نیرویی که از طریق ارتودنسی به دندان وارد می شود، باعث نمایان شدن دندان و قرار گیری آن در محل مورد نظر می شود.

از اکسپوز در پزشکی برای افزایش سرعت رشد و اصلاح دندان استفاده می شود. در برخی موارد، دندان نهفته در محل بافت لثه دچار انحراف می شود در نتیجه برای اصلاح جهت گیری آن و همچنین جا به جایی دندان به محل مورد نظر خود، از روش اکسپوز دندان استفاده می شود.

در برخی موارد بسیار نادر، دندان نهفته به صورت متصل به استخوان فک باقی مانده است. برای اکسپوز دندان در این گونه موارد، ابتدا باید اتصال استخوانی دندان برداشته شود.

گاها نیز پیش می آید که در حین نمایان کردن دندان، دندان مورد نظر دچار چرخش و تغییر شکل می شود. در این حالت متخصص ارتودنسی باید سریعا مشکل را شناسایی کند و روش درمانی مناسبی برای آن به کار گیرد.

نتیجه نهایی عمل نمایان کردن دندان

در حین عمل نمایان کردن دندان، تغییرات گاها وسیعی بر روی بافت لثه و دندان انجام می شود. این تغییرات گاها بر روی ظاهر دندان نیز اثر می گذارد. اما در حالت کلی اگر متخصص ارتودنسی و بیمار وظایف خود را به درستی انجام دهند، مشکل نهفتگی دندان فرد به طور کامل برطرف می شود و فرد دندان های مرتب و منظمی در دهان خود خواهد داشت.

در برخی اوقات علت نهفتگی می تواند شلوغی بیش از حد دندان ها یا نیافتادن دندان های شیری و یا حتی کوچک بودن اندازه فک ها باشد. برای نتیجه بخش بودن عمل نمایان کردن دندان، در درجه اول حل این مشکلات نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای حفظ نتایج اکسپوز دندان و برای ممانعت از بازگشت آن به حالت اولیه یا تغییر شکل دندان، از دستگاه ارتودنسی متحرک ای به نام ریتینر دندان استفاده می کنند. ریتینر مانع از خراب شدن نتیجه عمل می شود.

امیدواریم که مطالب تهیه شده در خصوص اکسپوز در پزشکی بتواند یارای شما در این حرفه سخت باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *