[box] بتن اکسپوز که از نام انگلیسی exposed concrete گرفته شده به معنی بتنی است که در معرض قرار گرفته است، یعنی در معرض دید است. دلیل این نام گذاری آن است که به طور مرسوم بتن به عنوان یک مصالح ساختمانی در نظر گرفته می شده که در لایه درونی ساختمان به عنوان ماده ای محکم کننده مورد استفاده بوده است و روی آن با متریال های دیگر و مصالح ساختمانی دیگر پوشش داده می شده است.[/box]

بتن اکسپوز یا بتن نما یکی از محصولات نوین ساختمانی به حساب می آید که اخیرا بسیارذ مورد توجه معماران، مهندسان و طراحان ساختمانی قرار گرفته است که به این جهت که می توانند به راحتی و با استفاده از یک متریال ارزان قیمت، مستحکم و در دسترس به نمایی جذاب و دیدنی و مدرن دست پیدا کنند. در مقاله “دلایل محبوبیت بتن اکسپوز چیست؟” در رابطه با علل استقبال گسترده از این محصول بیشتر گفتگو کرده ایم.

بتن اکسپوز و کاربردهای مختلف آن

برای این محصول می توان دو کاربرد عمده را در نظر گرفت که عبارتند از:

  1. زیبایی بخشی به نمای ساختمان و افزایش جلوه بصری آن
  2. استحکام بخشی به قسمت های مختلف سازه

کاربردها و انطباق پذیری بتن اکسپوز

بتن اکسپوز که از نام انگلیسی exposed concrete گرفته شده به معنی بتنی است که در معرض قرار گرفته است، یعنی در معرض دید است. دلیل این نام گذاری آن است که به طور مرسوم بتن به عنوان یک مصالح ساختمانی در نظر گرفته می شده که در لایه درونی ساختمان به عنوان ماده ای محکم کننده مورد استفاده بوده است و روی آن با متریال های دیگر و مصالح ساختمانی دیگر پوشش داده می شده است.

اما وقتی از آن به عنوان سازنده نما استفاده می شود. دیگر پوششی بر روی آن قرار نمی گیرد و سطح نهایی کار است به همین جهت به آن بتن اکسپوز گفته می شود. اما همانطور که در نوشته “بتن اکسپوز و ماندگاری ساختمان” نیز گفته شد این به معنای آن نیست که در اینجا نقشی در تقویت قوت و قدرت ساختمان ندارد. بلکه همچنان می تواند به عنوان ماده ای استحکام بخش مورد استفاده قرار گیرد.

انواع به کارگیری بتن اکسپوز

برای استفاده از این محصول به عنوان نمای یک ساختمان یا هر سازه دیگری به سه طریق عمده عمل می شود:

انواع به کارگیری بتن اکسپوز

  1. استفاده از پنل های پیش ساخته که در ابعاد استاندارد در کارخانه ها تولید شده و استفاده می گردد.
  2. استفاده از پنل های درخواستی که با توجه به خواست طراح می تواند در شکل و ابعاد و طراحی از پیش سفارش داده شده تهیه گردد. برای این منظور ابتدا لازم است قالب های مورد نظر طراحی و ساخته شود و سپس توسط آن ها قالب ریزی صورت گرفته و پنل های درخواستی بتن اکسپوز آماده شود.
  3. راه سوم اینکه در محل پروژه، دیوار مورد نظر قاب بندی شود و درون قاب ها بتن توسط ماشین های مخلوط کن ریخته شود. به این تریتب یک سطح یکپارچه یکنواخت از بتن اکسپوز را خواهیم داشت.

انطباق پذیری بتن اکسپوز

یکی از ویژگی های مثبت بتن اکسپوز این است که قابلیت این را دارد که در کنار هر محصولی به کار گرفته شود. و به خوبی می توان آن را ترکیب نمود. برخی دیگر از مصالح ساختمانی این ویژگی را ندارند یعنی نمی توان آن ها را در کنار هر متریال و یا هر رنگی قرار داد به طوری که ترکیب نهایی، جالب و مورد قبول باشد. برای شناخت این متریال ها و محدودیت های کگاربردی آ« ها می توانید با کارشناسان و متخصصان ما در هنزا در ارتباط باشید.[button link=”https://henza.net/%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b3-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%a7/”] ارتباط با ما[/button]

انطباق پذیری بتن اکسپوز

اما بتن اکسپوز به دلیل بافت خاصی که دارد و رنگ خنثایش می تواند به خوبی با مواد ساختمانی مختلف که دارای رنگ های متفاوتند ترکیب شده و نقش زیبایی بیافریند. در این باره می توانید به نوشته “انطباق پذیری بتن با کارآیی بالا” مراجعه کرده و در رابطه با قابلیت های متنوع این محصول بیشتر بخوانید.

این فواید در کنار این است که بتن اکسپوز تنها مصالحی به عنوان آفریننده زیبایی در ساختمان نیست، بلکه می تواند به عنوان کمکی به دیوارهای حامل بار باشد و نقشی در تحمل بارهای ساختمانی داشته باشد. به این ترتیب می تواند در افزایش طول عمر ساختمان و کاهش فرسایش ستون ها و دیوارهای حامل بار کمک کننده باشد.

برای آنکه بتوانیم از بتن اکسپوز علاوه بر نقش زیبایی بخشی به نمای سازه خود به عنوان کمکی برای تحمل بارهای ساختمانی هم استفاده کنیم لازم است که برخی ویژگی ها را در آن رعایت کنیم. البته دقت کنید که این نقش مخصوص هنگامی است که ما برای ساخت نمای ساختمانی از روش بتن ریزی در محل استفاده کرده باشیم وگرنه وقتی که از پنل های پیش ساخته استفاده می شود، این نقش به معنای واقعی عملی نمی گردد. در ادامه به ویژگی ها مورد نظر اشاره خواهیم نمود؛

  1. اندازه سطح مقطع قالب ها باید در حد و اندازه مطلوب باشد. که بتوانند فشار وارده را توزیع کنند.
  2. ضخامت قاب ها و در نتیجه بتن اکسپوز نهایی به مقدار کافی باشد که در صورت وارد آمدن وزن ساختمان بر روی آن بتواند تحمل بار را داشته باشد.
  3. طرح اختلاط بتن اکسپوز دقیق و بر اساس استانداردها باشد به شکلی که نتیجه نهایی بتواند مقاومت کافی را به ما ارائه دهد. برای این منظور باید در صد دقیق و مشخصی از سیمان، ریزدانه و ها و سنگدانه ها به همراه آب و مواد افزودنی با هم ترکیب شوند.

در انتها به شما پیشنهاد می شود که برای سفارش این محصول و آشنایی با تنوع طراحی های آن به صفحه بتن اکسپوز هنزا مراجعه نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *