پس از آنکه در نوشته “معرفی مقدماتی بتن پلاک” یک آشنایی مقدماتی را بتن پلاک برای خوانندگان گرامی فراهم کردیم. بیان شد که در واقع بتن پلاک یکی از انواع بتن اکسپوز می باشد که کارآیی آن بیشتر در کفسازی و پوشش بتنی است که در ابعادی کوچکتر از بتن اکسپوزی که برای پوشش نمای ساختمان کاربرد دارد، به کار گرفته می شود و به این ترتیب کفپوش های مناسبی را برای استفاده در پیاده رو ها و اطراف جاده ها و یا راه هایی که در باغ ها و پارک ها و بسیاری مناطق دیگر، به وجود می ۀورند.

علاوه بر آن دیدیم که بهره مندی از بتن پلاک نسبت به سایر مصالح ساختمانی که برای پوشش کف به کار می روند و مرسوم هستند، از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است و انرژی کمتر چه در مرحله تولید و بهره برداری از مواد اولیه و چه در مرحله انتقال و جابجایی و همچنین در مرحله آخر که نصب و نگهداری است بر دوش مجریان می گذارد. همچنین لازم است خاطرنشان کنیم که بتن پلاک در مرحله پس از اجرا نیز که مرحله مراقبت و نگهداری است بسیار کم هزینه می باشد و نیازمند فرآیندهای گران قیمت نگهداری نمی باشد.

بتن پلاک دارای ماندگاری و طول عمر بالا

پس از آشنایی با بتن پلاک در سطحی که بیان شد، ذکر نکته دیگری نیز ضروری است. و آن اینکه اگر بتن پلاک یا هر مصالح و مواد ساختمانی دیگری که برای ساخت یک سازه به کار گرفته می شود، از ماندگاری بالایی برخوردار نباشد، نهایتا می تواند بر خلاف بتن پلاک هزینه های بیشتری را به سازندگان سازه متحمل کند.

یعنی با وجود اینکه ممکن است استفاده از یک متریال در مراحل تولید، عرضه و اجرا از هزینه کم و مطلوبی برخوردار باشد اما اگر همان مصالح ساختمانی نتواند مدت زمان استاندارد و مورد قبولی دوام بیاورد، به این معناست که در زمانی کوتاه سازندگان یا استفاده کنندگان از آن سازه مجبور به مرمت، بازسازی و یا تعویض آن سازه خواهند بود که این مطلب منجر به تحمیل هزینه های بیشتری به مجریان طرح یا مالکان آن خواهد شد.

بنابراین در بررسی ویژگی های بتن پلاک وقتی که کم هزینه بودن آن را مورد تایید قرار می دهیم باید به این پرسش هم رسیدگی کنیم که آیا بتن پلاک دارای طول عمر مناسبی می باشد یا خیر. و جوابی که به این سوال در باب خصوصیات بتن پلاک داده می شود، می تواند سوال اول یعنی به صرفه بودن اقتصادی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

البته در بررسی هایی که در مورد بتن پلاک صورت گرفته و با توجه به تجربه ای که از استفاده از پوشش های بتن پلاک داشته ایم، این نتیجه به دست آمده است که بتن پلاک نسبت به مصالح ساختمانی مشابه که به خصوص برای ساخت کفپوش ها مورد استفاده قرار می گیرند دارای دوام و ماندگاری بسیار بالاتری می باشد و به این ترتیب از این جهت نیز بتن پلاک دارای مزیتی مهم نسبت به دیگر مواد ساختمانی می باشد.

پس زیبایی یک مصالح ساختمانی از لحاظ ظاهری هر چند مسئله مهمی است اما برای انتخاب آن محصول و به کار گرفتن آن کافی نیست و نیاز به فاکتورهای مقاومتی نیز دارد. به همین جهت پیشنهاد می کنیم که شما نیز قبل از آنکه دست به هر گونه انتخاب در این زمینه بزنید از مشاوره با مشاوران هنزا بهره مند شوید و همچنین سری به صفحه بتن پلاک هنزا بزنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *