استفاده از مصالح و مواد اولیه مرغوب در ساخت مصالح ساختمانی بخش از فعالیتی است که مهندسان و معماران سازه به آن توجه دارند. اما بعد دیگر پرداختن به آسیب های احتمالی است که ممکن است پس از کاربرد این مواد ساختمانی با آن مواجه شوند. به همین منظور در مقاله “آسیب شناسی و ارزیابی بتن اکسپوز” درباره ارزیابی این محصول پوشش نمای ساختمانی گفتگو کردیم. اما در این نوشته قصد داریم موضوعی دیگر درباره کیفیت سطحی بتن نما را مورد پردازش قرار دهیم.

  1. الگوها و بافت های پرداخت بتن اکسپوز
  2. نسبت اجزای ترکیب شده در بتن نما

الگوها و بافت های پرداخت بتن اکسپوز

علاوه بر آنکه می توان سطح بتن نما را جلا داد، می توان از طرق دیگر نیز آن را مورد پرداخت قرار داد برای این کار می توان لایه نازکی را از روی سطح این محصول برداشته می شود که می تواند باعث تولید موارد زیر گردد:

1.        الگوهای بتن اکسپوز (patterns)

2.       دانه ها (grains)

3.      بافت ها (textures)

الگو و بافت کفپوش بتن اکسپوز

استفاده از این شیوه به ویژه در مواردی که از بتن اکسپوز به عنوان کفپوش استفاده می شود و نیاز به سطحی داریم که در برابر لغزندگی مقاوم باشد. (slip resistance) برای آشنایی با مواردی ضروری که در آن ها کفپوش ما باید دارای این ویژگی باشد، می توانید به مقاله “مقاومت در برابر لغزش برای پوشش بتنی کف” مراجعه نمایید و اطلاعات تکمیلی تر را از طریق مطالعه این مقاله به دست آورید.

نسبت اجزای ترکیب شده در بتن اکسپوز

ملاحظاتی که درباره اختلاط بتن انجام می شود برای به دست آوردن یک محصول با کیفیت و زیبا بسیار حیاتی است. این ملاحظات مربوط به مقدار و نسبت هر یک از مواد اولیه و اجزای این محصول و نحوه در هم آمیختن آن ها با یکدیگر است که در ادامه به چند نکته در ابن رابطه اشاره می نماییم.

1.        اگر در فاز اختلاط بتن اکسپوز اندازه ها و مقادیر با دقت رعایت نشوند، سنگدانه ها پس از مرحله تراکم به سطح این محصول نزدیک نمی شوند و چنین چیزی برای کفپوش ما مطلوب نیست. زیرا ما خواهان آن هستیم که سطح محصول توسط سنگدانه ها جلوه زیبایی به خود بگیرد.

2.       برای برداشتن لایه نازک از سطح بتن نما روش های مختلفی وجود دارد که با توجه به نیاز خود می توانیم یکی از این روش ها را انتخاب کنیم.

روش های لایه برداری از بتن اکسپوز

این روش ها عبارتند از:

1.        واتر بلاست (water blasting) که توسط پاشش آب با فشار قوی بر روی سطح بتن اکسپوز صورت می گیرد.

2.        شات بلاست (shot blasting)

3.        حکاکی بر روی بتن نما وقتی که در حالت مرطوب قرار دارد.

4.        استفاده از برس های مخصوص بتن (concrete brushing)

5.        استفاده از لایه بردارها (surface retardants)

با مراجعه به صفحه بتن اکسپوز هنزا می توانید شاهد پروژه های اجرایی این محصول باشید و ایده های متناسب برای سازه مورد نظر خود را به دست آورید. پس از آن برای اجرای ایده خود کافی است با کارشناسان و متخصصان ما در هنزا تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *