انتخاب برگه

بتن اکسپوز را به دو روش اجرا می کنند

بتن از سالیان دور در ساخت ساختمان ها و سازه های عمرانی به عنوان یک مصالح استحکام بخش مود استفاده قرار گرفته است. که از این محصول در بخش های مختلف ساختمانی مانند دیوارها، ستون ها و سقف استفاده می شود. اما اگر از بتن در پوشش نمای یک پروژه ساختمانی استفاده شود به آن بتن اکسپوز یا بتن نما گفته می شود.

پله پیش ساخته بتنی

البته کاربرد بتن نما صرفا منحصر به نمای دیوار بیرونی ساختمان نیست بلکه می توان از آن در نمای داخلی دیوارهای ساختمانی و همچنین کفپوش ساختمان و کفپوش فضاهای بیرونی محوطه ساختمان استفاده کرد.

البته می توان استفاده بتن اکسپوز را گسترده تر از این موارد دانست. چنانچه امروزه در صنعت سد سازی برای پوشش دیواره های سد می توان از بتن نما استفاده کرد. همچنین در ساخت تونل ها، پل ها، زیرگذرها و امثال آن می بینیم که بسیاری طراحان و سازندگان سطح آن ها را با بتن اکسپوز می پوشانند.

روش نصب تنب اکسپوز به صورت بتن ریزی در محل

بتن اکسپوز به دلیل سطح یکپارچه، رنگ خاص و حس سردی که القا می کند بسیار مورد توجه کسانی قرار گرفته که به دنبال فضاهایی یکدست، مینیمال و مدرن برای طراحی داخلی ساختمان خود می باشند. البته باید توجه کرد که نمی توان کارکرد بتن نما را به این منظور محدود کرد.

چرا که همانطور که در مقاله “ایده های نو در طراحی با بتن اکسپوز” بیان شد، این محصول دارای قابلیتی است که می توان پنل های آن را در اشکال مختلف و بافت های متفاوت تولید و اجرا کرد و به این ترتیب می توانید با بتن نما سطحی خاص و متفاوت با طرح مورد نظر خود را خلق کنید.

همچنین با توجه به توضیحاتی که در نوشته “بتن اکسپوز را به رنگ دلخواه رنگ آمیزی کنید” ارائه شد، رنگ ها از جمله فاکتورهای تعیین کننده در زیبایی طرح و نقش یک نما هستند و بتن نما این قابلیت را دارد که هم در حین فرآیند تولید به صورت عمقی رنگ آمیزی شود و هم اینکه پس از نصب پنل های آن شما قادر هستید که این پنل ها را به رنگ دلخواه و مناسب رنگ آمیزی کنید.

بتن اکسپوز را می توان با توجه به نحوه نصب و شیوه اجرا به دو دسته طبقه بندی کرد.

دسته اول: بتن اکسپوز پیش ساخته

این دسته از بتن اکسپوز به بتنی گفته می شود که با توجه به درخواست مشتری و بر اساس نقشه ساختمانی آن و سایز و ابعاد نما و همچنین طرحی که طراح نما در نظر گرفته است، در کارخانه پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز در طرح، شکل و رنگ مورد نظر تولید می شود. سپس این محصول را به محل پروژه یا همان ساختمان منتقل می کنند و با روش مناسب آن را در جای خود نصب می کنند.

پنل های بتن اکسپوز در اندازه دلخواه

پیش تر در رابطه با روش های مختلف نصب پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز صحبت کردیم و گفتیم که نصب این محصول معمولا به روش های مختلف صورت می گیرد که عبارتند از: نصب به وسیله چسباندن پنل به دیوار با چسب مخصوص. نصب به وسیله استفاده از ملات سیمانی و همچنین نصب مکانیکی که توسط قرار دادن پنل ها در ریل های فلزی مخصوص و محکم کردن آن ها با پیچ و مهره های طراحی شده برای این منظور دارد.

دسته دوم: اجرای بتن اکسپوز در محل

در این روش به جای آنکه در کارخانه پنل های بتن اکسپوز طراحی شود، در محل پروژه مورد نظر سطحی که قرار است یتن اکسپوز بر روی آن نصب شود، قالب بندی می شود و درون قالب ها بتن ریزی می شود و سپس اجازه می دهند که بتن درون قالب ها خشک شده، سپس قالب را جدا کرده و در محل دیگری قالب بندی انجام شده و دوباره بتن ریزی می شود.

به همین ترتیب تمام سطحی که لازم است با بتن اکسپوز پوشانده شود، مورد اجرا قرار می گیرد. فقط باید در نظر داشته باشید که در این روش، قالب بندی به ترتیب از پاسسن ترین سطح نما آغاز شده و به تدریج به سمت سطوح بالایی پیش می رویم تا اینکه تمام سطح نما با بتن اکسپوز پوشانده می شود.

معمولا از روش بتن ریزی در محل برای پروژه های بسیار بزرگ که طرحی تقریبا یکدست و یکپارچه دارند و نیازی به تهیه پنل های پیش ساخته ندارد، استفاده می شود. همچنین سرعت اجرای این روش برای نصب بتن اکسپوز بالاتر است.

کارخانه های فعال در زمینه پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز علاوه بر اینکه بر اساس درخواست و سلیقه مشتری می توانند پنل مورد نظر را طراحی و تولید کنند، معمولا برخی طرح های پرکاربرد این محصول را از پیش یه صورت پنل های بتن اکسپوز تولید می کنند که مشتریان می توانند از میان طرح های تولیدی آن کارخانه بتن اکسپوز مورد نظر خود را برای ساختمانشان انتخاب کنند.

سنگ فرش بتنی

به این منظور شما می توانید به صفحه بتن اکسپوز هنزا مراجعه کرده و با پنل های بتن اکسپوز تولیدی شرکت گام آبی فردا با برند هنزا آشنا شوید و در صورت هر گونه درخواست و سفارش می توانید با مسئولان و کارشناسان فروش ما در هنزا تماس حاصل نمایید.

۱ دیدگاه

  1. ایران بتن

    بسیار عالی
    ممنون از مطالب مفیدتون

    پاسخ

ترک بک ها/پینگ بک ها

  1. تفاوت بتن اکسپوز با بتن معمولی در مرحله تولید - Henza - […] “بتن اکسپوز را به دو روش اجرا می کنند” به بحث انواع شیوه های اجرایی بتن اکسپوز می پردازد…

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *