همانطور که در نوشته “خانه هایی مجلل با نمای بتن اکسپوز” بیان گردید، با پیشرفت مدرنیسم و ظهور مصالح ساختمانی جدید و بروز طراحی های نو، تاکید بر روی بتن نما به عنوان یک نمای یکپارچه برای دیوارها به جای مصالح ساختمانی سنتی قوت بیشتری یافته است. در گذشته مصالح سنتی همچون آجر و سنگ بیشتر برای پوشش نمای ساختان به کار می رفت و نحوه استفاده از آن ها و همچنین نگهداری و حفاظت از آن ها به خوبی آموخته شده بود.

نگهداری از بتن اکسپوز

اما در کنار آن مصالح سنتی، امروز با توجه به استفاده از بتن اکسپوز، نحوه نگهداری از آن و همچنین احتمال شکست و خرابی در آن به یکی از چالش ها برای معماران تبدیل شده است. این چالش در دو بعد خود را نشان می دهد.

  1. از بعد زیبایی شناختی
  2. از بعد فنی و تکنیکال

بتن اکسپوز یکپارچه (monolithic)

به وجود آمدن ترک ها و خرابی ها باعث شده که به تدریج از محبوبیت بتن نما یکپارچه کاسته شود و سازندگان به فکر راه های جایگزین در استفاده از این محصول بیفتند. مثلا یکی از این راه های جایگزین استفاده از پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز می باشد. که می توانید نمونه های ساخته شده آن را در صفحه بتن اکسپوز هنزا ببینید.

علاوه بر آن استفاده از قالب بندی و درزبندی در بتن هایی که به روش بتن ریزی در محل ساخته می شوند، نیز یکی دیگر از روش های جایگزین بتن یکپارچه است. البته به این معنا نیست که دیگر استفاده از بتن اکسپوز یکپارچه منسوخ شده است. زیرا معماران راهی برای حفظ این نوع بنا نیز کشف کرده اند که در نوشته های آتی به آن خواهیم پرداخت.

اگر قصد دارید که از بتن نما یکپارچه برای پوشش نمای ساختمان خود بهره مند شوید، بهترین راه تماس با کارشناسان و متخصصان مجرب هنزا است؛ همانطور که می توانید به صفحه “بتن نما” نیز مراجعه نمایید.

[button link=”https://henza.net/%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b3-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%a7/”] تماس با ما[/button]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *