درود به همراهان گرامی. در این مقاله قصد داریم در رابطه با مواد تشکیل دهنده بتن اکسپوز با شما عزیزان صحبت کنیم. همانطور که می دانید و اگر در کار ساخت و ساز ساختمان باشید و سر و کارتان با مواد و مصالح ساختمانی باشد، خواهید دید که چقدر مواد تشکیل دهنده بتن اکسپوز در ارائه کار نهایی تاثیر دارد.

ابتدا لازم است بدانید که بتن اکسپوز چیست ؟ بتن اکسپوز ها فناوری های جدیدی در زمینه مصالح ساختمانی و متریال ساختمانی می باشند که تنوع استفاده آن ها باعث شده تا به یکی از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی تبدیل گردند هر چند از دیر باز نیز این متریال ها مورد استفاده در ساختمان سازی قرار می گرفته است اما لازم است بدانید که با تغییراتی که در مواد تشکیل دهنده بتن اکسپوز به مرور زمان صورت گرفته است امروزه تنوع استفاده از آن بیش از پیش شده است.

این بتن ها به دلیل فاکتورهایی مانند صاف و یکدست بودن در زیبا سازی نمای ساختمان و قسمت هایی از نمای داخلی به کار می روند. از سوی دیگر به دلیل قابلیت رنگ آمیزی، هماهنگ کردن آن با سایر المان های دکوراسیون داخلی امکان پذیر است.

استفاده از انواع بتن اکسپوز به یک مورد خاص ختم می شود. به عبارت دیگر به دلیل گستردگی این متریال مدرن در ساختمان سازی می توان در پروژه های بزرگ و کوچک ساختمان سازی، پل های شهری، سدسازی و … از آن ها استفاده کرد.

انواع بتن اکسپوز

بتن اکسپوز ها به دلیل قابلیت های فراوانی که دارا می باشند در دو نوع پیش ساخته و قابل اجرا در محل تقسیم بندی می گردند که طبیعتا هر کدام یک از این نوع بتن ها دارای خصوصیات ویژه و خاصی هستند که استفاده از آن ها را توجیه پذیر می نماید.

بتن قابل اجرا در محل

 این نوع از مواد تشکیل دهنده بتن اکسپوز در پروژه های بزرگی مانند سد سازی و پل سازی کاربرد فراوانی دارد. علت این امر نیز مصرف بالای بتن در روند کار است. اجرای کار در این روش به این صورت است که قالب های بتن اکسپوز در محل ساختمان تهیه می شوند و همان جا بتن ریزی صورت می گیرد. انجام این نوع بتن ریزی در چندین مرحله به ترتیب صورت می گیرد تا در نهایت کاری با کیفیت و کامل ارائه شود. این مراحل شامل موارد زیر است:

  1. پیش از این که این بتن ها در محل اجرا گردند تمامی طراحان از قبل طرح مورد نظر خود و سازنده را مشخص می نمایند.
  2. یکی از کارهایی که کارفرما می بایستی در طول انجام این مهم ایجاد نماید این است که تمامی مراحل را تحت نظارت خود داشته باشد تا کیفیت کار آسیبی نبیند و بهترین اجرا اتفاق بی افتد.
  3. پیش از این که شروع به بتن ریزی مواد تشکیل دهنده بتن اکسپوز نماییم لازم است تا حتما مواردی چون رنگ بتن و موارد مهم را بررسی نماییم تا اشتباهی در طول انجام پروژه انجام نگیرد.
  4. به خاطر داشته باشید که بایستی پس از این که مراحل کار تمام شود، یعنی تمامی مراحل آماده سازی انجام گیرد؛ آرماتورهای فولادی ریختن بتن در محل مورد نظر قرار گیرند.
  5. لازم است که آرماتورهای فولادی به شکل مورد نظر برش داده شوند و بتن ریزی صورت گیرد.
  6. بعد از بتن ریزی ماله کشی انجام می شود و مواد اضافی از بتن اکسپوز پاک می شود.
  7. برای خارج کردن حباب های موجود در بتن از عملیات ویبره استفاده می شود.
  8. در صورتی که آب و هوا مناسب باشد ، بتن اکسپوز قابل اجرا در همان روز و یا روز بعد شسته می شود.
  9. مرحله نهایی در اجرای مواد تشکیل دهنده بتن اکسپوز آب بندی آن است که باید صورت گیرد. این مرحله گامی اساسی در تکمیل پروژه محسوب می شود و باعث بالا بردن کیفیت کار می شود. آب بندی بتن اکسپوز مدت عمر مفید بتن و کیفیت متریال را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

با وجود تمام مواردی که عنوان شد بهتر است بدانید که اجرای مواد تشکیل دهنده بتن اکسپوز خیلی هم بی عیب و ایراد نمی تواند پیش رود و برخی معایبی دارد که باید به آن ها نیز توجه کافی داشت. برای مثال هر روزه قیمت مواد تشکیل دهنده بتن اکسپوز گران تر می شود چرا که وضعیت خرید و فروش آن دچار نوسانات شدیدی می باشد. علاوه بر این در زمان اجرای این پروژه لازم است که به مواردی چون وضعیت جوی هوا نیز توجه کافی را نشان دهیم.

بتن پیشرفته

نکات استفاده از بتن اکسپوز قابل اجرا در محل

علاوه بر تمامی موارد بالا در نحوه استفاده و اجرای مواد تشکیل دهنده بتن اکسپوز برخی فاکتورهای مهم تری نیز در طول پروژه حائز اهمیت می باشد. از جمله این موارد دقت کافی داشتن در امر اجرای پروژه می باشد چرا که در صورتی که قالب ها به درستی نصب نشوند باعث می شود که قالب ها تراز در نیایند و درست نصب نگردند. از طرفی می بایستی از قالب هایی سالم و بدون ترک خوردگی استفاده شود تا کارها تمیز و زیبا در بیاید. درزگیری بین قالب ها نیز باید به طور کامل انجام شود. در عین حال باید روغن قالب مناسب نیز در روند کار استفاده شود.

امیدواریم که مقاله مواد تشکیل دهنده بتن اکسپوز مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. در صورتی که در رشته هایی نظیر معماری و عمران مشغول تحصیل می باشید و یا این که در کار ساخت و ساز ساختمان مشغول فعالیت هستید حتما این مقاله به درد شما و همکلاسی هایتان خواهد خورد. پس از نشر دادن علم دریغ نکنید و این مطلب مهم را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *