انتخاب برگه

پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز، اولویت پروژه های بزرگ ساختمانی

در مقاله قبلی با عنوان “مروری بر نوشته های هنزا درباره بتن اکسپوز” سعی ما بر این بود که از نگاه متخصصان هنزا نگاهی کلی به بتن اکسپوز به عنوان یک محصول ساختمانی بیندازیم که توانسته بازار را در قبضه خود در آورده و روز به روز دایره کاربری آن گسترده تر شود.

بتن اکسپوز در واقع قدمی دوم در کاربرد بتن به حساب می آید که تا قبل از این، صرفا بتن را برای استحکام سازه ای مورد استفاده قرار می دادند ولی توجه به کیفیات نمایشی بتن سبب شد که بتن اکسپوز متولد شود و به این ترتیب ما بتوانیم بتنی داشته باشیم که در نما و پوسته خارجی یک سازه جلوه گری کند.

البته وقتی این فکر و ایده برای معماران و طراحان نمای ساختمان مطرح شد، هنوز ابتکار پنل های پیش ساخته به وجود نیامده بود و روش ابتدایی نصب بتن اکسپوز بهره مندی از دستگاههای بتن ریزی بودند که در محل اجرا، بتن را درون قالب هایی که بر روی دیوار مورد نظر نصب شده بود می ریختند و به این ترتیب یک نمای بتن اکسپوز را به وجود می آوردند.

پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز، اولویت پروژه های بزرگ ساختمانی

اما پس از آنکه تکنولوژی استفاده از قطعات پیش ساخته در ساختمان ها رونق پیدا کرد، طراحان و معماران دیدند که برای اجرای بتن اکسپوز بر روی سطحی که قرار است با بتن پوشش داده شود، بهتر است از تکنولوژی پیش ساخته بودن استفاده کنند. به همین دلیل است که پای قطعات پیش ساخته بتن اکسپوز به صنعت ساختمان باز شد.

در کشور ما نیز استفاده از روش اول، یعنی روش بتن ریزی در محل برای اجرای بتن اکسپوز سابقه ای دیرینه تر دارد، اما روش تولید و اجرای بتن نمای پیش ساخته نوین تر است. و می توان شرکت گام آبی فردا را از پیشگامان ارائه این محصول در کشور دانست.

و اجرای پروژه سیتی استار مشهد را به عنوان یکی از اولین پروژه های بزرگ داخلی برشمرد که توسط پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز پوشش داده شده است و این عملیات توسط تیم هنزا و زیر نظر معمار و طراح بزرگ کشور، آقای رضا دانشور صورت پذیرفته است. که جهت آگاهی بیشتر در این رابطه می توانید به نوشته “نمای پروژه سیتی استار مشهد با بتن اکسپوز هنزا” مراجعه نمایید.

البته این مطلب به معنای آن نیست که استفاده از روش اول اجرای بتن اکسپوز یعنی بتن ریزی در محل منسوخ شده است. بلکه همانطور که در نوشته های مرتبط با این موضوع در گذشته بیان شده است، استفاده از هر دو روش در حال حاضر وجود دارد و هر یک از این دو روش اجرایی بتن اکسپوز ویژگی ها و مزایای خاص خود را به دنبال خواهد داشت.

اما چرا اولویت در اجرای بتن اکسپوز برای پروژه های بزرگ و عظیم روش دوم یعنی بهره مندی از پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز است؟ دلیل این مطلب آن است که قالب گذاری برای پروژه های بزرگ امری زمان بر و سخت خواهد شد. چرا که این قالب ها باید به تدریج و از پایین ساختمان به سمت ارتفاعات بالا اجرا شود. اما استفاده از پنل های پیش ساخته که وزن سبکی دارند باعث می شود سرعت اجرا بالا رفته و نیازی به نماکاری نباشد.

که برای این منظور می توانید سوالات خود را از مشاوران ما در هنزا بپرسید. همچنین نمونه کارهای اجرایی را در صفحه بتن اکسپوز هنزا ببینید.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *