پیشرفت ها و تحقیقاتی که در زمینه مصالح ساختمانی صورت گرفته است توانسته باردهی و کارآیی مصالح ساختمانی را افزایش دهد. همچنین صنعت ساختمان توانسته به سمت مستحکم تر ساختمان ها حرکت کند. به علاوه هنر و زیبایی را ضمیمه کار کرده است. و توانسته اند در این مسیر نقص ها و کمبودهایی که در مصالح ساختمانی گذشته وجود داشته را جبران کنند و مصالح ساختمانی نوین را طراحی و تولید کنند. یکی از آخرین این خلاقیت ها جی اف آر سی GFRC می باشد.

جی اف آر سی GFRC یک نوع بتن است که نسبت به بتن های معمولی مزایایی به همراه دارد. همچنین توانسته نقص و ایراد اصلی بتن ها را که در واقع همان ترک برداشتن و تردی است به صورت چشمگیری کاهش دهد. اما چگونه جی آر سی GRC توانسته به این هدف دست پیدا کند؟

در واقع برای آنکه تردی و شکنندگی بتن کاهش یابد و میزان ترک ها کنترل گردد در گذشته بتن ها را در حمایت آرماتورهای فولادی قرار می دادند و به این ترتیب بتن را تقویت و تسلیح می کردند. اما دانش جدید به این امر پی برد که برای مسلح کردن بتن بهتر است از ترکیب برخی الیاف در حجم بتن استفاده شود و به این ترتیب درب دنیای ساختمان به روی جی اف آر سی GFRC گشوده شد.

نصب آسان با پنل های سبک جی اف آر سی gfrc

جی اف آر سی GFRC آن دسته از بتن الیافی است که در ترکیب آن از الیاف شیشه بهتره برده شده است و به این ترتیب نه تنها مشکل ترد بودن و ترک های فراوان بتن معمولی تحت کنترل قرار گرفته است، بلکه مزایا و فواید بسیاری نیز به آن افزوده شده است. از جمله اینکه همانطور که در مقاله “پنل های جی اف آر سی GFRC سبک وزن هستند” بیان شد جی اف آر سی GFRC نسبت به بتن معمولی سبکتر است که این خاصیت باعث شده که بتوان راحت تر آن را حمل و نقل نمود و همچنین کارکردن با آن در حین نصب و اجرا ساده تر شود.

اما مزیت های بتن جی آر سی GRC خلاصه در سبکی آن نیست. بلکه به دلیل وجود الیاف با افزایش مقاومت های پیچشی و برشی در این محصول مواجه هستیم که به ترتیبی که در نوشته “طراحی خلاقانه با استفاده از جی اف آر سی GFRC” بیان شد این امر باعث شده که بتوان به خوبی در نمای ساختمان ها و ستون ها از جی اف آر سی GFRC استفاده کرد. و به این ترتیب به سازه هایی مستحکم و همچنین هنری و زیبا دست پیدا کرد.

طراحی با خلاقیت و نوآوری به وسیله جی اف آر سی GFRC

یکی از نمونه های استفاده از پنل های جی اف آر سی GFRC را می توانید در مقاله “ساخت نیمکت های جی اف آر سی GFRC” دنبال کنید. همچنین برای مشاهده بیشتر نمونه کارهای اجرایی در کشور عزیزمان بهتر است سری به صفحه جی اف آر سی GFRC هنزا بزنید و با تنوع طرح و بافت و اجرا در این محصول بیشتر آشنا شوید.

اما اگر بخواهیم به ویژگی های ساختاری جی آر سی GRC بپردازیم به این پرسش می رسیم که بتن جی اف آر سی GFRC قدرت و استحکام خود را چگونه و از کدام اجزا به دست آورده است؟ در واقع این توانایی از میزان بالای فیبرهای شیشه ای AR به همراه مقدار زیادی پلیمر اکریلیک به دست آمده که استفاده از پلیمر برای آن است که تراکم و چسبندگی اجزای جی اف آر سی GFRC بیشتر گردد.

این حجم از الیاف است که توانسته مقاومت جی اف آر سی GFRC را در برابر نیروهای خمشی، کششی و فشاری افزایش دهد و از طرفی به دلیل مقدار بالای سیمان به کار رفته در آن و حجم کم آبی که در آن وجود دارد، قدرت و سفتی بالایی از جی اف آر سی GFRC انتظار داریم. همین ترکیب استحکام بالا و مقاومت خمشی و پیچشی بالا سبب شده که بتوان از این محصول در طراحی های مختلف استفاده کرد.

چرا که آنچه در طراحی مورد نیاز است اولا انعطاف پذیری است که متریال مورد نظر را بتوان به شکل های مختلف درآورد و ثانیا این متریال بتواند در برابر نیروهای مختلف و تاثیرات جوی و آب و هوایی مختلف از خود پایداری نشان دهد. که هر دوی این ها در جی اف آر سی GFRC جمع است. به اضافه اینکه در جی اف آر سی GFRC خبری از ترک های بسیاری که در بتن های معمولی دیده می شود، وجود ندارد. همین امر نیز کمک بزرگی به زیبایی محصولات جی اف آر سی GFRC است.

در واقع جی اف آر سی GFRC یک مجموعه فایبرگلاسی است که خرد و ریز ریز شده است و آن را با سیمان ترکیب کرده ایم. به همین دلیل اشکال و حجم های سه بعدی با آن ساخته می شود. فرآیند تولید جی اف آر سی GFRC نیز تقریبا شبیه روند تولید فایبر گلاس است.

برای آنکه آشنایی بیشتری با این محصول نوین یعنی جی اف آر سی GFRC و ویژگی ها و مزایای آن و پنل های آن در طرح و رنگ و بافت های مختلف آشنا شوید می توانید با کارشناسان و متخصصان ما در هنزا تماس بگیرید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *