انتخاب برگه

روش های نصب و اجرای پنل های جی اف آر سی / GFRC

جی اف آر سی / GFRC به بتن الیافی مسلح با الیاف شیشه (فایبر گلاس) گفته می شود که مسیری طولانی را از مواد اولیه طی می کند تا به صورت نمای یک ساختمان خود را به جلوه در آورد. همانطور که پیش از این گفتیم قبل از اختلاط و مخلوط کردن مواد تشکیل دهنده جی اف آر سی / GFRC لازم است تمهیداتی به خرج داده شود که در مقاله “اعمال مقدماتی پیش از اختلاط جی اف آر سی GFRC” به این کارها اشاره کردیم.

در مرحله بعد نوبت به اختلاط سیمان و آب و سنگدانه ها و الیاف شیشه و سایر افزودنی ها می رسد که مرحله ای بسیار حساس است و برای آنکه به جی اف آر سی / GFRC با کیفیت خیلی خوب دست پیدا کنیم لازم است که استانداردهای مطلوب در این مرحله با دقت مورد رعایت قرار گیرند. درباره شیوه اختلاط این نوع بتن الیافی در نوشته “دو نکته حیاتی در اختلاط جی اف آر سی GFRC” به تفصیل سخن گفتیم.

اما پس از تولید نوبت به مرحله نصب و اجرای جی اف آر سی GFRC می رسد که این مرحله نیز از حساسیت قابل توجهی برخوردار است. چرا که هر چقدر هم پنل های بتنی به خوبی و زیبایی و کیفیت بالا ساخته شده باشند، باز هم هنگام نصب اگر قواعد اصولی اجرا در نظر گرفته نشود، نتیجه نهایی کار می تواند مورد پسند و مطلوب واقع نشود.

نصب پنل جی اف آر سی GFRC

همانطور که قبلا در مورد بتن الیافی و روش های نصب و اجرای آن گفته شد، در رابطه با جی اف آر سی / GFRC نیز همان روش ها وجود دارد که عبارتند از روش خشک و روش نیمه مرطوب و روش مرطوب. البته باید گفته شد که مدرن ترین و به روز ترین شیوه در اجرا و نصب پنل های بتن جی اف آر سی / GFRC شیوه اجرای خشک است.

در شیوه اجرای خشک پنل های جی اف آر سی / GFRC در جلوی دیوار ساختمان روی ریل هایی که برای این کار تعبیه شده قرار می گیرند و با پیچ و مهره محکم بسته می شوند. در این روش به دلیل آنکه از ابزار فلزی برای نصب جی اف آر سی / GFRC استفاده می شود نیازی به زیرسازی ندارد. البته در اجرای روش خشک برای نصب جی اف آر سی / GFRC علاوه بر استفاده از ریل می توان از قالب بندی و اتصال پنل ها با استفاده از جوش و یا پیچ و مهره به قالب وجود دارد.

همانطور که گفته شد پیشنهاد اصلی طراحان و معماران برای نصب پنل های جی اف آر سی / GFRC بر روی نمای ساختمان استفاده از روش خشک است. چرا که نصب آسان و ساده تری دارد و سرعت نصب در آن بالاست و همچنین دوام و پایداری نمای ایجاد شده با این روش نسبت به روش های جایگزین آن، بسیار بالاتر است. البته ممکن است این روش نسبت به روش های هم ارز خود هزینه بیشتری را به صاحبان و سازندگان ساختمان تحمیل کند.

با توجه به موارد گفته شده گاهی سازندگان ساختمان تصمیم می گیرند که برای اتصال بتن جی اف آر سی / GFRC به نمای ساختمان از روش های ارزان تری نسبت به روش خشک بهره ببرند. به همین منظور به دنبال روش استفاده از چسب و یا استفاده از ملات می روند.

در روش استفاده از چسب پنل های جی اف آر سی / GFRC را با بهره گیری از چسب های مخصوص به دیوار پایه متصل کرده و می چسبانند. همچنین روش دیگر این است که از دوغاب یا ملات سیمان برای متصل کردن و محکم کردن این پنل ها به دیوار استفاده کرد.

یکی از فواید روش ریل گذاری و خشک در نصب جی اف آر سی / GFRC نسبت به روش اتصال با چسب و یا اتصال با ملات این است که در روش خشک دیگر نیازی به اسکوپ کردن نیست. اسکوپ کردن اصطلاحا به عملیاتی گفته می شود که با محکم کردن پنل های جی اف آر سی / GFRC به دیوار مانع ریختن و جدا شدن آن ها از دیوار به خصوص در هنگام ضربه یا زلزله شود.

اجرای خشک جی اف آر سی GFRC

برای اسکوپ کردن جی اف آر سی / GFRC باید سیم مفتول هایی از جنس گالوانیزه درون پنل ها قرار دارد که باعث محکم نگه داشتن پنل ها به دیوار می شود. روش دیگر برای این کار می توان از روش لقمه گذاری نیز استفاده کرد و یا قطعات فلزی برای گیر دادن پنل ها به دیوار پس زمینه ایجاد کرد. همه این روش ها موجب می شود که نمای جی اف آر سی / GFRC دارای استحکام لازم باشد و بتواند در برابر ضربات و انرژی وارده از خود مقاومت نشان داده و دچار ریزش و جدا شدن نشود.

هر چند پیشنهاد اولیه طراحان و مهندسان سازه و نما استفاده از روش خشک برای تصب پنل های جی اف آر سی / GFRC می باشد. اما برای آنکه مطمئن شوید جهت نمای ساختمان شما با توجه به ارتفاع و موقعیت و شرایط آب و هوایی استفاده از کدام روش به صرفه تر است بهتر است با کارشناسان و مشاوران ما در هنزا تماس بگیرید. همچنین می توانید نمونه های کاربردی و نصب شده جی اف آر سی / GFRC را در صفحه جی اف آر سی / GFRC هنزا مشاهده نمایید.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *