اولین قدم در رابطه با آشنایی با بتن اکسپوز، شناخت تاریخ شکل گیری آن و ویژگی هایی است که این محصول دارد. که در این رابطه مطالعه مقاله “تاریخچه و ویژگی های بتن اکسپوز” مفید می باشد. اما قدم بعدی در آشنایی با بتن اکسپوز این است که با چگونگی ساخت و تولید این مصالح ساختمانی آشنا شویم. (برای این منظور می توانید به نوشته “بتن اکسپوز چگونه تهیه می شود” مراجعه نمایید.)

چنانچه گفته شد بتن اکسپوز بتنی است که در نمای بیرونی ساختمان ها به کار گرفته می شود که شامل دیوارهای خارجی، دیوارهای فضای داخلی، کفپوش محیط بیرونی ساختمان و غیره می شود. اما پس از ساخت و انتقال به محل پروژه ساختمانی نوبت به اجرا و نصب بتن اکسپوز می رسد که مرحله ای بسیار دقیق و حساس است.

حساسیت فرآیند نصب بتن نما به این دلیل است که در محل دید قرار می گیرد. چرا که اگر این مرحله به خوبی انجام نشود، به جلوه و ظاهر ساختمان آسیب می رسد و کیفیت و مرغوبیت ساختمان و مصالح ساختمانی به کار گرفته شده در آن را تحت الشعاع قرار می دهد.

روش پیش رونده اجرای بتن اکسپوز

امروزه اجرای بتن اکسپوز به دو شیوه عمده صورت می گیرد که عبارت است از:

– اجرای بتن اکسپوز به روش پیش ساخته

– اجرای بتن اکسپوز به روش پیش رونده

در ادامه به توضیح هر یک از این دو شیوه خواهیم پرداخت:

الف) روش پیش ساخته:

روش پیش ساخته همانطور که از نامش پیداست به شیوه ای گفته می شود که در آن پنل های بتن اکسپوز را از پیش در کارخانه می سازند و سپس به محل پروژه انتقال داده و نصب می کنند. باید دقت داشت که پنل های بتن اکسپوز که در کارخانه ساخته می شوند با توجه به ابعاد و اندازه های ساختمان مورد نظر و همچنین به طرح، بافت و رنگ مورد نظر طراحان، مهندسان و معماران ساختمانی تولید می شود.

بنابراین سازنده ساختمان مجبور نیست که از پنل های بتن اکسپوز خاصی استفاده کند و می تواند با توجه به سلیقه و اولویت های خود، طرح مورد نظر خود را سفارش دهد. همچنین این شیوه معمولا برای ساختمان ها و سازه های بسیار بزرگ مورد استفاده قرار نمی گیرد و از لحاظ ابعاد و حجم کار محدودتر است. چنانچه می توانید برخی از نمونه های پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز به کار رفته در پروژه های ساختمانی را در صفحه بتن اکسپوز هنزا مشاهده نمایید.

ب) روش پیش رونده:

برای ابر سازه ها مانن سدها، پل ها و ساختمان های غول پیکر از آنجایی که به کار گیری پنل های پیش ساخته کمی دشوار است از روش پیش رونده بهره می برند. در این روش بر روی سازه قالب گذاری می شود و از پایین سازه به سمت بالا به تدریج عمل بتن ریزی انجام می شود. و پس از استحکام هر بخش و جا سازی قالب ها نوبت به بخش بعدی می رسد.

یکی از دلایل استفاده از روش پیش رونده نصب بتن اکسپوز در این سازه ها این است که اگر بخواهیم از پنل های پیش ساخته استفاده کنیم حجم بتن مصرفی خیلی زیاد می شود و همچنین نماسازی در این شیوه ممکن نیست. جهت آشنایی بیشتر با خصوصیات دو روش گفته شده در اجرای بتن اکسپوز می توانید با متخصصان و کارشناسان ما در هنزا در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *