انتخاب برگه

جی اف آر سی / GFRC ؛ تنوع در طراحی نما

همانطور که می دانید یکی از کاربری های عمده جی اف آر سی / GFRC نمای ساختمان است که به این مساله در مقاله “نمایی مدرن با جی اف آر سی / GFRC” نیز اشاره کردیم. شاید در گذشته نمای ساختمان امری بسیار مورد توجه نبوده و معمولا همه خانه ها از یک نمای ساده و یکدست برای خانه های خود استفاده می کردند.

ولی امروزه نمای ساختان به امری غیر قابل صرفنظر بدل شده است. علاوه بر اهمیت نمای ساختمان در زیبایی و جلوه بیرونی یک ساختمان مسکونی یا اداری و تجاری، نمای ساختمان می تواند بیانگر کارآیی و کاربری ساختمان باشد. به همین دلیل یکی از مواردی که به شدت مورد توجه معماران، طراحان، نماکاران و مالکان سختمان قرار گرفته است چگونگی طراحی و پوشش نمای ساختمان می باشد. که جی اف آر سی / GFRC در این زمینه توانسته بسیاری از دغدغه ها را برطرف کند.

نه تنها مهندسان و دست اندرکاران ساخت و ساز بلکه مسئولان و مدیران شهری نیز به مساله نمای ساختمان ها روی آورده و توجه خاصی را به آن مبذول می دارند. چرا که نمای یک ساختمان نه تنها در زیبایی و کارکرد آن ساختمان بلکه در حوزه زیباسازی شهری و نمای شهر نیز تاثیر بسزایی دارد. و در سیاستگذاری های شهری مساله نمای ساختمان ها را مورد توجه و بررسی قرار می دهند. و این یکی از علل استقبال سازندگان ساختمان ها از امتیازات استفاده از جی اف آر سی / GFRC می باشد.

با مشاهده نمونه های نمای بتن جی اف آر سی / GFRC در صفحه جی اف آر سی / GFRC هنزا می توانید با تنوع طراحی و رنگ در کارکرد این محصول آشنا شوید. بحث نما از دو جهت اهمیت دارد:

– مصالح به کار رفته

– طراحی و رنگ آمیزی

اگر برنامه ریزی انجام شده در زمینه نمای ساختمان مناسب نباشد، اتفاقی که می افتد به این شکل است که با مد شدن یک مصالح ساختمانی مانند جی اف آر سی / GFRC همه کسانی که مشغول ساخت ساختمان هستند بدون در نظر گرفتن فاکتورهای محیطی و زیبایی به سمت استفاده از آن محصول برای نمای ساختمان ها پیش می روند و همین امر باعث ایجاد ساختمان هایی با نماهای یکسان و مشابه می شود که چهره شهر را دچار تکرار و یکنواختی می کند.

بنابراین کارشناسان جی اف آر سی / GFRC پیشنهاد می کنند پیش از اقدام برای ساخت نمای ساختمان خود، تنها به این مساله که چه نمایی اصطلاحا مد شده توجه نکنید بلکه به ویژگی های ساختمان خود و محیط اطراف و شرایط آب و هوایی منطقه خود توجه کرده و آنگاه نمای مورد نظر خود را انتخاب کنید. بهترین کار استفاده از مصالحی است که بتواند در طراحی ها و رنگ های مختلف ارائه شود که باعث یکنواختی نشود. جی اف آر سی / GFRC از جمله بهترین این مصالح ساختمای برای برآورده کردن این هدف در نمای ساختمان می باشد.

استفاده از جی اف آر سی GFRC در سطوح مختلف

از جی اف آر سی / GFRC می توان در سطوح مختلف نما استفاده کرد. مانند سطوح شیب دار، سطوح مسطح و سطوح منحنی. به علاوه دوام و پایداری بسیار زیادی دارد و همچنین تنوع و گوناگونی در طرح و رنگ از جمله مزایای جی اف آر سی / GFRC می باشد. همچنین به ترتیبی که در نوشته “توضیحاتی پیرامون ویژگی های جی اف آر سی / GFRC” نیز بیان شد، قابلیت این را دارد که به شیوه ها و روش های مختلفی اجرا و نصب شود که عبارتند از:

– نصب جی اف آر سی / GFRC با استفاده از ملات

– نصب جی اف آر سی / GFRC با استفاده از چسب

– نصب جی اف آر سی / GFRC به صورت خشک و با استفاده از ریل فلزی و اتصالات فلزی

اما سوال این است که بتن جی اف آر سی / GFRC به چه نوع بتنی گفته می شود و چه تفاوتی با بتن معمولی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بتن جی اف آر سی / GFRC در واقع به بتنی گفته می شود که به جای به کار بردن آرماتور ها و میلگردهای فولادی جهت تسلیح و تقویت بتن از الیاف شیشه یا همان فایبرگلاس برای برآورده کردن این منظور استفاده شود.

کارکرد الیاف شیشه در بتن جی اف آر سی / GFRC به این شکل است که به دلیل وجود سیلیس در فیبرهای شیشه و همچنین در سیمان، بین این عناصر یک حالت کریستالیزاسیون به وجود می آید که این حالت باعث افزایش استحکام و مقاومت های مختلف بتن به خصوص مقاومت کششی آن می شود.

جی آر سی GRC در طراحی دکوراسیون

افزایش این مقاومت کششی باعث کاسته شدن ترک های روی سطح جی اف آر سی / GFRC می شود. همانطور که می دانید یکی از اشکالات عمده ای که در کاربرد بتن وجود دارد، ترک هایی است که حین خشک شدن و عمل آوری در سطح بتن پیش می آید که باعث کاهش زیبایی و همچنین کم شدن مقاومت بتن می شود. اما جی اف آر سی / GFRC با کنترل ترک ها، سبب می شود که اولا ترک های بسیار کمتر و با عرض کوچکتری در سزح بتن به وجود آید و دوما این ترک ها باعث کاهش مقاومت و پایداری جی اف آر سی / GFRC نخواهد شد.

برای آنکه در زمینه به کارگیری جی اف آر سی / GFRC اطلاعات بیشتری به دست آورید با متخصصان و کارشناسان محصولات هنزا تماس حاصل نمایید.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *