انتخاب برگه

تفاوت بتن اکسپوز با بتن معمولی در مرحله تولید

مقاله “بتن اکسپوز را به دو روش اجرا می کنند” به بحث انواع شیوه های اجرایی بتن اکسپوز می پردازد و چنانچه در آن جا بیان شد بتن نما امروزه اغلب به عنوان پنل های پیش ساخته در کارخانه های تولید بتن اکسپوز ساخته می شوند و با توجه به درخواست مشتری و طرح مورد نظر مهندسان سازه، پنل های مناسب برای نصب به محل پروژه فرستاده می شود.

اما اگر پروژه ای که قصد داریم از بتن نما برای پوشش سطح با نمای آن استفاده کنیم دارای سطحی گسترده و وسیع باشد، به جای به کار گیری پنل های پیش ساخته، در محل قالب بندی های لازم صورت گرفته و بتن ریزی می شود که به این ترتیب بتن اکسپوز را برای این پروژه های عمرانی اجرا می کنند.

البته لازم است توجه شود که در این شیوه پس از آنکه بتن اکسپوز در محل خشک شد، قالب ها را از سطح جدا می کنیم. اما در این نوشته قصد داریم به این مساله بپردازیم که بتن نما از چه موادی تولید می شود و آیا تفاوتی میان مواد اولیه تولیدی بتن نما با بتن اولیه وجد دارد یا نه. یعنی آیا تفاوت بتن اکسپوز با بتن معمولی فقط مربوط به محل استفاده آن ها می باشد یا اینکه در مراحل ساخت نیز دارای تفاوت هایی با هم می باشند.

تفاوت بتن اکسپوز با بتن معمولی در مرحله تولید

جواب این است که مواد اصلی سازنده بتن اکسپوز همان مواد سازنده بتن معمولی است که عبارتند از سیمان، آب و سنگدانه ها که همان ریزدانه های شن و ماسه می باشند که با نسبت مشخصی با هم ترکیب می شوند. اما علاوه بر نسبت مواد اولیه که می تواند بین بتن معمولی و بتن نما متفاوت باشد، در ترکیب بتن نما برخی مواد افزودنی استفاده می شود که معمولا در ترکیب بتن معمولی این مواد افزودنی اضافه نمی شود. که این مواد افودنی عبارتند از:

۱- مواد پر کننده:

این مواد پر کننده باعث می شود که تراکم ذرات در بتن نما بیشتر شود. به این ترتیب چگالی بتن اکسپوز نسبت به بتن معمولی بیشتر می شود و همین امر موجب چسبندگی بیشتر بین ذرات بتن اکسپوز می شود. دلیل این امر نیز این می باشد که بتن اکسپوز به دلیل آنکه در نمای ساختمان یا سازه ها به کار گرفته می شود باید بتواند در برای نفوذ مواد خارجی مانند رطوبت یا ذرات دیگر از خود مقاومت نشان دهد.

چرا که در صورت نفوذ آب، رطوبت یا سایر مواد خارجی به بتن اکسپوز به راحتی می تواند ترکیب آن از هم پاشیده شود و دچار شکست شود.

۲- مواد فوق روان کننده:

کارکرد مواد فوق روان کننده این است که یک سطح صاف و صیقلی به بتن اکسپوز می بخشد که باعث می شود جلوه خاصی پیدا کند و نمایی که دارای پوشش بتن اکسپوز است دارای زیبایی و جلوه گری باشد. به خصوص اگر از بتن اکسپوز در نمای داخلی استفاده شود لازم است که به زیبایی سطح آن اهمیت خاصی بدهیم. چرا که بتن در حالت عادی دارای سطحی زمخت و همراه با ترک می باشد.

بنابراین افزودن مواد پر کننده و فوق روان کننده باعث می شود که بتن اکسپوز بتواند قابلیت مقاومت و زیبایی خود را حفظ کند. به این جهت می توانید به صفحه بتن اکسپوز هنزا مراجعه نمایید و نمونه پنل های تولیدی هنزا را مشاهده کنید. همچنین برای ثیت سفارش خود می توانید به کارشناسان و متخصصان هنزا مراجعه نمایید.

۰ دیدگاه

ترک بک ها/پینگ بک ها

  1. قابلیت طراحی با بتن اکسپوز - Henza - […] همانطور که می دانید و در نوشته “تفاوت بتن اکسپوز با بتن معمولی در مرحله تولید” نیز به آن…

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *