انتخاب برگه

تاریخچه ای از جی اف آر سی / GFRC

پیش از پرداختن به تعریف و تشریح جی اف آر سی / GFRC لازم به یادآوری است که نمای ساختمان به ترتیبی که در مقاله “جی اف آر سی / GFRC ؛ تنوع در طراحی نما” نیز اشاره شد یکی از مهم ترین بخش های ساخت و ساز محسوب می شود چرا که جلوه و پیشانی ساختمان به شمار می آید که اولید دیدار افراد با ساختمان از طریق نمای ساختمان صورت می گیرد. به همین دلیل انتخاب مصالح مناسب جهت اجرای نمای ساختمان بسیار مورد توجه معماران، مهندسان و دست اندر کاران ساخت و ساز ساختمان ها قرار می گیرد.

از جمله مطالبی که نباید از نظر دور داشت این است که نمای ساختمان علاوه بر زیبایی و خوش منظر بودن، باید از لحاظ استحکام، قوام و پایداری نیز از استانداردهای لازم برخوردار باشد که بتواند سال های سال به زیبایی بر تارک یک سازه بدرخشد. علاوه بر آن مزیت های دیگری مانند عایق بودن برای حرارت و همچنین صوت و به همین ترتیب غیر قابل نفوذ بودن در برابر آب و رطوبت را می توان برای یک نمای خوب در نظر داشت که تمامی این فاکتور ها را می توان در جی اف آر سی / GFRC به راحتی پیدا کرد.

جی اف آر سی GFRC در نمای سنتی

چنانچه در نوشته “توضیحاتی پیرامون ویژگی های جی اف آر سی / GFRC” گفتیم جی اف آر سی / GFRC به بتنی گفته می شود که به جای تینفاده از آرماتورهای فولادی برای قوام و تقویت سیمان از الیاف شیشه ای یا همان فایبر گلاس برای تسلیح بتن استفاده شود که وجود عنصر مشترک سیلیس سبب چسبندگی و کریستالیزه شدن بتن می گرد که مقاومت های کششی و فشاری و خمشی آن را تا حد چشمگیری افزایش می دهد.

همانطور که در مقاله “آشنایی با جی اف آر سی / GFRC” در این باره گفتگو کردیم، اولین بار به کار گیری الیاف در بتن و ساخت جی اف آر سی / GFRC به کشور روسیه بر می گردد که در دهه ۱۹۴۰ در بحبوحه جنگ جهانی به کار گرفته شد. اما صنعت تولید جی اف آر سی / GFRC در اروپا و آمریکا بعد از جنگ رو به گسترش نهاد و به تدریج کیفیت الیاف به کار رفته در جی اف آر سی / GFRC ارتقا یافت و محصولاتی با مرغوبیت و کیفیت بهتر و بالاتر روانه بازار شد.

نمای مدرن با جی اف آر سی GFRC

باید توجه داشت که در کشورهای اسلامی نظیر مالزی، ترکیه، امارات و عربستان نیز استفاده از جی اف آر سی / GFRC توانسته جایگاه خوبی پیدا کند. چرا که در معماری اسلامی استفاده از نماهای کار شده و مقرنس ها بسیار اهمیت دارد و با استفاده از مصالحی مانند جی اف آر سی / GFRC می توان به خوبی نماهای مورد نیاز را کار کرد و بتوان به سطحی متناسب و زیبا دست یافت که دارای ماندگاری بالا باشد.

البته استفاده از جی اف آر سی / GFRC و بهره مندی از فواید آن به کشورهای ذکر شده محدود نمانده و امروزه در کشور ما نیز با توجه به قابلیت بالای جی اف آر سی / GFRC در پذیرش انواع طرح های گوناگون، خلاقانه و با ظرافت می بینیم که استفاده از این محصول جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و توانسته جای خود را به عنوان یک مصالح ساختمانی تزئینی و دکوراسیونی نیز باز کند.

شما می توانید برای آشنایی بیشتر با این محصول به صفحه جی اف آر سی / GFRC هنزا مراجعه کرده و نمونه های مختلف به کار رفته در داخل کشور را در آن مشاهده نمایید و در صورت تمایل برای بهره مندی از جی اف آر سی / GFRC با کارشناسان و متخصصان ما در هنزا تماس حاصل نمایید.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *