انتخاب برگه

بتن اکسپوز چیست و چه کارایی هایی دارد؟

بتن اکسپوز چیست و چه کارایی هایی دارد؟

امروزه افراد زیادی به دلیل صرفه جویی در هزینه نمای ساختمان و داشتن نمای محکم، از بتن های اکسپوز استفاده می کنند. بتن اکسپوز(بتن نما) به عنوان سطح نهایی نما در ساختمان ها به کار می رود و هیچ نوع پوشش دیگری روی آن قرار نمی گیرد، همچنین مصالح دیگری نیز روی آن اجرا نمی شود.

بتن اکسپوز چیست؟

بتن اکسپوز نوعی پنل پیش ساخته بتنی است که امروزه در نمای ساختمان های مختلف به کار گرفته می شود. بتن های اکسپوز برای مدت زمانی نسبتا طولانی به عنوان نمای نهایی در نظر گرفته می شوند، به همین خاطر اغلب سطحی صاف و صیقلی دارند. در تولید و ساخت این نوع بتن ها، از افزودنی هایی استفاده می شود که سبب افزایش کارایی بتن، مقاوم بودن آن در برابر شوک های حرارتی و عایق شدن آن در برابر جذب آب سطحی می شود. از معمول ترین مکان هایی که در آنها از بتن های اکسپوز استفاده می شود، می توان به پل ها، ساختمان های با نمای بتن، دیواره سدها، مسیرهای رفت و آمد و … اشاره کرد. دلیل عمده استفاده از بتن اکسپوز به عنوان نمای ساختمان، اهمیت بالای کیفیت ظاهری و سطحی نما است که با استفاده از این نوع بتن ها به درستی رعایت می شود.

ترمیم و بازسازی نمای بتن اکسپوز

در ساختمان سازی و نماکاری، هر چند که عملیات های اجرایی به خوبی اجرا شوند و سختگیری های لازم در آن به کار گرفته شود، امکان وجود مشکل در آن وجود خواهد داشت. بتن های اکسپوز نیز ممکن است که به دلایلی نیاز به ترمیم و بازسازی داشته باشند. ترمیم بتن اکسپوز و بازسازی نما، همانند سایر تعمیرات و ترمیم های بتن است و اصول تعمیرات مشابهی دارد. انجام عملیات بازسازی بتن های اکسپوز به ابعاد، محل و ضخامت آن بستگی دارد و نیازمند به کارگیری تکنیک های خاص خود است. هنگام انجام عملیات ترمیم، باید به تشابه رنگ و سطح میان بتن های اکسپوز و بتن های مجاور، دقت داشت.

نکات ضروری در اجرای بتن های اکسپوز(بتن نما)

  • قالب های استفاده شده باید سالم و نو باشند.
  • هنگام قرار دادن قالب ها به تراز و شاغول بودن آنها توجه داشته باشد.
  • قالب ها باید با کمک بولت و رامکا به درستی مهار شوند.
  • از طرح اختلاط مناسب استفاده شود.
  • قالب ها باید کاملا درزبندی شوند.
  • از روغن قالب مناسب استفاده شود.
  • حباب های هوا را با ویبره مناسب خارج کنید.

ویژگی، مزایا و کارایی بتن های اکسپوز

بتن اکسپوز مزایایی دارد که موجب محبوبیت بیش از حد آن در نمای ساختمان ها شده است. این بتن ها در ابعاد مختلف تولید می شوند و همچنین امکان ساخت آنها با ابعاد سفارشی وجود دارد. علاوه بر این، امکان اجرای بتن های اکسپوز در تمامی فصول سال وجود دارد که یکی از بهترین مزیت های این بتن ها بشمار می رود.

استفاده از بتن اکسپوز در طراحی داخلی ساختمان ها، می تواند فضا را به سمت های سبک مدرن و صنعتی بکشاند. این نوع بتن ها ماهیتی سرد دارند که موجب ایجاد فضایی با سردی خاص می شوند. استفاده از بتن های اکسپوز، نتایج شگفت انگیزی دارد و فضایی متفاوت ایجاد خواهد کرد. همچنین باید اشاره کرد که سرعت اجرای بتن های اکسپوز، بسیار بالاست و طول عمر و دوام بسیار زیادی خواهد داشت.

کارایی بتن های اکسپوز بسیار بالاست، از موارد استفاده از این بتن ها می توان به؛ فضاهای جمعی، مسیرهای رفت و آمد، کف(کفپوش بتنی اکسپوز)، زیر ساخت، مناطق تفریحی و فضای باز، پارک ها و باغ ها، دیواره استخر و … اشاره کرد.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *