انتخاب برگه

بتن اکسپوز چگونه تهیه می شود

همانگونه که در مقاله “بتن اکسپوز، متنوع ترین نمای ساختمانی” بیان شد، بتن اکسپوز که به بتنی گفته می شود که در نمای کار قرار گرفته و در واقع سطح پایانی کار می باشد و چیزی روی آن پوشش داده نمی شود، اخیرا به دلیل رنگ و جلوه خاصی که می تواند به چهره بیرونی یا داخلی ساختمان ها ببخشد مورد توجه قرار گرفته است. به خصوص که تلفیقی از نمایی سردف یکپارچه و مدرن است.

اما برای آنکه بیشتر با مشخصات این محصول آشنا شوید بهتر است به مطالعه نوشته “تاریخچه و ویژگی های بتن اکسپوز” بپردازید که در این نوشته سعی کردیم شمه ای کلی از بتن اکسپوز را به خوانندگان عزیز و علاقه مند ارائه کنیم. تا بدین طریق بتوانند اطلاعات جامع تری نسبت به این مصالح ساختمانی نوین کسب کنند.

روش تهیه و ساخت بتن اکسپوز

اما یکی از مسائلی که بسیار اهمیت دارد روش ساخت و تولید بتن اکسپوز است که هر چه قدر این مرحله با دقت بیشتر و رعایت استانداردها و نکات لازم انجام شود، بتن نمای تولید شده دارای کیفیت بالاتری است و هم از لحاظ ظاهر و هم از لحاظ کیفیت و پایداری می تواند برای سازندگان ساختمان قابل اطمینان تر باشد. به روش ساخت و تولید بتن اکسپوز اصطلاحا طرح اختلاط بتن اکسپوز گفته می شود.

برای آنکه با شیوه تولید بتن نما آشنا شویم، قدم اول این است که ببینیم بتن اکسپوز از چه مواد و ترکیبی ساخته می شود. همانطور که پیش از این نیز در سلسله مقالات کارشناسان هنزا خاطرنشان کرده ایم، بتن اکسپوز ترکیبی است از مواد مختلفی که شامل سیمان، سنگدانه ها ی شن و ماسه، آب و افزودنی ها و روان کننده می شوند.

همانطور که می بینید مواد ترکیبی بتن نما همان موادی است که در ساخت بتن نیز مورد استفاده قرار می گکیرد. اما از آن جایی که بتن اکسپوز در نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، و باید از لحاظ زیبایی، یکنواختی و همچنین دوام و طول عمر ویژگی های بهتری داشته باشد. از طرفی بتن اکسپوز در معرض باد و باران و آفتاب و شرایط مختلف آب و هوایی قرار دارد که به همین جهت لازم است مقاومت کافی نسبت به شرایط مختلف بیرونی را داشته باشد. و همین امر طرح اختلاط بتن نما را متفاوت از طرح اختلاط بتن معمولی می کند.

برای آنکه بتن نما بتواند استحکام لازم را داشته باشد، بعد از آنکه آن را قالب گیری می کنند به وسیله ویبراتور حجم بتن را مورد لرزش قرار می دهند که این کار باعث می شود حباب های بین سطح بتن اکسپوز از میان آن خارج شده و تراکم آن افزایش یابد.

به علاوه مواد روان کننده و پرکننده که به بتن اکسپوز اضافه می شود باعث می شود استحکام آن بهتر شود ولی باید مراقب باشید که زمان اختلاط محدود و کمتر از ده دقیقه باشد چرا که در صورت بیشتر شدن زمان، موجب می شود که دانه های ماسه و سیمان بلغزند و از هم جدا شده و یکنواختی بتن اکسپوز به هم بخورد.

درزگیری قالب ها و بهره مندی از روغن مناسب جهت قالب های بتن اکسپوز نیز از مسائل مهم در طرح اختلاط بتن نما می باشد که برای آشنایی بیشتر با آن می توانید با کارشناسان ما در هنزا تماس بگیرید. همچنین نمونه های پایانی پروژه هایی که از بتن نما در آن ها استفاده شده است را می توانید در صفحه بتن اکسپوز هنزا مشاهده نمایید.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *