انتخاب برگه

استفاده از GFRC /جی اف آر سی در کفپوش ها

بتن الیافی پلی پروپیلنی در GFRC و بتن های اکسپوز

الیاف پروپیلن که یکی از انواع الیاف مصنوعی می باشد اولین بار در سال ۱۹۶۵ توسط گلدفین به عنوان افزودنی بتن برای ساختمان ضد انفجار ارتش امریکا پیشنهاد شد این الیاف از گرانول که از مشتقات پتروشیمی می باشد تولید می شود الیاف پروپیلن به دو هندسه مختلف تک رشته ای (منفرد) و ریسه ای جهت مصرف دربتن ساخته می شود که نوع تک رشته ایی آن با توجه به پخش صد درصد همگن آن در محیط بتن اکسپوز و عدم حبس هوا در بین رشته ها برای استفاده در بتن بهتر می باشد. الیاف تک رشته ای نیز به دو صورت هندسی ساخته می شوند یکی الیاف تک رشته ای نازک و دیگری الیاف تک رشته ایی ضخیم که هر کدام دارای کارایی خاصی در بتن اکسپوز می باشند.

الیاف تک رشته ایی نازک از لحاظ شکل هندسی بسیار نازک می باشد به طوری که معمولا قطر آن ها بین ۱۰ تا ۱۰۰ میکرون می باشد. از نازکی الیاف می توان دریافت که تاثیر آن بر روی بتن اکسپوز از لحاظ ریز ساختار می باشد. در اصل این الیاف از ایجاد ترک های بسیار ریز که سر منشاء ترک های بزرگتری هستند جلوگیری می کند. این الیاف تا حدودی باعث افزایش مقاومت کششی و طاقت خمشی بتن اکسپوز می گردد ولی تاثیر آن آنقدر نیست که بتوان با الیاف فولادی و یا الیاف پلی پروپیلن ضخیم می نامند.

مهمترین مزیت استفاده از این در سازه هایی که در معرض شرایط شیمیایی سخت محیط قرار دارند همچون سازه هایی دریایی،تونل های ساحلی و سازه های زیر زمینی استفاده از یک الیاف فساد ناپذیر بسیار مفید می باشد.

کلید واژه: هنزابتن اکسپوزجی آر سیجی اف آر سی -کف پوش-بتن- ایران-جی  اف آر سی هنزا

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *