در مقاله “سیمان؛ متریال بنیادی ساختمانی” از سلسه مقالات کارشناسان هنزا بیان کردیم که سیمان به گفته متخصصان ساختمانی هنزا یکی از عمده ترین و اساسی ترین مصالح ساختمانی است که بدون آن شاید نتوان هیچ ساختمان و سازه ای را بنا نمود. بنابراین در حفظ و نگهداری آن در یک کارگاه ساختمانی باید تمام احتیاط ها و موارد ایمنی و لازم را رعایت نمود تا به گفته کارشناسان هنزا سیمان از کارآیی خود نیفتاده و همچنان بتواند به عنوان یک ملات و چسب در ساخت و ساز مورد استفاده قرار گیرد.

الیته نباید مدت زیادی از نگهداری و انبار کردن سیمان بگذرد. هر چند که شما سیمان را طبق قواعد استانداردی که متخصصان هنزا در نوشته “شیوه های حراست و نگهبانی از کارگاه ساختمانی” بیان نمودند، انبار کنید ولی پس از مدت زمان طولانی ممکن است که این مصالح ساختمانی به صورت تکه های کلوخ درآید که راه حل آن را کارشناسان هنزا غلتاندن کیسه های سیمان بر روی کف کارگاه و انبار عنوان می کنند. که از این طریق سیمان های کلوخی دوباره به صورت پودر در آمده و مورد استفاده قرار گیرند.

روش های نگهداری و انبار کردن سیمان

برای آنکه سیمان به اشکال گفته شده در بند پیش دچار نشود کارشناسان هنزا توصیه می کنند که کیسه های سیمان انبار شده تا مدت محدودی در انبار نگهداری شوند و پیش از سر آمدن آن مدت مورد استفاده و مصرف قرار گیرند. که در مناطق خشک و نیمه خشک می توان حدود سه ماه سیمان های کیسه ای را انبار نمود ولی در مناطقی که رطوبت نسبی آن ها بالاست و در حدود 90 درصد می باشد نباید انبار کردن سیمان به توصیه کارشناسان هنزا از 45 روز تجاوز کند.

اگر مجبور به نگهداری سیمان در فضای باز هستید توصیه کارشناسان هنزا به شما این است که از ورقه های پلاستیکی برای پوشاندن سیمان استفاده کنید که اطراف این ورقه ها به خوبی مهر و موم گردد و مانع ورود آب و رطوبت به سیمان شوند.

برای آگاهی بیشتر در این زمینه به صفحه محصولات هنزا می توانید رجوع کنید و با متخصصان و کارشناسان ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *