بتن رنگی چیست؟ و معرفی انواع آن

اگر تا به حال در یک میدان بزرگ و زیبا یا یک گذرگاه عابر پیاده با ظاهر منحصر به فرد بوده اید، به احتمال زیاد روی بتن رنگی قدم گذاشته اید. بتن رنگی در جهان رو به افزایش است، زیرا مشاغل و صاحبان خانه به این نکته دست یافته اند که بتن رنگی چقدر می تواند کارآمد باشد. پاسیوها، گاراژها و کف زیرزمین ها، جاده ها و کانترها همگی می توانند با استفاده از مخلوط بتن رنگی ساخته شوند. گزینه هایی که طرح های بتن رنگی ارائه می دهند تقریباً بی پایان هستند. بتن رنگی هر پروژه ای را هیجان انگیز می کند و به دلیل دوام، تطبیق پذیری و مقرون به صرفه بودن، در حال حاضر یک مصالح ساختمانی محبوب است.

اکسیدهای آهن از دوران پیش از تاریخ به عنوان رنگ مورد استفاده قرار می گرفته است و بتن مدرن همچنان این سنت را ادامه می دهد. این ترکیبات شیمیایی معمولا برای افزودن رنگ های طبیعی و خاکی به بتن استفاده می شوند.

بتن رنگی چیست؟

بتن یکی از همه کاره ترین مصالح ساختمانی موجود است و گستره کاربرد های تزئینی تازه در حال بررسی است. رنگ آمیزی بتن شما را قادر می سازد تا از بتن به روش های جالب تر و خلاقانه تر استفاده کنید. به شما اجازه می دهد بعد جدیدی به خانه یا پروژه ساختمان خود اضافه کنید.

شکل اولیه بتن توسط مصریان باستان در 3000 سال قبل از میلاد مورد استفاده قرار گرفت. از آن زمان بتن برای طیف وسیعی از مصارف صنعتی شامل ساختن پل ها، خیابان ها و ساختمان های مرتفع استفاده شده است. در طول دوره بعدی تاریخ بتن (پس از سال 1850)، شرکت ها طیف وسیعی از رنگ ها و لکه ها را به مخلوط بتن خود اضافه کردند تا پروژه های خود را منحصر به فرد و جالب کنند.

در دهه 1900، قطعات ریخته گری برای رنگ آمیزی در لکه ها فرو می رفتند. این روش رنگ آمیزی بتن بین سال های 1920 و 1940 برای رنگ آمیزی خانه های لوکس و ساختمان های عمومی رایج بود. همچنین در سال 1920 رنگدانه برای مخلوط کردن با پودر بتن خشک توسط لین میسون اسکافیلد تولید شد.

پس از جنگ، فرآیند برومیت برای تولید بتن ریخته‌شده در محل، بافت‌دار و رنگی توسعه یافت. در زمان مشابهی با سیمان روکش آزمایش شد و در دهه 70 پتانسیل تزئینی آن مشخص شد. زیرا مشخص شد که می توان آن را با رنگ ترکیب کرد و روی بتن پاشید. از آن زمان، محبوبیت و دامنه استفاده از بتن تزئینی و بتن اکسپوز افزایش یافته است.

درست مانند بتن استاندارد، بتن رنگی را می توان تقریباً به هر شکلی قالب گیری کرده و می توان از آن برای تولید هر بافت، طرح یا الگوی استفاده کرد. بتن رنگی به شما اجازه می دهد تا هر آنچه را که در ذهنتان است، بسازید.

نحوه رنگ آمیزی بتن

رنگ ‌آمیزی بتن یک فرآیند مهم در تولید بتن رنگی است که نقش مهمی در زیبایی و ظاهر نهایی سازه یا سطح بتن دارد. در ادامه نحوه رنگ ‌آمیزی بتن را توضیح خواهیم داد:

 1. استفاده از پودر رنگی یا پیگمنت مایع: یک روش اصلی برای رنگ‌ آمیزی بتن، استفاده از پیگمنت‌ های رنگی است. این پیگمنت ‌ها به صورت پودری یا مایع در دسترس هستند و می‌ توانند در مرحله تهیه مخلوط بتن به آن افزوده شوند.

در صورت استفاده از پودر رنگی، معمولاً پودر را با سیمان یا سایر مواد اصلی بتن مخلوط کرده و سپس آب را اضافه کنید تا به ترکیب متجانسی برسد. اگر از پیگمنت مایع استفاده می‌کنید، آن را به آب افزوده و سپس این مخلوط را با مواد دیگر بتن مخلوط ‌کنید.

 1. ترکیب پیگمنت با مواد دیگر: معمولاً پیگمنت‌ های رنگی با موادی مانند سیمان، شن و ماسه یا آهک ترکیب می‌ شوند تا تاثیر رنگی یکنواختی بر روی کل مخلوط بتن ایجاد شود.
 2. مخلوط‌کردن: پس از ترکیب پیگمنت با مواد دیگر، مخلوط را به طور دقیق و کامل مخلوط کنید. معمولاً از میکسرهای بتنی برای این کار استفاده می‌ شود تا ترکیب همگنی از مواد به دست آید.
 3. کنترل رنگ: قبل از ریختن بتن در قالب یا بر روی سطح، توصیه می ‌شود یک نمونه کوچک از بتن را تهیه کنید و آن را برای تائید رنگ به یک مشاور یا تخصصی در این زمینه نشان دهید.
 4. ریختن بتن: پس از تایید رنگ، بتن را در قالب یا روی سطح مورد نظر ریخته شده و فرم دهی آن انجام می شود.
 5. تسطیح و تمیزکاری: بتن را به طور صاف و هموار تراشیده یا تسطیح کنید. این مرحله می‌ تواند باعث ایجاد یک سطح یکنواخت ‌تر و زیبا ‌تر شود.
 6. مراقبت و ترتیبات پس از ریختن: مراقبت و پایش صحیح پس از ریختن برای اطمینان از تثبیت، تقویت بتن و همچنین حفظ رنگ و ظاهر نهایی بسیار حائز اهمیت است.

چهار مزیت کلیدی بتن رنگی

بتن رنگی به عنوان یک وسیله ساختمانی و تزئینی مزایای بسیار زیادی دارد. در اینجا به چهار مزیت کلیدی اشاره شده است:

 1. دوام

بتن یک ماده بسیار بادوام است که مطمئناً برای سال های طولانی دوام می آورد و نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمی دارد. بنابراین، انتخاب بتن رنگی برای سنگ فرش بتنی، کف پوش، یا موارد دیگر، راه حلی دائمی و مقرون به صرفه را در اختیار شما قرار می دهد که به هر فضایی که در آن استفاده می شود، زیبایی می بخشد. به لطف دوام بتن رنگی، امروزه ساخت راهروهای بتنی رنگی امکان پذیر است.

 1. انعطاف پذیری

بتن به عنوان یک ماده قابل قالب‌گیری، انعطاف ‌پذیری طراحی را به شما ارائه می‌ دهد که بیشتر از بسیاری از مصالح معماری دیگر است. علاوه بر این، طیف وسیعی از پرداخت ‌های بافتی امکان‌ پذیر است و بنابراین می ‌توانید تقریباً به هر اثری که فکر می‌ کنید، دست پیدا نمایید.

 1. قوام رنگ

نه تنها طیف گسترده ای از رنگ های مختلف با گزینه های سفارشی اضافی در دسترس است، بلکه بتن رنگی نیز به گونه ای رنگ می شود که هر دسته ای که تولید شده دقیقاً یک رنگ باشد، بنابراین می توانید مطمئن باشید که طرح و کاربرد بتن شما هر چه باشد، چه نمای بتنی چه کاربردهای دیگر سازگار و موثر به نظر می رسد. (نمای بتنی چیست؟)

 1. مقاوم در برابر کم رنگ شدن

مهم نیست که بتن رنگی را در محیط داخل یا خارج استفاده کنید، مزیت این ماده این است که در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم است، بنابراین رنگ ها از بین نمی روند، مهم نیست چقدر در معرض نور خورشید یا باران قرار می گیرد. مزیت دیگر آن این است که رنگ بتن دائمی است و بنابراین به رنگ آمیزی مجدد سطوح نیازی نخواهد بود و بنابراین در زمان و هزینه شما صرفه جویی می شود.

مطالعه بیش‌تر: جی اف ار سی چیست؟

کاربرد بتن رنگی

استفاده از بتن رنگی کمی گران تر از بتن استاندارد است، اما اثر نهایی ارزش آن را دارد زیرا زیبایی پروژه شما را  تضمین می کند. همچنین استفاده از ابزارهای دیجیتال این فرصت را به شما می دهد که طیف وسیعی از رنگ ها را امتحان کنید.

اکثر تولید کنندگان طیف وسیعی از سایه های مختلف را برای انتخاب دارند. از خاکستری استاندارد گرفته تا نارنجی و زرد، شما قادر خواهید بود یک شاهکار بتنی رنگارنگ خلق کنید. حتی بهتر از آن این است که حتی رنگ های بیشتری را می توان به صورت سفارشی تولید کرد تا دقیقاً با نیاز های شما مطابقت داشته باشد. بنابراین، مهم نیست که پروژه شما چیست، یا به دنبال چه سبک طراحی هستید، بتن رنگی ماده ای است که تقریباً در همه جا استفاده می شود و مطمئناً جنبه سبکی به پروژه شما می بخشد.

از نظر معماری، بتن رنگی را می توان برای ایجاد یک ویژگی در یک اتاق استفاده کرد، به عنوان مثال می توانید یک محیط شومینه رنگی منحصر به فرد یا یک سطح کار آشپزخانه معاصر ایجاد کنید. همچنین می تواند به عنوان کف پوش بتنی جالب در سالن بدنسازی خانه، اداره یا گاراژ استفاده شود. از آنجایی که بتن یک ماده بادوام و مقاوم در برابر آب و هوا است، حتی می ‌توانید از بتن رنگی در بیرون، به عنوان مثال برای محوطه ورودی یا پاسیو خود، استفاده کنید.

سه نکته برای بتن رنگی

ساخت بتن رنگی ساده است و تقریباً از همان روش ساخت بتن استاندارد پیروی می کند. تنها تفاوت واقعی این است که آب اضافه شده حاوی یک عامل رنگی، معمولاً یک رنگ پودری است که منجر به پایان بتن رنگی می شود که شما دنبال آن هستید. درست مانند بتن استاندارد، شما می توانید بتن رنگی را خودتان بسازید. در اینجا سه نکته مهم وجود دارد که به شما کمک می کند بهترین کار ممکن را انجام دهید.

 1. با خرید رنگ بتن، هزینه ها را کاهش دهید.

انواع مختلفی از رنگ های بتن در فروشگاه ها و آنلاین شاپ ها موجود است. اکثر آن ها به صورت پودر هستند و استفاده از آن ها بسیار آسان است. آن ها همچنین می توانند در مقادیر متغیر بسته به رنگ یا سایه بتن مورد نظر شما اضافه شوند. رنگ های بتن را به صورت آنلاین و در مغازه ها خریداری کنید تا رنگ یا رنگ های مناسب برای پروژه و بودجه خود را بیابید.

 1. لباس و تجهیزات محافظ بپوشید.

عامل رنگ ‌آمیزی می ‌تواند لباس ‌ها و پوست شما را کثیف کند، بنابراین مهم است که همیشه لباس محافظ و هر وسیله ایمنی دیگری که فکر می‌کنید مناسب است یا توسط سازنده رنگ بتن پیشنهاد می ‌شود، بپوشید.

 1. یک همزن کوچک بخرید.

برای پروژه های ساختمانی از میکسرهای تجاری در مقیاس بزرگ استفاده می شود، اما اگر به چنین میکسر بزرگی در خانه دسترسی ندارید، نسخه کوچک تر نیز این کار را به خوبی انجام خواهد داد. اختلاط بتن با ماشین از صدمات غیرضروری عضلانی جلوگیری می کند، در وقت شما صرفه جویی کرده و شما را قادر می سازد تا روی سایر جنبه های پروژه خود کار کنید. همچنین، میکسر اطمینان حاصل می کند که بتن نهایی شما همگن است و رنگ کاملاً با هم ترکیب می شود. خرید یک میکسر مقرون به صرفه و راحت تر از اجاره است، حتی اگر قرار باشد فقط برای یک کار از آن استفاده کنید.

انواع بتن رنگی

بتن رنگی یا “بتن آماده رنگی” از مزایای ظاهری جذابی برخوردار است و می ‌تواند در پروژه‌ های ساختمانی و زیبایی‌ بخشی مورد استفاده قرار گیرد. انواع مختلفی از بتن رنگی وجود دارند که به تناسب نیاز ها و ترجیحات مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرند. برخی از انواع اصلی بتن رنگی عبارتند از:

بتن پودری رنگی

در این نوع بتن، پودر رنگی به ترکیب آسیاب شده اضافه می‌ شود. این پودر ها می‌ توانند از رنگ های مختلفی داشته باشند و با ترکیب ‌های مختلف، رنگ ‌های متنوعی ایجاد کنند.

بتن پیگمنت مایع

در این حالت، پیگمنت ‌های مایع به مخلوط بتن اضافه می ‌شوند. این روش به کارگیری آسان ‌تر و توزیع یکنواخت ‌تر رنگ در بتن را امکان‌ پذیر می‌ کند.

بتن سفید

بتن سفید با استفاده از موادی که آهک یا سیمان سفید در ترکیب آن‌ها وجود دارد، تولید می‌ شود. این نوع بتن رنگی، رنگ سفیدی دارد که می‌ تواند در طراحی ‌های معماری منحصر به فرد مورد استفاده قرار گیرد.

بتن تخته‌ ای رنگی

این نوع بتن شامل ترکیبی از تکه‌ های کوچک سنگ‌ های معدنی، شیشه، مرمر و پیگمنت ‌های رنگی است. این ترکیبات با تراکم بالا در بتن مخلوط می‌ شوند تا یک سطح زیبا و منحصر به فرد ایجاد کنند.

بتن تزئینی رنگی

این نوع بتن با استفاده از قالب ‌های چاپی و روش‌ های مختلفی ایجاد می‌شود تا ظاهر سنگ ‌های طبیعی، آجر یا طرح‌ های دیگری بپوشاند. این بتن‌ ها معمولاً با پیگمنت های رنگی ترکیب می‌ شوند تا طرح و رنگ دلخواه ایجاد شود.

برای سال‌ ها، بتن به عنوان یک ماده صنعتی در نظر گرفته می‌ شد، اما به دلیل مقرون به صرفه بودن و پتانسیل آن برای قالب ‌گیری آسان، به عنوان ماده‌ ای برای کف‌ پوش، مبلمان و سطوح داخل خانه محبوب شده است. بتن رنگی تمام مزایای بتن استاندارد را دارد، اما از آنجایی که در طیف وسیعی از سایه ها و رنگ ها وجود دارد، به شما امکان می دهد شاهکارهای رنگارنگ بتن را در خانه، باغ یا محل کار خود خلق کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *