برای آن که بتوانیم اطلاعاتی جامع راجع به یک محصول و مصالح ساختمانی مانند بتن اکسپوز داشته باشیم. بهتر است که از جنبه های مختلفی با آن آشنا شویم. از جمله اینکه لازم است در وهله اول نگاهی نسبت به موارد کاربرد آن داشته باشیم و ببینیم که در کدام موقعیت ها و بخش های سازه ای می توان از آن استفاده کرد. نکته دیگر که در این نوشته راجع به بتن اکسپوز نیز به آن خواهیم پرداخت نحوه تولید و ساخت آن می باشد.

همانطور که در مرحله اجرا و نصب بتن اکسپوز باید موارد و نکاتی را مورد دقت و بررسی قرار داد. چنانچه در نوشته “هنگام اجرای بتن اکسپوز به چه نکاتی باید توجه کرد؟” به آن پرداختیم. در حین تولید نیز باید استانداردهای لازم رعایت گردند. به دلیل آن که بتن اکسپوز ترکیبی از مواد اولیه گوناگون است که باید در درصدهای کاملا مشخص و دقیق و در مدت زمانی معین با هم مخلوط شوند.

چگونگی ساخت بتن اکسپوز

برای ساخت بتن اکسپوز در مرحله اول لازم است که سیلیس را با آب مخلوط نماییم. و این ترکیب را به اندازه ای با هم قاطی کنیم تا به شکل دوغاب درآید. پس از آن نوبت به مخلوط کردن سایر مواد اولیه می رسد تا اختلاط بتن اکسپوز آغاز شود. بنابراین در این بخش سیمان و آهک و سیلیس را به صورت خشک با هم آمیخته و مخلوط می کنیم. اختلاط این مواد به صورت خشک و جدای از اختلاط تر آب و سیلیس صورت می پذیرد.

برای مخلوط کردن این دو ترکیب تر و خشک بتن اکسپوز باید آن ها را در میکسرهای مخصوصی برای مدت زمان مشخصی قرار داد تا به خوبی آن ها را با یکدیگر مخلوط کنند تا به این ترتیب ذرات و مواد آن کاملا در یکدیگر مخلوط شوند. پس از آن می توان این دو ترمیب را با یکدیگر مخلوط کرد به این ترتیب که درون قالب های مشخصی که از پیش برای ساخت پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز در کارخانه ها مد نظر قرار گرفته است، ریخته شوند.

برای این کار لازم است که قالب های بتن اکسپوز برای خط برش آماده شوند. به این ترتیب می توانیم پس از محکم شدن و سفت شدن بتن اکسپوز، آن را به راحتی برش داده و جدا کنیم. علاوه بر آن میزان رطوبت محیط و درجه حرارت نیز باید سنجیده شود. به این ترتیب این سازه می تواند به صورت ایده آل ساخته شود.

نکته دیگر آن است که برای آن که بتن اکسپوز بتواند کیفیت بالای خود را حفظ کند، لازم است که پیش از آن که وارد خط تولید شوند، مواد اولیه از لحاظ کیفی مورد بررسی قرار بگیرند و کیفیت آن ها چک شود و اگر از لحاظ کیفی دچار مشکلی باشند، آن ها را از خط تولید بتن اکسپوز خارج نماییم.

چرا که ممکن است موارد اولیه در طول زمان دچار تغییر و کاهش کیفیت شوند. همین مسئله و ریزه کاری ها سبب می شود که بتن اکسپوز بتواند خود را در بالاترین کیفیت نگه دارد. به این ترتیب می توان به نمونه هایی دست پیدا کرد که در صفحه بتن اکسپوز هنزا قابل مشاهده است. به علاوه برای آن که نکات حرفه ای در اختلاط بتن اکسپوز را به دست آورید می توانید با کارشناسان و متخصصان ما در هنزا در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *