چنانچه می دانیم و در مقاله “فواید بکارگیری الیاف مختلف در بتن الیافی” نیز به آن اشاره کردیم برای ساخت بتن الیافی می توان از الیاف مختلفی استفاده کرد که هر یک از این الیاف خواص و قابلیت های خاص خود را به بتن الیافی مورد نظر ما می بخشد. در ادامه به معرفی مختصری نسبت به این الیاف خواهیم پرداخت:

تهیه بتن الیافی

– الیاف فولادی: یکی از الیافی است که در این بتن کاربرد زیادی دارد و ابعاد آن به این شرح است: قطر از هشت دهم الی یک میلی متر و طول 5 الی 6 سانتی متر.

– الیاف پلی پروپیلن: این الیاف پلی مری می تواند به راحتی ترک های ریز سطحی را از بین برده و حالت شکل پذیری بتن را به ارمغان آورد.

– الیاف شیشه ای: که به ان فایبر گلاس گفته می شود و به دلیل شکل پذیری و پایداری نسبتا بالایی که دارد امروزه کاربردهای زیادی بخصوص در نما و شتون های ساختمان دارد که برای آشنایی با این نوع بتن الیافی می توانید به صفحه جی اف آر سی هنزا مراجعه کنید.

– سایر الیاف: غیر از الیافی که به طور معمول در تولید بتن الیافی به کار می رود، تحقیقات همچنان در راستای استفاده از فیبرها و اجناس جدید برای ترکیب در این گونه از بتن ادامه دارد. تا بتوانند الیافی که مزایای بیشتری دارد و در عین حال فرآیند اختلاط راحت تری دارد، تولید شود. به این منظور می توانید جهت آگاهی بیشتر از این نوع الیاف جدید به نوشته “صنعت نانو در تولید بتن الیافی” نیز مراجعه کنید.

اما اگر بخواهیم به اختصار توضیح دهیم چرا در تولید بتن از ترکیب الیاف استفاده می شود همانطور که در نوشته “نقش الیاف در بتن الیافی” نیز به طور جامع در این رابطه سخن گفتیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم؛

– باعث شکل پذیری و تورق بتن شده و مقاومت سایشی آن را بهبود میبخشد.

– به ترتیبی که در نوشته “بتن الیافی؛ مقاوم در برابر ضربه” بیان شد، بتن الیافی قدرت جذب انرژی بالایی دارد.

– مقاومت بتن الیافی در برابر تنش های وارده بیش از بتن معمولی است.

– این بتن خاصیت چشمگیری در تحمل بارهای وارده حتی پس از ترک حوردگی دارد.

– سرعت در اجرا نیز از جمله خصوصیاتی است که نباید از آن چشم پوشید.

– یکی دیگر از مزایای آن عایق بودن بتن الیافی در برابر حرارت و صوت می باشد.

ابعاد الیاف در بتن الیافی

چنانچه به خصوصیت انعطاف پذیری بتن الیافی اشاره کردیم، این گونه بتن تحت فشارهای خمشی دچار از هم گسیختگی نمی شود و علاوه بر آن پراکندگی الیاف در جهات گوناگون سبب شده که در صورت ایجاد ترک، این الیاف با توجه به پیوندی که بین خود برقرار می کنند، مانع گسترش آن می شوند.

کاربردهای بتن الیافی

همانطور که درباره همه مصالح ساختمانی صادق است، هر یک از این مصالح دارای قابلیت ها و سودمندی هایی می باشد که محدوده کاربرد و کاربری های ان را مشخص می کند و در کنار آن از ضعف هایی نیز برخوردار است که میدان عملکرد آن مصالح ساختانی را محدود می کند. در مورد بتن الیافی نیز وضع به همین منوال است و به جهت بهره مندی از مزایایی همچون مقاومت بالا، شکل پذیری، قابلیت جذب انرژی و مقاومت در مقابل ترک خوردگی که به آن ها اشاره شد، کاربردهای وسیعی خواهد داشت.

مقاومت بتن الیافی در برابر ضربه سبب شده که مهندسان و طراحان جهت ساخت مکان هایی که نیاز به پایداری در برابر ضربه دارند (مانند پایگاه های نظامی و محافظت از مواد منفجره و پناهگاه ها، ساخت باند فرودگاه ها، کف سازی کارخانه های صنعتی و …) به سمت استفاده از بتن الیافی گرایش پیدا کنند. همچنین مقاومت و دوام عمر بالای این نوع بتن سبب شده در ساخت تونل ها و سایر سطوح منحنی با پاشیدن بتن الیافی بر بدنه به استحکام آن بیافزایند.

استفاده از بتن الیافی در پناهگاه

معمولا در ساخت بتن ها لبه ها، زوایا و درزها اهمیتی دو چندان دارند که به دلیل خصوصیات سطحی ممکن است دچار ترک های عمیق شوند ولی استفاده از الیاف به طور خیره کننده ای میزان و عمق ترک ها را کاهش می دهد. و پخش نا همگون الیاف در این نوع بتن باعث می شود که مقاومت بتن الیافی تنها در جهتی خاص نباشد و بتواند نسبت به فشارهای تنشی، کششی و برشی در جهات مختلف از خود مقاومت نشان دهد.

اگر بخواهیم به یکی از محدودیت های کاربرد بتن الیافی اشاره کنیم به همین توزیع تصادفی الیاف در جهت های مختلف بر می گردد. از آنجایی که گفتیم این الیاف به طور کاتوره ای در سطح بتن پخش هستند بنابراین در همه جهات دارای مقاومت هستند ولی در یازه هایی که صرفا در جهت خاصی به بتن تنش یا کشش وارد می آید، استفاده از بتن الیافی ممکن است خیلی مطلوب نباشد و در این گونه موارد بهتر باشد از همان بتن های معمولی به سبک سنتی بهره مند شویم. برای مثال می توان به تیر ها و ستون ها اشاره کرد.

چنانچه گفتیم بتن الیافی را می توان در موارد زیادب به کار گرفت و از مقاومت و خصوصیات مکانیکی و فیزیکی آن مطمئن بود. شما میز اگر در ساخت و ساز ساختمان یا هر سازه خود نیاز به استفاده از بتن الیافی داشته باشید می توانید جهت سفارش با کارشناسان و مشاوران محصولات هنزا تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *